REKLAMA

Rośliny doniczkowe usuwające toksyny z powietrza najlepsze do domu

Rośliny doniczkowe nie tylko zdobią wnętrza mieszkań, ale są też sprzymierzeńcami zdrowia.

Przetwarzają dwutlenek węgla w tlen, oczyszczają i regulują wilgotność powietrza.
Zawierają lotne substancje, które potrafią likwidować drobnoustroje unoszące się w powietrzu.

I co nie tak dawno odkryto – niektóre rośliny doniczkowe  skutecznie odfiltrowują powietrze z  toksyn np. formaldehydów i likwidują smog elektromagnetyczny emitowany przez urządzenia elektryczne i elektroniczne.

Rośliny doniczkowe wchłaniają toksyny przez aparaty szparkowe podczas cyklu oddechowego, niektóre gazy wsiąkają w ziemię i są absorbowane przez korzenie roślin.

 

Rośliny doniczkowe usuwające toksyny z powietrza najlepsze do domu

Ale nie wszystkie domowe rośliny doniczkowe działają korzystnie, niektóre mimo że piękne, potrafią być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt np. diffenbachia, bluszcz, filodendron czy oleander.

Rośliny doniczkowe które usuwają toksyny TOP lista

1. Sansewieria gwinejska czyli popularnie zwana wężownicą lub językami teściowej

Eksperci pracujących dla NASA przy okazji poszukiwania sposobów oczyszczania powietrza na stacjach kosmicznych odkryli, że sansewieria gwinejska jest najlepszym doniczkowym nocnym producentem tlenu, zmniejsza ilość alergenów w powietrzu, doskonale oczyszcza powietrze z toksyn wchłaniając je m.in formaldehydu, ksylenu, toluenu, benzenu i tlenku azotu, które uwalniają się z farb, lakierów, sklejek, sztucznych tkanin, drukarek, spalin oraz zmniejsza ilość alergenów w powietrzu
Idealna dla alergików, mieszkań przy ruchliwych ulicach, biur i sypialni.
Łatwa w hodowli, nie wymaga dużo wody i toleruje szeroki zakres poziomów natężenia światła.

Sansewieria gwinejska języki teściowej

2. Palma Areca

Ma podobne właściwości oczyszczające jak sansewieria gwinejska, z tym że zamiast w nocy produkuje tlen w ciągu dnia. Wchłania trichloroeteny – toksyczne rozpuszczalniki tłuszczu.  Sprawdza się w pomieszczeniach dziennych i biurach.
Potrzebuje ciepła min. 18 stopni i dosyć obfitego podlewania. Palma powinna mieć zawsze wilgotne korzenie . Najlepiej rośnie w jasnych pomieszczeniach, ale nie wystawiać bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.

Palma Areca oczyszcza powietrze z toksyn

3. Rafidofora złota znana jako Scindapsus

Jedna najłatwiejszych w uprawie, najmniej wymagających pnącz doniczkowych. Rafidofora oczyszcza powietrze z formaldehydu i innych lotnych związków organicznych.

 

Rafidofora złota Scindapsus roślina doniczkowa

To pierwsza trójka. Inne rośliny, które też oczyszczają powietrze z toksyn to:
Fikus, skrzydłokwiat,paproć nefrolepis, bluszcz, dracena,chryzantema, zielistka sternberga, palma bambusowa, aloes,

Wg NASA Air Clean Study 2 rośliny w doniczkach o średnicy około 15 centymetrów to minimum by oczyścić pomieszczenie 50m2. Gleba w doniczce i znajdujące się w niej mikroorganizmy również biorą udział w oczyszczaniu powietrza.

Warto hodować rośliny doniczkowe nie tylko dla ozdoby, bo dzięki nim mamy w domu czyste powietrze, dobry mikroklimat, lepszą wilgotność i nie zapominajmy, że kolor zielony odstresowuje i poprawia nastrój.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...
  • Jacenty

    Odebrali nam wolność pod pretekstem bezpieczeństwa – wolę ser wyrobiony w czyjejś kuchni bez sterylnych warunków niż chemiczna papkę udającą ser

  • EWI

    to jak w końcu z tym bluszczem, bo podajecie sprzeczne informacje w jednym artykule..

REKLAMA
%d bloggers like this: