REKLAMA

Syrop klonowy właściwości zdrowotne i zastosowanie

 

Syrop klonowy to tradycyjny środek słodzący pozyskiwany z pnia drzewa klonowego stosowany od wieków przez Indian Ameryki Północnej jako substancja odżywcza i lecznicza.

syrop klonowy pozyskiwanie

Według indiańskich legend umiejętność wytwarzania syropu przekazana została ludziom przez bogów. Indianie przy pomocy tomahawków robili nacięcia w korze drzew, zbierali sok do drewnianych naczyń, następnie zagęszczali poprzez odparowywanie wody używając jednej dwóch metod: albo wrzucali mocno rozgrzane w ogniu kamieni do soku, albo wykorzystując niskie temperatury usuwali wielokrotnie każdego ranka warstwę lodu (wody) tworzącą się na powierzchni roztworu. Zbiorom soku klonowego towarzyszyły rytuały. Świętem związanym ze zbiorami był dzień pierwszej wiosennej pełni księżyca, kiedy to wykonywano Taniec Klonu.

syrop klonowy indianie

Kiedy pierwsi osadnicy przybyli do Ameryki tak byli zafascynowani pysznym, naturalnym syropem, że używając własnych narzędzi i wierteł sami zaczęli go wytwarzać i masowo używać w kuchni do wielu potraw w tym słynnych naleśników z syropem klonowym. Do końca XIX wieku syrop klonowy był głównym i często jednym słodzikiem używanym w amerykańskich i kanadyjskich domach, ponieważ cukier importowany z Indii Zachodnich był bardzo drogi i wysoko opodatkowany.

Obecnie syrop klonowy jest jedynym na świecie produktem komercyjnym całkowicie naturalnym powstającym bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

syrop klonowy z pnia drzewa

Zawiera między innymi cynk, wapń, magnez, sole fosforu i manganu oraz witaminy, głównie z grupy B, H, PP, liczne związki fenolowe i znaczną ilość kwasu abscyzynowego (ABA) – fitohormonu hamującego wzrost, fotosyntezę i kiełkowanie rośliny oraz wspomagającego proces opadania liści i hamowanie krążenia soków. U człowieka związek ten stymuluje wydzielanie insuliny poprzez komórki trzustki oraz uwrażliwia komórki tłuszczowe na jej obecność , co jest istotne do utrzymania prawidłowej masy ciała i odchudzaniu.

W toku prowadzonych w ostatnich latach badań odkryto 54 nieopisane wcześniej korzystne związki. Większość z nich to antyoksydanty o działaniu przeciwnowotworowym, antybakteryjnym i przeciwdziałającym cukrzycy.

Działanie antyrakowe zaobserwowano jako hamowanie procesu namnażania komórek nowotworowych w przypadku raka płuc, prostaty, piersi, okrężnicy i mózgu. Z kolei badanie pilotażowe, prowadzone przez dr Keiko Abe z Uniwersytetu w Tokio wykazały że syrop klonowy znacznie poprawia czynność wątroby. Szczury laboratoryjne podzielono na 2 grupy jedne otrzymywały w diecie 20-procentowy syrop klonowy drugie w to miejsce 20% roztwór cukru. Po 11 dniach stosowania diety badania wykazały, że szczury karmione syropem klonowym miały we krwi znacznie obniżony poziom enzymów wątrobowych AST, ALT i LDH – standardowych markerów służących ocenie funkcjonowania wątroby.

Syrop klonowy właściwości zdrowotne i zastosowanie

Naukowcy mają nadzieje, że te nowe odkrycia mogą posłużyć do syntezy leków na bazie syropu klonowego pomocnych w zwalczaniu śmiertelnych chorób .

Nadal twierdzę, że natura jest najlepszym chemikiem, a syrop klonowy staje się mistrzem wśród żywności, ze względu na ilość i różnorodność korzystnych dla zdrowia związków – powiedział dr Navindra Seeram  –  Ważne by pamiętać że nasze badania wykazały obecność licznych antyutleniaczy i związków przeciwzapalnych do walki z rakiem, cukrzycą i chorobami bakteryjnymi.

 

Syrop klonowy można używać zamiast cukru lub miodu praktycznie do wszystkiego: napojów kawy, herbaty, jako polewę do racuchów, naleśników, gofrów a nawet do pieczeni i sałatek.

Przepisy z syropem klonowym:

Jak zrobić pyszną i zdrową nutellę
Syrop na kaszel
Mikstura na odchudzanie i oczyszczenie jelita grubego ze złogów

Źródła naukowe:
news.uri.edu
thedailybeast.com
internationalmaplesyrupinstitute.com

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
trackback

[…] Matkę Naturę i nie wywołują tak wielu skutków ubocznych przy stosowaniu co farmaceutyki. Natura jest najlepszym chemikiem – tak twierdzą sami naukowcy badający substancje […]

REKLAMA
%d bloggers like this: