Winogrona zapiekane smakują zupełnie.. inaczej. Z odrobiną oliwy, soli i ziół zachowują słodycz nabierając nowego, zaskakującego smaku. Pasują do słodkich i wytrawnych przekąsek, kanapek, tostów, chrupiących sałatek owocowych.
Pod wpływem ciepła lekko się karmelizują. W środku soczyste, o wyrafinowanym słodko-cierpkim smaku.
Zapiekane winogrona
Opłukane , osuszone winogrona ułożyć na brytfance. Skropić oliwą z oliwek i ziołami, które będą pasować do dań. Wstawić do rozgrzanego piekarnika o temperaturze 200 °C. Zapiekać 20-25 minut, aż skórki ładnie się podpieką.
Lekko się pomarszczą, jak zaczną pękać trzeba wyjąć z piekarnika. I gotowe!!
Jakie dodatki i przyprawy?
Po upieczeniu warto skropić sokiem z cytryny lub octem balsamicznym. Nie przed, w wilgoci stracą kruchość, nie skarmelizują się.
- Do lodów, gofrów, słodkich przekąsek pasuje cynamon, kardamon, mięta,
- Pieczywo i tosty: czosnek, rozmaryn, tymianek, szałwia, melisa,
- Do wszystkiego orzechy, bakalie,
Bruschetta z zapiekanymi winogronami
Na dwóch brytfankach podpiec w rozgrzanym piekarniku winogrona i kawałki orzechów włoskich. Pieczywo pokroić na kromki, skropić oliwą z oliwek, lekko posilić. Można natrzeć posiekanym czosnkiem. Zarumienić w piecyku lub na patelni grillowej.
W misce wymieszać ubijając ser typu ricotta z łyżką oliwy z oliwek i odrobiną miodu. Doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem (pasuje biały). Na podpieczone kromki chleba nakładać ubitą ricottę, zapiekane winogrona i orzechy. Skropić miodem i oliwą. Udekorować świeżymi ziołami.
Syrop winogronowy
Winogrona, szczególnie te o ciemnofioletowej skórce są bogate w przeciwutleniacze. Wzmacniają odporność, są korzystne dla układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Kiście winogron wyglądają jak pęcherzyki płuc. Według doktryny podpisów oczyszczają i wzmacniają drogi oddechowego, chroniąc przed rakiem i rozedmą.
W zielarstwie wykorzystuje się liście winorośli – zastosowania i przepisy tutaj.
Świeże gałązki winogron umyć, przebrać i odmierzyć 4 szklanki. Wsypać do garnka. Dodać 1-2 szklanki świeżych, sezonowych ziół. Może być pokrzywa, nagietek, bylica piołun, koniczyna czerwona, przytulia, tymianek. Zalać 1,5 – 2 litrami wody. Gotować godzinę na małym ogniu do miękkości.
Zdjąć z ognia i tłuczkiem do ziemniaków porozbijać na papkę. Podgotować kolejną godzinę, w razie potrzeby dolać wody. Przefiltrować, dodać 2 szklanki wódki albo miodu, ewentualnie mieszankę obydwu. Rozlać do wyparzonych słoiczków.
Syrop winogronowy jest niebanalnym dodatkiem do napojów ciepłych, zimnych, herbatek i polewania ciast. Przechowuje się lodówce 2-3 miesiące.