Seler w starożytności zasłynął jako afrodyzjak i lek przedłużający młodość . Jeśli wierzyć Homerowi jego zapach „podobał się bogom”. Liście selera były motywem ozdobnym, dla pobudzenia zapałów miłosnych używano korzenia.
Madame de Pompadour, chcąc rozpalić żądze króla Ludwika XV, postanowiła żywic się wyłącznie afrodyzjakami: truflami, wanilią i ..selerem. A że nie jadła nic innego, wkrótce ciężko zaniemogła. Diety takiej raczej nie warto ryzykować, ale zestawienie egzotycznych przysmaków ze starym, dobrym selerem jest intrygujące.
Warzywo to od wieków oddawało też nieocenione usługi hulakom, łagodzi bowiem skutki nadmiernego picia. Rzymianie nie tylko dla ozdoby wplatali je do wieńców zakładanych na głowę. Podczas ucztowania mogli od czasu do czasu wyciągnąć łodyżkę selera i przegryzając ją wzmocnić się przed kolejnym kielichem wina.
Właściwości lecznicze selera
Popularny dodatek do zup jest nie tylko afrodyzjakiem. Seler leczy, upiększa i odmładza, dorównuje niemal korzeniowi żeń-szenia. Zawiera głównie wodę, sporo węglowodanów, białek, olejków eterycznych i wartościowych składników mineralnych. Najwięcej potasu, fosforu, magnezu, cynku i żelaza. Jest bogaty we flawonoidy, kumaryny, krzem, luteolinę, witaminy z grupy B oraz A, C, E, K, zawiera flawonoidy,
Seler ma dobroczynny wpływ na
- Pracę nerek, serca i wątroby
- Wzmacnia system nerwowy, wycisza emocje, uspakaja
- Mineralizuje organizm, dodaje energii, wzmacnia i odmładza.
- Poprawia trawienie i wydzielanie soków trawiennych
- Działa moczopędnie, oczyszcza z toksyn, jest idealnym składnikiem diet odchudzających
- Wyrównuje poziom cukru we krwi
- Zawiera związki przeciwzapalne i przeciwnowotworowe [1]
- Wysoki poziom krzemu pomaga regenerować stawy, kości, tętnice i tkankę łączną.
Profil energetyczny selera
Smak: aromatyczny, lekko cierpki, gorzki, słodki, słony
Energetyka: chłodzi, osusza
Tkanki: nerki, żołądek, śledziona, wątroba
Działanie: oczyszcza krew, usuwa nadmiar wilgoci, chłodzi wątrobę, uspokaja Shen, wzmacnia i równoważy Qi
Według medycyny chińskiej seler tonizuje i wzmacnia śledzionę, nerki, żołądek i wątrobę oraz energetyzuje organizm. Wykorzystuje się przy wysokim ciśnieniu, gorączce, wzdęciach, zaparciach, zaburzeniach trawienia, miesiączkowania, utracie apetytu, bezsenności i bólach głowy.
Według Ajurwedy seler spala toksyny ama, wzmacnia ogień trawienny i oczyszcza szyszynkę. Jego działanie moczopędne i detoksykujące jest wskazane u osób o konstytucji Kapha. Jest świetnym środkiem napotnym, otwiera gruczoły potowe, co jest ważne przy oczyszczaniu. Rozluźnia mięśnie otaczające tętnice, umożliwiając rozszerzenie naczyń krwionośnych. Poprawia krążenie, zmniejsza zastoje limfatyczne, czym wspomaga detoks.
Zastosowania selera
Najczęściej seler jest wykorzystywany w typowo męskich przypadłościach: trudności z oddawaniem moczu i przeroście gruczołu krokowego. Stosuje się w kuracjach odchudzających i odtruwających z toksyn.
Sok z selera wykorzystywano często w leczeniu chorób skóry. Pomaga przy oparzeniach, odmrożeniach, ranach. Obmywanie sokiem całego ciała po kąpieli działają oczyszczająco i przywracają elastyczność skórze. I w kosmetyce seler może nam oddać nieocenione usługi:
- Rozjaśnia przebarwienia i plamy.
- Zmniejsza nadmierną potliwość rąk i stóp.
- Zwalcza łupież.
- okłady i maseczki z selera radzą sobie z obrzękami na zmęczonej twarzy i opuchniętymi powiekami.
Nasiona selera stosuje się leczeniu reumatyzmu, nerek, chorej wątroby. Seler połączeniu z czosnkiem leczy miażdżycę. Z mlekiem łagodzi infekcje dróg oddechowych.
Seler przepisy lecznicze
Do celów leczniczych seler musi być wyhodowany w warunkach naturalnych. Warzywa z supermarketów zawierają pestycydy, a seler niestety plasuje się w parszywej dwunastce roślin o największym ich stężeniu.
Wywar z selera
W litrze wody gotujemy 2-3 selery do miękkości , można je zjeść. Wywar popija się cały dzień. Jest to sprawdzone lekarstwo na gościec, artretyzm i podagrę. Pomaga na wzdęcia, gazy, działa oczyszczająco i wspomaga odchudzanie. Macerowane na zimno stosuje się przy braku apetytu i leczeniu anoreksji.
Na chrypkę i kaszel
40 g liści selera gotujemy w litrze wody 10 minut. Mieszamy z mlekiem w proporcji 1:1. Pije się rano szklankę napoju.
Winko selerowe o smaku ananasa
Przepis S. Korżawskiej
- 2 selery średniej wielkości
- butelka białego gronowego wytrawnego wina
- 2-3 łyżki miodu
- 3 łyżki octu jabłkowego lub sok z jednej cytryny
Umyte selery obieramy, ścieramy na tarce. Zalewamy w szklanym słoiku winem. Odstawiamy na 2 tygodnie w kuchni codziennie wstrząsając. Odcedzamy, starannie odciskając wiórki selera Dodajemy miód i podgotowujemy 10 minut na małym ogniu. Pod koniec gotowania dodajemy domowy ocet jabłkowy lub sok z cytryny. Pije się 1 łyżkę między posiłkami 3 razy dziennie. Winko selerowe poprawia pracę nerek, oczyszcza i wzmacnia organizm.
Sok z selera
Przyspiesza gojenie ran i wrzodów żołądka. Działa moczopędnie, polepsza trawienie i potencję. Odchudza i odmładza. Świeżo wyciśnięty sok stosuje się wewnętrznie i zewnętrznie. Można zmiksować 4 łodygi selera z 3 kwaśnymi jabłkami ew. marchewką.
Nasiona selera
Napar z nasion selera
1-2 łyżeczki drobno pokruszonych nasion zalewamy szklanką wrzątku. Można dodać ziele mniszka lekarskiego. Pije się 3 razy dziennie. Łagodzi reumatyzm, kolkę jelitową i wzdęcia
Napar na wątrobę
Z nasion selera, marchwi i pietruszki. Odtruwa, oczyszcza, wzmacnia Pomaga w chorobach wątroby, marskości. Przepis tutaj
Seler dla urody
Okład z selera na oczy
Obrany korzeń selera kroimy na plastry. Wkładamy do schłodzenia do lodówki. Zimnymi plastrami kwadrans obkładamy twarz. Powtarzamy zabieg co 5-6 dni. Usuwa obrzęki, zmęczenie, worki pod oczami.
Tarty seler z mlekiem
Korzeń selera ścieramy na tarce. Zalewamy mlekiem, odstawiamy na kilka godzin. Powstałą maseczkę nakładamy na twarz. Po 15-20 minutach zmywamy ciepłą wodą masując okrężnymi ruchami. Kilka zabiegów uelastyczni skórę, rozjaśni i odświeży
Witaminowa maseczka rozjaśniająca
Obrany ze skórki korzeń selera ucieramy na tarce. Dodajemy tłusty twarożek i kilka kropli soku z cytryny. Mieszamy na jednolitą papkę. Nakładamy maskę na twarz, szyję i dekolt. Po 15-20 minutach zmywamy ciepłą wodą.
mam też na przykład przyjezdnego faceta z zagranicy, którego policja przetrzymuje w motelowym pokoju pod ścisłym nadzorem bo choć ma wszystkie dokumenty takie jak paszport itd. to twierdzi, że pochodzi z państwa Turyd, które… no które nie istnieje. No ale dokumenty ma, wszystko ma, nawet na mapie potrafi wskazać to miejsce i opisać. Mówi w języku i tak dalej… no dziwna sprawa. xD
A skąd tyś się urwał. Co za bzdury.
Skąd tyś się urwał? Co za bzdury.
Komentarz