REKLAMA

Truskawki na topie parszywej 12 – najbardziej skażone pestycydami

Truskawki, smakowite owoce uwielbiane przez dzieci i dorosłych po raz kolejny uplasowały się na topie parszywej dwunastki – czyli na czele listy owoców i warzyw najbardziej skażonych pestycydami publikowanej corocznie przez Environmental Working Group. Według ostatnich najnowszych badań niemal 70% próbek pobranych z warzyw i owoców wykazało zanieczyszczenia aż 178 różnymi substancjami chemicznymi. Przed każdym testem warzywa i owoce są myte, a niektóre obierane w sposób jaki większość konsumentów to czyni. Jednak zanieczyszczenia chemiczne pozostają.

Truskawki na topie parszywej 12 - najbardziej skażone pestycydami

Parszywa dwunastka  czyli produkty zawierające największą ilość/wartość bezwzględna/ pestycydów  w 2018 roku to w kolejności:

Truskawki
Szpinak
Nektarynki
Jabłka
Winogrona
Brzoskwinie
Czereśnie
Gruszki
Pomidory
Seler
Ziemniaki
Słodka papryka

Truskawki wykazały obecność aż 20 różnego rodzaju substancji chemicznych, ponad 98% truskawek, szpinaku, brzoskwiń, nektarynek, czereśni i jabłek uzyskało pozytywny wynik, co oznacza skażenie co najmniej jednym rodzajem pestycydu. W tym roku do parszywej dwunastki dołączył trzynasty produkt – papryka ostra skażona środkami owadobójczymi działającymi toksycznie na układ nerwowy.

Najmniej zanieczyszczone chemicznie produkty to według raportu awokado i kukurydza, gdzie testy wykazały obecność pestycydów w mniej niż 1% przebadanych próbek. W ponad 80% ananasów, papai, szparagów, cebuli i kapusty nie wykryto resztek zanieczyszczeń chemicznych po uprzednim umyciu.

Koncerny rolnicze stoją na stanowisku, że płukanie produktów pod bieżącą wodą przez 30 sekund pozwala wyeliminować resztki pestycydów. Jednak przeprowadzone testy wykazują, że sama woda to za mało, badacze z University of Massachusetts twierdzą, że bardziej skutecznym sposobem jest moczenie warzyw lub owoców w roztworze sody oczyszczonej.

Dalej raport podkreśla, że pestycydy najbardziej negatywnie oddziałują na młode organizmy i płody, mogą powodować u dzieci wady rozwojowe, astmę, nowotwory, problemy neurologiczne i przewlekłe choroby. W jednym z raportów Massachusetts Institute of Technology dr Stephanie Seneff specjalizująca się we wpływie toksyn środowiskowych na ludzki organizm posumowała wyniki badań

Przy tej ilości stosowanego glifosatu w 2025 roku co drugie dziecko będzie miało autyzm

Wniosek z raportu płynie jednoznaczny:  truskawki dla dzieci TAK  – ale wyłącznie z własnego ogródka

Źródło: CNN 

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Adam Waśniewski Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Adam Waśniewski
Gość
Adam Waśniewski

Fajnie….czylie musimy zajadać się kukurydzą….lol. Gorszej bzdury nie czytałem – to jakaś propaganda abyśmy gmo wcinali masowo.

REKLAMA
%d bloggers like this: