Jesteś tym co jesz, Porady, Przepisy, Zamiast, Zdrowie na talerzu

Chleb z kaszy gryczanej niepalonej ze słonecznikiem. Łatwy przepis

Chleb kaszy gryczanej niepalonej

Chleb z kaszy gryczanej niepalonej jest smaczny i łatwy do wykonania.  Nie wymaga zagniatania, jedynie  trochę cierpliwości – przed pieczeniem musi swoje odstać by mogły zajść procesy fermentacyjne i wytworzył się naturalny zakwas.

Kaszę gryczaną niepaloną, tzw. białą pozyskuje się z nasion gryki. Nie zawiera glutenu i jest jedną z najzdrowszych i najwartościowszych kasz. Jest dobrym źródłem energii. Dzięki dużej zawartości białka na długo syci, uzupełnia  też składniki odżywcze.

Kasza gryczana niepalona
  • dużo krzemionki, która wpływa m.in na elastyczność skóry, tkanek
  • wapń, magnez, potas, żelazo, miedź, fosfor, potas, cynk, jod
  • witaminy z grupy,  B, kwas foliowy, tiaminę, PP
  • przeciwutleniacze, kwercetynę, rutynę uszczelniającą naczynia krwionośne

Biała kasza gryczana,  w odróżnieniu od prażonej, jest delikatniejsza a po namoczeniu nadaje się do wykorzystania bez gotowania. Idąc tym tropem można z niej robić placki, owsianki, musy, koktajle i doskonały chleb.

Chleb kaszy gryczanej niepalonej

W naturalnym procesie fermentacji składniki są już częściowo „strawione”, więc posiłek jest lżejszy, nie wymaga aż takiego wysiłku ze strony przewodu pokarmowego.

Chleb z kaszy gryczanej jest smaczny, lekko orzechowy smak kaszy niepalonej przypomina nieco chleb żytni. Lepszy od komercyjnego pieczywa bez glutenu, opartego o sztuczne zagęszczacze i polepszacze smaku.

Chleb z kaszy gryczanej

Przepis i zdjęcia nadesłała Maria Kochamy Konopie

Składniki:

  • kasza gryczana biała niepalona – 1 kg
  • ok 1.4 litra wody
  • łyżka soli (ja daję himalajską lub kłodawską)
  • ziarna: słonecznik, dynia, ziarna z konopi (wg uznania)
  • dowolne zioła, np kminekprzepis chleb z kaszy gryczanej

1. Rano pierwszego dnia
kaszę płuczę, zalewam wodą. Pozostawiam w naczyniu przykrytym ściereczką na 24 godziny (można być 36 h), w pokojowej temperaturze. Od czasu do czasu przemieszam. W trakcie będzie widać fermentację, niektóre ziarenka mogą kiełkować. Czasem dolewam nieco wody.

2. Wieczorem następnego dnia
Miksuję blenderem, dodaję sól. Po uzyskaniu pożądanej konsystencji zmiksowaniu dodaję ziarna, mieszam. Przekładam do dwóch podłużnych foremek (30cmx12cmx7cm) wyłożonych papierem do pieczenia. Zostawiam na noc w zimnym piekarniku.

3. Rano kolejnego dnia 
Tylko ustawiam temperaturę na 175-180°C. Piekę około 80 minut. Piekarnik nagrzewa się już z wstawionymi foremkami z ciastem.
i piekę ok 80 minut (piekarnik nagrzewa się razem z foremkami napełnionymi ciastem).

Dodatkowe informacje

Chleb z kaszy gryczanej można przed pieczeniem posypać nasionami chia, czarnuszki, maku, sezamu.  Przyprawy takie jak kminek, siemię lniane, czarnuszka ułatwią trawienie. Suszone zioła typu rozmaryn, czosnek, anyż, szałwia wzbogacą smak, a zrobione grzanki z pieczywa będą świetnym dodatkiem do zup.

Wypiek można wzbogacić  niewielką ilość drobno pokrojonych suszonych pomidorów lub śliwek. Ale na początek warto opanować wypiekanie podstawowej wersji.

By nie wyszedł zakalec
Przed przełożeniem kaszy do blendera trzeba upewnić się, że po jej powierzchni nie pływa nadmiar wody. Zmiksowana masa powinna mieć gęstą konsystencję przypominającą  budyń. Rozwodnione, płynne ciasto jest miękkie i przypomina zbitą kaszę nie wyrośniętą masę z pęcherzykami powietrza.

4 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments