Bez kategorii

Cholesterol podstawowym paliwem dla mózgu i funkcji myślowych

mózg pamięć cholesterol

Cholesterol jest podstawowym paliwem dla mózgu. Ograniczenie naturalnych tłuszczów w diecie prowadzi do zaburzeń procesów myślowych. Mózg stanowi 2-3% całkowitej masy ciała a składa się w 25% z cholesterolu, który m.in

  • Stanowi integralna część ścianek komórkowych neuronów, umożliwia im komunikację
  • Jest niezbędny dla mieliny, chroniącej komórki nerwowe przed urazami
  • Odgrywa kluczową rolę w formowaniu się synaps

Innymi słowy – bez cholesterolu mózg nie może prawidłowo funkcjonować. Pojawiają się problemy z pamięcią i zdrowiem psychicznym.

 

Natura wie lepiej

cholesterol

Bez cholesterolu nie powstałoby życie. Nasza zależność od niego zaczyna się od momentu zapłodnienia. Rozwijający się płód chociaż podejmuje syntezę cholesterolu, to w pierwszych tygodniach ciąży wykorzystuje głównie cholesterol matczyny. Nawet po porodzie 40-50% cholesterolu we krwi noworodka pochodzi z organizmu matki. Pobrane przez zarodek cząsteczki cholesterolu uczestniczą w kluczowych dla rozwoju embrionalnego szlakach sygnalizacyjnych komórek nerwowych.

W ostatnim trymestrze ciąży następuje gwałtowna akumulacja cholesterolu w mózgu. By mózg mógł prawidłowo się rozwijać po urodzeniu wymaga dużej i stałej jego podaży, dlatego mleko matki jest tak bogate w cholesterol. Stanem fizjologicznym niemowląt jest ketoza.

Cholesterol a mózg

Cholesterol spełnia cztery główne funkcje dla mózgu:

  • Ochronną
    Najwyższe stężenie cholesterolu jest w otoczce mielinowej, osłaniającej włókna nerwowe każdej komórki. Chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniami
  • Antyoksydacyjną
    Tłuszcz stanowi 60% mózgu,co czyni go podatnym na uszkodzenia wolnych rodników. Cholesterol „dezaktywuje” wolne rodniki nim zdążą wyrządzić szkody. Pełni rolę antyoksydacyjną.
  • Izolacyjną
    Stanowi część błony komórkowej. Kontroluje substancje które przenikają do i z komórki. Tworzy strukturę komórki.
  • Komunikacyjną
    Zapewnia prawidłowe działanie neuroprzekaźników

Cholesterol jest prekursorem wielu hormonów, jest niezbędny do syntezy witaminy D.  Biorąc pod uwagę mózg i funkcje poznawcze spełnia wiele zadań a niedobór niesie fatalne skutki. Począwszy od problemów z pamięcią, stany depresyjne, otępienie po choroby neurodegeneracyjne – Parkinsona, Alzheimera, autyzm.

mózg pamięć cholesterol

Dłuższe życie, większa sprawność umysłowa

Osoby z wyższym poziomem cholesterolu żyją dłużej LINK.
W starszym wieku  im wyższy poziom cholesterolu tym mniejsze ryzyko demencji i chorób neurodegeneracyjnych. Wykazano że:

  • Niski poziom lub obniżony statynami pogarsza funkcje poznawcze o 50%. [1]
  • U pacjentów z chorobą Alzheimera stwierdzono niższą zawartość cholesterolu w płynie mózgowo-rdzeniowym. [2].
  • Podobna korelacja występuje przy chorobie Parkinsona [3] ,
  • Zaburzenia metabolizmu cholesterolu mają związek z autyzmem [4].

cholesterol pamięć mózg umysł

Cholesterol a depresja i zaburzenia psychiczne

Liczne badania wskazują na związek pomiędzy niskim poziomem cholesterolu w surowicy a depresją i zaburzeniami nastroju. Deficyt cholesterolu wpływa na spadek poziomu serotoniny,  prowadzi do stanów lękowych, zaburzeń dwubiegunowych, przejawów agresji, przemocy, podejmowaniem prób samobójczych. [5], [6], [7], [8]

Dlaczego tak chętnie przepisuje leki obniżające poziom cholesterolu? Tysiące ludzi, w większości starszych przyjmuje codziennie statyny i ma to robić do końca życia.

Ciekawe doświadczenie przeprowadzono na myszach zmodyfikowanych genetycznie tak by ich mózgi nie mogły wytwarzać cholesterolu. Co się okazało,

Te myszy nie tylko miały problem z uczeniem się i zapamiętywaniem, ich zachowanie odbiegało od normy. Nie potrafiły wykonywać zwykłych czynności jak budowa gniazda. Niektóre z ich zachowań przypominały chorobę Alzheimera, ale były bardziej przejmujące. Mówił szef badań prof Ronald Kahn. [8] 

Wartość światowego rynku leków obniżających poziom cholesterolu przekroczyła 20 miliardów dolarów rocznie.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grazyna
Grazyna
5 lat temu

Ja biore ATroks od bardzo dawna i dr.rodzinna powiedziala _do konca zycia chociaz cholesterol mam w normie . Zastanawiam sie czy powinnam.

fred
fred
5 lat temu
Reply to  Grazyna

Nie