Chrzan królował w kuchni przedrozbiorowej, kiedy nie zaznano jeszcze głodu, a warzywa przywiezione z królową Boną nie były rozpowszechnione. Jedzono wtedy tłusto i obficie, a wszystko dla lepszego trawienia neutralizowano chrzanem.
Na ziemiach słowiańskich chrzan używano w kuchni i jako lekarstwo od zawsze. Dziś jest znany z przemysłowych mazi w słoiczkach, które nie mają nic wspólnego z tym, co nasi przodkowie jedli i czym się leczyli. Człowiek ma dziwną tendencję do „poprawiania” natury i wszystkiego, co było przez wieki sprawdzone.
Lecznicze działanie chrzanu
„Panie chrzanie, niech pan przestanie!” pisał Jana Brzechwa – bo chrzan wykręca nosy i łzawi oczy.
Korzeń chrzanu pobudza bowiem wydzielanie soków trawiennych. Jest niezastąpiony po sutych posiłkach, niestrawności i nadmiernym zakwaszeniu. Sprzyja usuwaniu odpadów przemiany materii i zapobiega zaparciom. Oczyszcza, działa przeciwwirusowo, bakteriobójczo i grzybobójczo.
Ostatnie było szczególnie istotne w czasach, sprzed ery lodówek gdy było łatwo o zatrucie pokarmowe. Liści chrzanu używano do konserwowania świeżego mięsa na krótki czas i okładów.
Natura energetyczna chrzanu
Smak ostry, gorzki, silnie rozgrzewa i osusza. Stymuluje produkcji śliny, kwas żołądkowy, enzymy trawienne. Usuwa stagnację płynów, śluzów, flegmy.
Oddziaływanie na tkanki i narządy
- Rozgrzewa mięśnie i narządy jamy brzusznej, pobudza ogień trawienny i przemianę materii. Sprzyja odchudzaniu.
- Stymuluje serce, przyspiesza tętno, przeciwdziała stagnacji krwi i odczuciu ciężkości w okolicy klatki piersiowej.
- Oddziałuje na system nerwowy, płuca i zatoki. Drażni gardło, dezynfekuje, oczyszcza, łagodzi stany zapalne
- Wzmaga produkcję śluzów, flegmy, przy suchym kaszlu ułatwia odksztuszanie
- Pobudza umysł, dodaje energii stymulując krążenie
- Rozjaśnia przebarwienia na skórze, działa ściągająco
Chrzan przepisy staropolskie
Domowy chrzan
Kilka korzeni zetrzeć na tarce. Rozrobić ocet z wrzącą wodą w proporcji 1:1. Dodać szczyptę soli kamiennej i 3 łyżeczki cukru na 0,5 litra płynu. Połączyć zalewę z chrzanem „na oko”, tak aby nie był zbyt gęsty lub rzadki. Napełnić słoiczki łożyć i szczelnie zamknąć.
Domowy chrzan ma biały kolor, nie żółty lub szary i smakuje wybornie. Idealny do wszelkiego rodzaju mięs, barszczów i sosów. Staropolskie barszcze i żurki przepisy
Syrop na kaszel
Zetrzeć 2 korzenie świeżo startego chrzanu zalać szklanką przegotowanej, ostudzonej wody z sokiem wyciśniętym z ½ cytryny. Po godzinie wycisnąć przez gazę dodać ½ szklanki miodu, najlepiej lipowego. Dokładnie wymieszać przelać do butelki. Pić 3-4 razy dziennie po łyżce, dzieci po łyżeczce. Można rozrzedzić z wodą.
Chore zatoki
Zetrzeć kawałek świeżego chrzanu. Potrzymać w na języku ¼ łyżeczki kilka minut aż ostrość wyparuje. Pomoże to zmniejszyć ciśnienie w zatokach i ułatwi rozpuszczanie śluzu. Do tego dobrze jest wąchać świeży chrzan.
Zakażenie pęcherza moczowego
Wymieszać 3-4 łyżki świeżego korzenia chrzanu z łyżką octu jabłkowego dosłodzić miodem do smaku. Zażywa się po pół łyżeczki kilka razy dziennie rozcieńczone z wodą.
Infekcje, stany zapalne
1 łyżkę startego chrzanu, ½ łyżki nasion gorczycy zalać 2 szklankami wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 4 godziny. Pije się łyżkę co godzinę przy chorobach dróg oddechowych, pęcherza, obrzękach i gorączce.
Sok z chrzanu
Problemy trawienne, zatrucia, procesy gnilne w przewodzie pokarmowym. Zetrzeć świeży chrzan i wycisnąć sok przez gazę. Pije się 15-20 kropli rozcieńczonych w wodzie 3 razy dziennie między posiłkami
Kompresy
Zetrzeć świeży chrzan. Delikatnie podgrzanym kompresować bolące miejsca. Przedtem natłuścić skórę by uniknąć odparzeń. Stosuje się na reumatyzm, artretyzm, rwę kulszową, dnę moczanową. Pomaga w obrzękach wątroby i śledziony.
Odmrożenia
Dodać starty chrzan do kąpieli wodnej i moczyć dłonie lub stopy.
Usuwanie piegów i przebarwień
2 łyżki świeżo startego chrzanu zalać ½ litra maślanki. Dodać 2 łyżki gliceryny, dobrze wymieszać. Odstawić na noc w chłodne miejsce. Przecedzić . 2 razy dziennie przemywa się przebarwienia. Przechowuje w lodówce, przed użyciem trzeba podgrzać potrzebną ilość.
Okłady z liści chrzanu
Na osteochondrozę, bóle zwyrodnieniowe, nadmiar soli w organizmie.
Świeże liście chrzanu opłukać z kurzu. Włożyć na 2 sekundy do wrzątku, delikatnie osuszyć ściereczką. Nie czekając aż ostygną, ułożyć wewnętrzną stroną wzdłuż bolących miejsc kręgosłupa. Ciepło nakryć plecy. Można zostawić na całą noc, nie trzymać dłużej niż 8 godzin
Przepisy na mikstury odchudzające TUTAJ i TUTAJ
[…] „…Korzeń chrzanu pobudza wydzielanie soków trawiennych, jest niezastąpiony po sutych posiłkach, niestrawności i nadmiernym zakwaszeniu organizmu. Sprzyja usuwaniu niepożądanych odpadów przemiany materii i zapobiega zaparciom. Poza tym oczyszcza, działa przeciwwirusowo, bakteriobójczo i grzybobójczo.” czytaj w artykule >> […]