Apteka w twojej kuchni, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zdrowie na talerzu, Zioła

Czosnek niedźwiedzi wzmacnia, oczyszcza, zapobiega zakrzepom

dziki czosnek niedźwiedzi cebula czarownic

Wczesną wiosną w lasach bukowych i mieszanych zakwita na krótko czosnek niedźwiedzi zwany dzikim, cygańskim lub cebulą czarownic. Pod drzewami tworzy rozlegle dywany białych, gwiaździstych kwiatów roztaczając zapach czosnku.

jak wygląda czosnek niedźwiedzi

Nazwę zawdzięcza legendzie o niedźwiedziach budzących się z zimowego snu. Ponoć wygłodniałe misie po wyjściu z gawry zaspokajają pierwszy głód jego liśćmi. Dzięki nim szybko nabierają sił.  Nic dziwnego, zawiera jest 30% więcej łatwo przyswajalnego żelaza, niż czosnek pospolity.

Dawniej sądzono, że czosnek niedźwiedzi zabezpiecza przed czarownicami, urokami i klątwami. Dziś warto się zainteresować jego bardziej przyziemnymi właściwościami, a tych ma sporo.

Dziki czosnek czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi [Allium ursinum] jest wytrzymałą, wieloletnią rośliną z rodziny amarylkowatych. Lubi stare, zacienione wilgotne lasy. Po gwałtownym wypuszczeniu pędów wczesną wiosną ma tendencję do obumierania w połowie lata.

dziki czosnek niedźwiedzi cebula czarownic

Można go uprawiać w ogrodzie, pamiętając o regularnym podlewaniu w okresie suszy. Ale niezbyt często, w bardzo mokrej glebie cebulki szybko gniją. W lasach nawet wilgotnych, drzewa wysysają z ziemi dużo wody, więc gleby nie są mocno nawodnione.

W tradycyjnym zielarstwie

Działanie podobne do czosnku pospolitego, ale są łatwiej strawne, łagodniejsze dla wątroby i układu pokarmowego. Dziki czosnek jest zwykle tolerowany przez osoby  mające trudności z trawieniem roślin z rodziny cebulowych.

Wszystkie części rośliny są jadalne. Liście zebrane przed kwitnieniem mają pyszny, ostry, słodkawy smak. Doskonałe do sałatek na surowo, gotowane tracą ostrość. W zebranych podczas kwitnienia czuć goryczkę.

W tradycyjnym zielarstwie stosowano dla odtrucia, oczyszczenia krwi i regeneracji jelit. Uważano, że wywołuje pocenie, oddawanie moczu, pobudza, odtruwa  i działa wykrztuśnie.

Dziki czosnek ma moc odnowy i oczyszczenia. Rozbija stwardniałe zatory, rozgrzewa ciało i czyni człowieka silnym jak niedźwiedź. Na obrzęk żołądka weź serwatkę kozią i zmiel dziki czosnek mieszając razem i przecedź.  Niech to będzie twój jedyny napój przez trzy dni.

właściwości czosnku niedźwiedziego

Powszechnie wykorzystywano w leczeniu niestrawności nieżytów płuc, oskrzeli, astmy, chorób układu moczowego. W lewatywach z mlekiem przeciw owsikom i gliście ludzkiej.  Z liści robiono okłady na zainfekowane rany, brodawki, odciski. Przeciwbólowe działanie wykorzystywano na bóle zębów, oczu, gardła, brzucha, reumatyzmie, rwie kulszowej. Starsze zielniki piszą o skuteczności przypadku odry, świnki i gruźlicy.

Energetyka:
Smak: ostry, gorzki. Rozgrzewa, osusza, usuwa stagnację, wprawia w ruch.

Czosnek niedźwiedzi łagodnie oczyszcza krew i stymuluje krążenie. tym samym korzystnie wpływa na serce, skórę, błony śluzowe, wzrok i pamięć. Pomaga w problemach z jelitami, wzdęciach, gazach. Łagodnie uspakaja i równoważy florę jelitową, pomocny w zapaleniach jelit.

W medycynie współczesnej

Jest najbogatszą w siarkę rośliną w Europie. Zawiera dwudziestokrotnie więcej adenozyny niż czosnek pospolity. Tyleż samo więcej witamin A, C, E i selenu. Adenozyna łączy właściwości witamin,  która korzystnie wpływa na krążenie, rozrzedza krew, zapobiega sklejaniu się płytek i poprawia cyrkulację w naczyniach krwionośnych.

Czosnek niedźwiedzi najbardziej wszechstronną rośliną w działaniu

Dziki czosnek to również bogaty zestaw enzymów, aminokwasów i związków o działaniu antybiotycznym. Jest najbardziej wszechstronną rośliną w działaniu:

  • Regeneruje florę bakteryjną przewodu pokarmowego, również po terapiach antybiotykowych. Zapobiega nadmiernej fermentacji i procesom gnilnym.
  • Odtruwa z toksyn i metali ciężkich. Oczyszcza nerki, krew, jelita i oskrzela z flegmy.
  • Pobudza układ odpornościowy, chroni przed działaniem wolnych rodników.
  • Zapobiega sklejaniu się płytek krwi, zwapnieniom tętnić. Rozrzedza krew i poprawia cyrkulację w naczyniach krwionośnych.
  • Jako naturalny antybiotyk zwalcza patogenne bakterie, wirusy, pasożyty i drożdżaki. Doskonały w leczeniu Candida albicans,  niszczy błony komórkowe drożdżaków, uniemożliwia im pobieranie tlenu.
  • Zapobiega chorobom serca, układu krążenia i nowotworom. Reguluje ciśnienie stężenie cukru w krwi. Polecany przy cukrzycy.
  • Wspomaga trawienie i metabolizm tłuszczów.
  • Poprawia stan skóry, włosów i paznokci
Czosnek niedźwiedzi przepisy

Herbatka z czosnkiem niedźwiedzim
Łyżkę suszonych liści zalać 200 ml wrzącej wody lub gorącego mleka. Parzyć pod przykryciem 10-20 minut. Pije się 1-4 porcje dziennie. Oczyszcza i wzmacnia organizm. Pomaga usuwać toksyny, bakterie, drożdżaki i pasożyty z przewodu pokarmowego. Stabilizuje krążenie i ciśnienie. Regeneruje jelita, z mlekiem pomaga w chorobach płuc.

Zupa z czosnku niedźwiedziego
Kuracja po antybiotykach Odkaża, oczyszcza przewód pokarmowy. Regeneruje florę bakteryjną po antybiotykach Przepis .

zupa z czosnku niedźwiedziego

Nalewka z czosnku niedźwiedziego
Na bezsenność, serce, porost włosów i zmiany skórne.
Oczyścić i posiekać szklankę czosnku niedźwiedziego z cebulkami. Zalać 2 szklankami alkoholu 40%. Odstawić na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Po przecedzeniu  4 razy dziennie zażywa się 10-15 kropli rozcieńczonych w wodzie na serce i bezsenność. Na włosy 15 kropli raz dziennie, plust wmasowuje się w skórę głowy co drugi dzień. Można stosować przy trądziku i stanach zapalnych skóry.

Czosnek niedźwiedzi w miodzie
Na oskrzela, dusznicę bolesną, krążenie i wzmocnienie. 3 garście świeżych liści czosnku posiekać. Skropić sokiem z całej cytryny. Wymieszać z kilkoma łyżkami miodu. Odstawić w chłodne miejsce na tydzień. Raz dziennie stosuje się 4 łyżeczki w odstępie 1 minutowym powoli przeżuwając.

czosnek niedźwiedzi marynowany

Marynata na krążenie i wysokie ciśnienie
Kilka garści liści z łodyżkami posiekać, upchnąć ciasno w słoiku. Zalać oliwą z oliwek do pełna i posolić. (łyżeczka soli na pół litrowy słoik).Pasteryzować 7 minut. Marynowany czosnek niedźwiedzi wykorzystuje się do potraw, oliwę jako przyprawę.

Masło z czosnku niedźwiedziego
Dla zdrowego serca i tętnic. Do 400 g schłodzonej śmietany 30%. Dodać łyżkę posiekanego świeżego czosnku niedźwiedziego. Ubijać mikserem, aż się oddzieli maślanka. Zebrać krupy masła w kulkę i odcisnąć. Takie masełko królowało w XIX wiecznej Szwajcarii jako lekarstwo i smaczny dodatek do potraw.

Czosnek niedźwiedzi w kuchni

Świeży, dziki czosnek wykazuje najsilniejsze działanie, niestety w doniczkach nie chce rosnąć. O ziele musimy postarać się sami w plenerze. Trzeba uważać by nie pomylić z konwalią, liście są bardzo podobne. Na zdjęciu obydwie rośliny.

jak odróżnić czosnek niedźwiedzi od konwalii

By rozpoznać przed kwitnieniem, trzeba rozetrzeć listek w palcach, powinien wydzielać ostry charakterystyczny czosnkowy zapach. Dziki czosnek jest pod częściową ochroną. Liście ścinamy nie wyrywając całych roślin, by nie niszczyć stanowisk. Na bieżące potrzeby wystarczy kilka listków. Będą smacznym dodatkiem do sałatek, potraw z jak, zup i sosów. Przepisy kulinarne z czosnku niedźwiedziego  TUTAJ.

Przeciwskazania: Nie jest odpowiedni dla osób przyjmujących leki rozrzedzające krew.

5 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania G.
Ania G.
7 miesięcy temu

Czosnek niedźwiedzi jest wspaniały. Robię z niego pesto z jarmużem, gdy uda mi się dostać w warzywniaku. W tym roku posiałam swój, ale jeszcze nic nie wyszło;)
Bardzo dziękuję za ten artykuł. Najbardziej zaciekawiła mnie herbatka, bo ma tak dużo właściwości. Cenna wiedza:) Dziękuję:)