Domowe mieszanki przypraw mają niesamowity aromat i same zalety. Naturalnie podkreślają smak podtraw, poprawiają apetyt i korzystnie wpływają na trawienie. Tanie, proste i szybkie w przygotowaniu.
Samodzielnie wykonane mieszanki przypraw to zdrowa alternatywa dla naszprycowanych chemią produktów ze sklepu. Bez sztucznych aromatów [1], glutaminianu [2] sodu i ekscytotoksyn [3].
Ugotowanie smacznej potrawy nie wymaga mieszanek. Wystarczy nieoczyszczona sól, świeżo zmielony pieprz, aromatyczne zioła, odrobina przypraw korzennych dla podkreślenia smaku. Warunkiem jest wysoka jakość składników, świeżość i odrobina serca wkładana w gotowanie.
Lecz gdy zbyt długo używaliśmy sztucznych polepszaczy, naturalna żywność wydaje się nie mieć smaku. Jest na to rozwiązanie.
Domowe mieszanki przypraw
Domowa vegeta
Szklanka suszonej włoszczyzny: marchew, pietruszka, por, seler, natka pietruszki, koperek, cebula. Opcjonalnie lubczyk, pasternak oraz
- 5 łyżek soli morskiej
- 2 łyżki rozdrobnionego, suszonego czosnku lub granulatu
- Łyżka słodkiej czerwonej papryki
- Łyżeczka pieprzu czarnego lub kolorowego
- Łyżka kurkumy
- Łyżeczka ziela angielskiego
Warzywa zmielić w młynku, przyprawy roztłuc w moździerzu. Starannie wymieszać i przesypać do szczelnego pojemnika. Całość można też zmielić blenderem w trybie pulsacyjnym.
W zależności od gustu mieszankę można przygotowywać z ulubionych warzyw, przypraw korzennych i suszonych ziół np. rozmaryn, bazylia, oregano, estragon, kolendra. Jakie przyprawy i zioła najlepiej się komponują Tutaj
Domowe mięsne kostki rosołowe
- 300g kości z mięsem, np. szponder wołowy, korpusy z kurczaka
- 4 średnie marchewki, 3 pietruszki, mały seler
- Cebula, por,
- 2 ząbki czosnku
- Pęczek natki pietruszki
- 3 liście laurowe, po kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego
- Sól kamienna – dodawać na końcu
- Dowolne ulubione dodatki: tymianek, rozmaryn, kurkuma, imbir, suszone grzyby prawdziwki
Opłukane mięso i warzywa włożyć do garnka, zalać zimną wodą i zagotować. Gdy zacznie wrzeć, zredukować ogień do minimum i gotować kilka godzin, aż połowa wody odparuje. Posolić, gotować jeszcze chwilę i odstawić do wystudzenia. Przelać do foremek na lód, wstawić do zamrażalnika. Przepis na przyprawę maggi z lubczyku Tutaj.
Domowa pasta rosołowa
- Mięso wołowe, wieprzowe, wieprzowo-wołowe lub inne z kością.
- Pozostałe składniki jak w przepisie wyżej.
Mięso zalać wodą. Dodać zmielone liście laurowe, ziele angielskie i pieprz, zagotować.
W międzyczasie pokrojoną na talarki cebulę zarumienić na suchej patelni lub opiec nad palnikiem. Dodać do garnka zarumienioną cebulę, czosnek, grubo pokrojone warzywa i przyprawy bez soli.
Gotować na małym ogniu kilka godzin, aż mięso odejdzie od kości. Po przestygnięciu rosołu ostrożnie wyjąć mięso lub przecedzić, nie pozostawić żadnych kości.
Mięso i warzywa zmielić w blenderze. Włożyć do garnka, zalać odcedzonym rosołem i dodać sól. Gotować chwilę mieszając, uważając by papka nie przywierała do dna. Gotową pastę przełożyć do słoiczków, przechowywać w lodówce. Do 3 litrów zupy wystarczą 2 łyżeczki pasty.
Pieprz ziołowy domowej roboty
- 3 łyżeczki słodkiej papryki
- majeranek, lubczyk, ostra papryka – po łyżeczce
- kminek i suszony koperek – po 1/2 łyżeczki
- cząber, kolendra, tymianek, estragon po 1/3 łyżeczki
Zioła zmielić w młynku, zamieszać. Przechowywać w szklanym słoiczku
Domowa przyprawa curry
- Po 3 łyżki nasion kolendry i kminu rzymskiego
- 2 łyżki liści curry
- ½-2 łyżeczki płatków papryczki chili
- Po 5 goździków i ziaren kardamonu
- 2 liście laurowe
- Po łyżeczce kurkumy, ziaren czarnego pieprzu, gorczycy
- Łyżeczka granulowanego czosnku lub mieszanki z cebulą
- Opcjonalnie 3 cm laski cynamonu
Na suchą patelnię wsypać kolendrę, liść laurowy, curry, chili, pieprz, cynamon, goździki i kardamon. Prażyć mieszając 3-4 minuty. Dodać gorczycę i kmin rzymski. Prażyć kolejne 3 minuty mieszając. Zdjąć z ognia, dodać kurkumę, czosnek, cebulę. Wymieszać. Po ostygnięciu zmielić w młynku lub utłuc w moździerzu. Przesypać do szczelnego pojemnika.
Przyprawa do mięs
Odpowiednia dla wołowiny, wieprzowiny, baraniny, jagnięciny, kurczaka, dziczyzny, ryb. Do 3 łyżeczek soli dodać łyżeczkę świeżo zmielonego pieprzu i kilka ulubionych przypraw odpowiednich dla rodzaju mięsa. Dla ułatwienia co się dobrze komponuje można znaleźć w tabeli przypraw kuchenne ABC . Składniki wymieszać, przechowywać w szczelnym pojemniku.
Mieszanka a’la pieprz cayenne
- 3 łyżeczki ostrej papryki
- 2 łyżeczki soli
- Po 2 łyżeczki suszonej natki pietruszki, suszonego czosnku
- I po jednej mielonego pieprzu, oregano, bazylii, tymianku
Wymieszać składniki, przechowywać w szklanym słoju. Doskonała do zapiekanek. Przepis na zioła prowansalskie Tutaj. Oraz Przyprawa dla chorej trzustki: mieszanka do zup, sosów. Przepis tutaj
Aromatyczny cukier do wypieków i deserów
Cukier lawendowy
Do słoika wsypać warstwami suszoną lawendę i cukier. Potrząsnąć Odstawić na tydzień w chłodne miejsce
Cukier waniliowy
Ze sprzedaży zniknął cukier waniliowy, dostępny jest wanilinowy z syntetycznym aromatem. Najlepiej zrobić domowy. Do słoika wkładać pokrojone kawałki laski zasypując drobnym cukrem. Wstrząsnąć. Odstawić na 2 tygodnie.
Tak można dowolnie komponować aromatyczne cukry dodając przyprawy korzenne, imbir, płatki róży, suszone skórki owoców cytrusowych.
Mam dwa pytania: 1. W jakich proporcjach powinna być ta suszona włoszczyzna (chodzi o jej składniki) do przygotowania domowej vegety?
A drugie: Na jaką ilość wody podane są te składniki do Domowych mięsnych kostek rosołowych? To są kostki do zamrożenia, tak? Czy potem taką kostkę rozprowadzamy w 1/2 l wody (np. do zupy) jak tę sklepową?
Jestem amatorem kulinarnym i dopiero przechodzę na „świadome” (tzn. zdrowe) gotowanie, stąd moje pytania 😉
1. Proporcje mogą być równe, ale równie dobrze może dominować np. koperek lub inne warzywa w zależności od gustu i preferowanego smaku.
2. Wody nalać tyle aby całkowicie zakryła składniki plus 1 szklanka. Kostki zamrażamy i używamy jako przyprawę do zup – ok kostka na litr – nie jako zupę instant
Może kiedyś spróbuję zrobić 🙂 Jak muszę na szybko zupę to kupuję bulion z krakusa, ten jest w butelce i nie ma konserwantów. Smaczny jest i bardzo aromatyczny.
Witam!
Czy pieprz w ogóle nie wchodzi w skład pieprzu ziołowego?
Witam,
Czy pieprz w ogóle nie wchodzi w skład pieprzu ziołowego?