Ciekawostki, Nauka, Soki, Warto wiedzieć, Warzywa, Właściwości i zastosowanie, Zamiast

Gorzki melon lek na raka, w tym trzustki i cukrzycę typu 2

gorzki melon przepękla-ogórkowa balsamka

Gorzki melon czyli balsamka, przepękla ogórkowa jest warzywem z gatunku dyniowatych rosnącym na krzewie podobnym do winorośli. Pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych terenów. Obecnie uprawiana na całym świecie ze względu na jadalne owoce.

Chińska odmiana jest zazwyczaj długa, jasnozielona, pokryta brodawkowymi guzkami. Indyjska jest węższa, ma spiczaste końce i postrzępionymi kolcami.

Przepękla ogórkowa [Momordica charantia] ma gorzki, ostry smak przypominający curry. Jest podstawą wielu azjatyckich dań warzywnych i mięsnych. Poza walorami kulinarnymi ma szerokie zastosowanie lecznicze.

gorzki melon przepękla-ogórkowa balsamka

Gorzki melon właściwości lecznicze

Wywary z warzywa w ajurwedzie od wieków stosuje się przeciw pasożytom, kamicy nerkowej, gorączce, cukrzycy. Tradycyjna medycyna chińska gorzki melon zaleca w nieżytach przewodu pokarmowego, niestrawności, zaparciach. W Ameryce południowej sokiem leczy się malarię.

Bogaty w substancje odżywcze gorzki melon jest bardzo popularny na japońskiej wyspie Okinawa, gdzie cukrzyca praktycznie nie występuje co zainteresowało to badaczy.  Roślina zawiera bioaktywne składniki, enzymy, duże ilości witaminy C, A, E i z grupy B. Właściwości lecznicze przypisuje się aktywnym przeciwutleniaczom i związkom nadającym gorzki smak.

Gorzki melon ma działanie:
 • Przeciwzapalne, przeciwwirusowe, antyoksydacyjne
 • Przeciwcukrzycowe
  Obniża poziom cukru we krwi, zwiększa liczbę komórek ß w trzustce. Poprawia zużycie glukozy w tkankach, wątrobie i mięśniach. Poprawia wydzielanie insuliny odpowiedzialnej za regulowanie poziomu cukru we krwi [1]
 • Przeciwnowotworowe
  Sok z gorzkiego melona hamuje rozwój nowotworów.
  Ogranicza ogranicza zdolność komórek raka trzustki do metabolizowania glukozy, tym samym odcinając mu źródło energii co prowadzi do ich zniszczenia.[2] 
  Pomaga w leczeniu różnych typów nowotworów [3] np. raka prostaty  [4] piersi  [5]

W jednym z badań Naukowcy do testów zakupili gorzki melon w lokalnym sklepie i użyli domowej sokowirówki [5] Po usunięciu osadu sok zastosowano bezpośrednio na komórki nowotworowe. Używano również liofilizowanego soku, którym karmiono myszy.

gorzki melon lek na raka

Gorzki melon nie tylko na raka

Sok z balsamki warto włączyć do terapii w przypadku nowotworu. Profilaktycznie można od czasu do czas pić dla ochrony przed cukrzycą. Ale to nie wszystko, gorzki melon pomaga w zwalczaniu wirusów grypy, opryszczki, HIV. Pomaga w leczeniu łuszczycy. Podnosi odporność na infekcje wirusowe i zwiększa aktywność komórek NK – naturalnych zabójców.

Dr. Frank Shallenberger lekarz z ponad 40 letnim doświadczeniem łączy wiedzę akademicką z naturalnymi terapiami. Od wielu lat leczy swoich onkologicznych pacjentów między innymi sokiem z gorzkiego melona.

Jak sam powtarza wszyscy mamy własnego najlepszego lekarza. To nasz  system immunologiczny.  Bardziej interesuje niż rodzaj schorzenia  fakt dlaczego organizm nie powraca do zdrowia własnymi silami. Gdzie jest błąd i jak można mu pomóc.

W poniższej prezentacji skupia się na nowotworach w trzecim i czwartym stadium. Tam gdzie komórki rakowe już się rozprzestrzeniły, więc nie można operować. Pozostaje chemio i radioterapia.  Pacjent w tym stadium choroby nie ma innego wyboru jeśli chodzi o medycynę konwencjonalną, poddaje się jednej z tych metod leczenia. Może wprawdzie skorzystać z metod alternatywnych, ale  przez nagonkę rozpętaną poprzez koncerny farmaceutyczne nie wierzy, że naturalne terapie mogą być skuteczne.

Shallenberger  twierdzi, że konwencjonalne terapie są nieskuteczne, a niektóre alternatywne metody przynoszą bardzo pozytywne skutki.

 

4 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments