Ciekawostki, Harmonia duszy i ciała, Porady babuni, Przepisy, Terapie naturalne, Właściwości i zastosowanie

Jodła – tradycyjne przepisy zielarskie i maść św. Hildegardy

jodła właściwości przepisy domowe zastosowania

Jodła ma długą tradycję stosowania w medycynie naturalnej. Stare księgi zielarskie wymieniają m.in kąpiele w wywarach jodłowych łagodzące stany zapalne, bóle reumatyczne, artretyzm i dnę moczanową.

jodła właściwości przepisy domowe zastosowania

Igiełki, gałązki, kora i szyszki relaksują, uspokajają nerwy, oczyszczają płuca, łagodzą dolegliwości układu oddechowego i korzystnie wpływają na skórę.

Jodły zimą

Wiecznie zielone iglaki reprezentują ogromne siły życiowe, moc i wytrwałość. Opierają się cyklicznym zmianom pogody. Większość roślin zimą obumiera, powraca do korzeni, zrzuca liście. Pomimo chłodu, dosłownej i symbolicznej ciemności iglaki zachwycają żywą zielenią. Do nich należy jodła.

na co pomaga jodła właściwości

Rodzime rośliny rosnące w  danym sezonie dla lokalnej społeczności mają największy potencjał terapeutyczny. Często są najsilniejszym, najłatwiej przyswajalnym i najbardziej skoncentrowanym lekarstwem pod względem biochemicznym i energetycznym.

Wysokie, silne jodły dają człowiekowi siłę w trudnych, zimowych miesiącach niosąc wsparcie dla ciała, ducha i umysłu.

Jodła właściwości

Rodzina Abies Mill obejmuje prawie 50 gatunków jodeł występujących na półkuli północnej. W Polsce naturalnie rośnie jodła pospolita (Abies alba) zwana europejską wyróżniająca się piękną stożkową koroną. Jej miękkie, gęste gałęzie skierowane ku górze pokrywają ciemnozielone igły. W przeciwieństwie do świerków i wielu iglaków nie kłują, dobrym testem gatunkowym jest objęcie gałązki dłonią.

jodła pospolita abies alba właściwości

Medycyna ludowa i klasztorna od wieków wykorzystywała igły, korę i szyszki wielu gatunków jodeł. Gałązki gotowano dla oczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i inhalacji. Orzeźwiający aromat jodel i iglaków pochodzi głównie z olejków lotnych, które stanowią ochronę drzew przed szkodnikami i chorobami. Bogate w terpeny nadają im mocno aromatyczny smak, są postrachem bakterii, grzybów i wirusów.

Działanie jodły: antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, relaksujące, uspokajające, probiotyczne, przeciwcukrzycowe, przeciw łuszczycowe, wzmacniające [1].

Z igieł i żywicy robiono nalewki, wywary, maści, pasty lecznicze łagodzące kaszel, ból gardła, zatkane zatoki, zapalenie spojówek, zmiany skórne, drogi moczowe i wzmocnienie serca.

Profil energetyczny

Orzeźwiający aromat jodły pospolitej przypina cytrusy z nutką żywiczną. Rozgrzewa, stymuluje ruch i osusza tkanki z nadmiaru wilgoci. Rozprasza flegmę, zgęstniałe płyny na skutek słabego krążenia.

maść z jodłowa, maść choinkowa

Wzorce nierównowagi: wskazane w stanach zimnej, wilgotnej stagnacji, osłabieniu, depresji. Zimno jest pewnego rodzaju letargiem, zablokowaniem, gdzie wszystko zwalnia z powodu niedoboru siły życiowej. Ta niedoczynność skutkuje brakiem odpowiedzi na normalną stymulację. Brakuje wystarczającej odpowiedzi immunologicznej na alergeny, bakterie, wirusy, drobnoustroje.

Jodła -przepisy zielarskie

Jodły i aromatyczne iglaki równoważą ten stan. Rozgrzewają tkanki, stymulują krążenie i pracę narządów. Młodziutkie pędy najlepiej zbierać w maju. Starsze igły można zbierać cały rok, zimą są bogate w witaminę C. Sproszkowane niektórzy dodają do potraw, robią syropy i herbatki.

Maść choinkowa św. Hildegardy

Składniki:  • Po 100 g igieł i kory jodły  •  20 g liści szałwii  • 150 g niesolonego masła  • ½ litra wody

Domowa maść jodłowa na wzmocnienie serca, bóle głowy i przeziębienie

Szałwię, igły i korę jodły zalać wodą, gotować 15 minut.  Dodać masło, podgotować mieszając i odcedzić zioła. Masę przełożyć do miseczki i mieszać w wodnej kąpieli do lekkiego stężenia. Po zebraniu wody ponownie zagotować i zastosować zimną kąpiel. Przełożyć do szklanego słoiczka, przechowywać w lodówce.

Maść jodłowa zastosowania
  • Niewydolność i osłabienie mięśnia sercowego – delikatnie wcierać 2 x dziennie w okolice serca, kolejno w obszarze żołądka i śledziony.
  • Bóle głowy, chore zatoki, –  nacierać okolice skroni i czoła.
  • Infekcje, katar, zapalenie oskrzela – wcierać w klatkę piersiową, plecy, okolice nosa
  • Świerzb – przemywać chore miejsca odwarem sporządzonym z 20 g igieł jodły na 1 l wody. Po wysuszeniu smarować maścią.
  • Innych bóle i dolegliwości – nacierać obolałe miejsca i okolice dotknięte chorobą,  substancje lecznicze przenikną przez skórę.

Herbatka z iglaków

Młode wierzchołki gałązek jodły (lub iglaków) zanurzyć na chwilę we wrzątku by rozpuścić woskowy nalot. Igiełki posiekać, zalać wrzątkiem, gotować 10 minut i przecedzić i dosłodzić miodem. Warto dorzucić do gotującego wywaru skórki pomarańczy, kawałek imbiru, 2-3 ziarenka kardamonu.  By poprawić funkcje serca, układu krążenia i przy nadciśnieniu dodaje się dziką różę.

Herbatka z igieł jodłowych

Herbatka z igieł iglaków ma jasnozieloną barwę, wydziela aromatyczny zapach lasu.  Dostarcza mnóstwa witamin, działa jak biostymulator wzmacniający układ odpornościowy. Wskazana przy niedoborach witaminy C, częstych przeziębieniach, infekcjach układu oddechowego, moczowego, bólach stawów i słabym krążeniu.

Syrop z igieł jodły

Z młodych, wiosennych pędów przygotowuje się syrop zasypując cukrem tak samo jak sosny. Przepis TUTAJ. Stosuje się 2-3 łyżeczki na dobę przy infekcjach dróg oddechowych i astmie. Zimowe igły po sparzeniu zalewa się wodą z cukrem, gotuje do uzyskania aromatycznego syropu. Nadaje się do słodzenia herbatek i deserów.

Zimowa nalewka z iglaków 

  • Prawie pełna szklanka posiekanych, świeżo zebranych zielonych igieł dowolnych drzew: sosny, świerku, jodły, cedru,
  • Półtorej szklanki wódki lub brandy
  • 2 owoce jałowca
  • Szklanka cukru
  • ½ szklanki wody

Oczyszczone, posiekane igiełki skropić spirytusem. Z cukru z wodą zagotować syrop. Ziołowe składniki w słoiku syropem, dolać alkohol. Wymieszać i odstawić w temperaturze pokojowej na dwa tygodnie. Po przecedzeniu przelać do butelki, można dosłodzić miodem. Stosuje się łyżeczkę do rozgrzewających, stymulujących, poprawiających krążenie herbatek.

nalewka z iglaków

Olejek eteryczny pozyskiwany z pachnących igieł i gałązek jodły pospolitej stosowany jest od wieków w leczeniu gorączki,  przy zapaleniu stawów, reumatyzmie, bólach mięśni i problemach z oddychaniem.

olejek jodłowy

Ma działanie: antyseptyczne, przeciwbólowe, wykrztuśne, immunostymulujące, rozgrzewające, pobudzające, tonizujące, zwężające naczynia krwionośne, gojące. Stosuje się do masażów przy bólach mięśni, stawów, zatrzymywaniu płynów i cellulicie. Działa tonizująco na skórę i cały organizm. Łagodzi stres, oddala uczucie przygnębienia, smutku, wzmacnia wyczerpany układ nerwowy.
Do inhalacji dodaje się 3-5 kropli olejku lub garść igieł jodłowych na litr wrzącej wody. Żucie żywicy jodłowej wzmacnia dziąsła.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments