REKLAMA .

Joga i medytacja naprawiają DNA odkryli naukowcy

Joga, medytacja, Tai Chi i inne techniki relaksacyjne znakomicie poprawiają samopoczucie i redukują stres. Ale okazuje się, że nie tylko.
Ostatnie badania wykazały, że oddawanie się ćwiczeniom relaksacyjnym typu joga, medytacja a nawet samo ćwiczenie w byciu uważnym powoduje cofanie niekorzystnych zmian w DNA zachodzących pod wpływem stresu na poziomie molekularnym.

 

Zespół naukowców z  Laboratorium Psychologii Zachowań Uniwersytetu  Coventry w Wielkiej Brytanii pod kierownictwem dr Ivany Buric po 11 latach pracy nad naukową próbą wyjaśnienia w jaki sposób techniki relaksacyjne wpływają na łagodzenie stresu na poziomie komórkowych opublikował wyniki w czasopiśmie Frontiers in Immunology.

Joga i medytacja naprawiają DNA odkryli naukowcy

Naukowcy poddali badaniu ekspresję genów czyli proces, w którym informacja genetyczna zawarta w genie zostaje odczytana i przepisana na jego produkty, które są białkami lub różnymi formami RNA. DNA człowieka zawiera około 22 000 genów stanowiących 10% całości DNA, które sterują wytwarzaniem białek, jednak nie wszystkie one stale produkują białka.

Ułożenie materiału genetycznego warunkuje sytuację, w której niektóre geny podlegają procesowi ekspresji, podczas gdy pozostałe pozostają nieaktywne. W tym celu muszą być wpierw uruchomione przez tzw. czynniki transkrypcyjne. Jeden z czynników – kompleksowe białko NFkB występujące niemal w wszystkich komórkach, bierze udział w odpowiedzi komórki na bodźce takie jak stres, prolaktyny prozapalne, wolne rodniki, ultrafiolet, czy antygeny. Zaburzenia w regulacji NF-κB są powiązane m.in z nowotworami, stanami zapalnymi czy chorobami autoimmunologicznymi.

DNA a techniki relaksacyjne

 

Joga medytacja wpływ na DNA

 

Podczas stresu włącza się mechanizm „walcz lub uciekaj” pobudzając produkcję czynnika NF-κB.
Który włącza produkcję cytokin powodujących powstawanie procesów zapalnych.

Techniki relaksacyjne pozostawiają coś, co możemy nazwać cząsteczkowym podpisem w naszych komórkach, a co odwraca skutki przewlekłego stresu lub lęku zapisane w ciele, zmieniając w ten sposób nasze geny. MBI – mind-body interventions- powodują, że to mózg steruje procesami zachodzącymi w DNA.
Joga czy medytacja obniżają produkcję NF-kB, co wpływa na zahamowanie ekspresji genów cytokin –
wyjaśnia dr Ivana Buric.

W sumie zespół przeprowadził 18 ciągów badań z 846 uczestnikami.
Naukowcy stwierdzili, że zebrane dane „ujawniają wzór zmian molekularnych, który ma miejsce na poziomie komórki w wyniku interwencji czynnika umysłowego”
Osoby, które regularnie oddają się technikom relaksacyjnym, wykazują znaczne zmniejszenie produkcji NF-kB i związanych z nimi cytokin. To z kolei prowadzi do zmniejszenia, odwrócenia ekspresji genów prozapalnych i znacznego zmniejszenia ryzyka wystąpienia stanów zapalnych i zaburzeń psychicznych typu depresja.

Joga, medytacja, DNA

 

Także poprzednie badania prowadzone nad technikami relaksacyjnymi, wskazują, że np. regularnie wykonywana nawet kilkominutowa codzienna medytacja może odmłodzić mózg o ponad 7 lat.  Badacze z innych ośrodków dowiedli, że joga zmienia ekspresję genów związanych ze stanami zapalnym, metabolizmem i insuliną

Wszelkie ćwiczenia i techniki relaksacyjne na poziomie umysł-ciało są olbrzymią mocą, którą każdy może uruchomić w procesie samoleczenia. Ta wiedza znana była człowiekowi od zawsze.
Praktykowana w klasztorach tybetańskich, znana medycynie komplementarnej gdzie joga medytacja i inne techniki relaksacyjne są istotnym elementem każdej terapii. Do dziś liczą się z nią uzdrowiciele indonezyjscy , Hunowie, Aborygeni i inne tzw prymitywne społeczności.

W ostatnich kilkudziesięciu latach naukowcy zajmujący się mechaniką kwantową i biologią molekularną udowodnili, że to nie geny wpływają na nasze nasze życie, ale umysł poprzez mechanizm epigenetyczny kontroluje geny i jest w stanie na nie wypływać. Pomimo bezsprzecznych odkryć, medycyna akademicka pozostaje na nie głucha.  Z  prostego powodu – techniki relaksacyjne nie generują zysków dla przemysłu medyczno-farmaceutycznego.

Źródła naukowe:
Joga i medytacja mogą odwracać zmiany DNA pod wpływem stresu. Science daily
Młodszy mózg u praktykujących medytację. Science daily
Joga wpływa na metabolizm Harvard 
Wpływ praktyki jogi na zdrowie Harvard

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Maciek WojtasikMarzena JankowskaJarek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Jarek
Gość
Jarek

Mogę tylko potwierdzić te słowa. Po 6 tygodniach kursu medytacji znacząco zmniejszył się poziom stresu i samo podejście do problemów. Polecam wszystkim !

Marzena Jankowska
Gość
Marzena Jankowska

Jarek w pełni się z Tobą zgadzam. Odkąd rozpoczęłam medytacje zauważyłam taką większą swobodę w moim działaniu. Jestem taka bardziej rozluźniona. Właśnie czytam artykuł http://jak-medytowac.pl/co-zyskam-dzieki-medytacji/ zgadam się z autorem.
„techniki relaksacyjne nie generują zysków dla przemysłu medyczno-farmaceutycznego” pewnie dlatego są tak mało znane

Maciek Wojtasik
Gość
Maciek Wojtasik

Bardzo fajny artykuł

REKLAMA .
%d bloggers like this: