Apteka w twojej kuchni, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zdrowie na talerzu

Kiszone cytryny – niepowtarzalny smak i walory zdrowotne

Kiszone cytryny - niepowtarzalny smak i walory zdrowotne

Kiszone cytryny może nie kojarzą się zbyt apetycznie, ale zaskakują wyśmienitym, delikatnym smakiem. Zupełnie innym niż składniki, z których są wykonane.

Kiszone cytryny - niepowtarzalny smak i walory zdrowotne

Cytryny są zdrowym i ciekawym dodatkiem do wielu potraw. Ale wersja sfermentowana dodaje im wartości i wydobywa głębię smaku. Sprawia, że każde z ich dodatkiem staje się prawdziwym rarytasem dla podniebienia.

Kiszone cytryny

Popularne w kuchni śródziemnomorskiej. Zwłaszcza w Maroku, gdzie są składnikiem popularnego, o niezrównanym smaku tagile i wielu innych dań.

Praktycznie można je dodawać do potraw, w których składnikiem są same cytryny bądź skórka. Będą lepiej smakować, bo kiszenie przekształca gorycz skórki w nowe doznania smakowe. Sprawdzą się jako dodatek do sosów, dressingów, deserów, ciast, jogurtów, koktajli, sałatek, potraw mięsnych, rybnych, past, zup orientalnych.  Możliwość inwencji jest nieograniczona.

Kiszone cytryny rarytas

Kiszone cytryny to źródło witamin, soli mineralnych, terpenów, rutyny. Dostarczają pożytecznych bakterii i olejków eterycznych, które odtruwają wątrobę i pomagają usunąć „brudne” estrogeny. Działają alkalizująco, mają zbawienny wpływ na jelita i układ pokarmowy.

Ajurweda sok z kiszonych cytryn wykorzystuje przy problemach żołądkowo-trawiennych.

Kiszone cytryny przepis
  • Kilka średnich niewoskowanych cytryn, mogą być lekko więdnące.
  • Sól gruboziarnista, niejodowana
  • Opcjonalnie ulubione przyprawy
  • Nieduży słoik

Pasują ziarenka pieprzu, liść laurowy, cynamon, rozmaryn, chili, imbir, goździki. Zależy jaką  nutkę smaku chcemy uzyskać i do jakich potraw używać. Dodaje się je w małych ilościach, by nie zdominować smaku. Najwyżej dwie różne przyprawy na słoik.

Kiszone cytryny krok po kroku

Cytryny namoczyć w wodzie na 1-2 godziny. Jeśli nie ma pewności co do pochodzenia usunąć pestycydy, tutaj jak to zrobić. Słoik wyparzyć wrzątkiem i starannie osuszyć.

Dwie cytryny zostawić do wyciśnięcia soku.  Z 5-7 sztuk (tyle ile wejdzie do słoika) odciąć wierzchy. Przekroić na krzyż nie do końca, spód powinien pozostać nienaruszony. Do środka każdej z nich wsypać łyżkę soli i mocno zacisnąć.

kiszone cytryny

Na dno słoika wsypać 2-3 łyżki  soli i wybrane przyprawy.  Każdą cytrynę kolejno umieszczać ciasno w słoiku dociskając drewnianą łyżką. W ten sposób zacznie się tworzyć solanka.  Z pozostałych cytryn wycisnąć sok i zalać kiszonkę. Cytryny powinny być całkowicie zanurzone w zalewie. Gdy zabraknie soku można dolać nieco przegotowanej wody.

Napełniony słoik szczelnie zamknąć. Odstawić w temperaturze pokojowej, bez dostępu światła na kilkanaście dni, maksymalnie 3 tygodnie.  Codziennie obracać słoik do góry dnem, potrząsając by rozprowadzić solankę.

Miękkie skórki oznaczają, że kiszona jest gotowa. Można to rozpoznać bez dotykania. Zmieni się nieco struktura i barwa na bardziej miodową. Po zakończeniu kiszenia wstawić do lodówki.

sfermentowane cytryny kiszone

By użyć do gotowania spłukuje się sól, usuwa pestki. Do każdej potrawy dodaje się połówkę, maksymalnie jedną cytrynę pokrojoną w kostkę i odrobinę soku. Czas przechowywania w lodówce 6-12 miesięcy.

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
2 lat temu

uwielbiam, zwłaszcza rybę z kiszonymi cytrynami