Koniczyna czerwona [Trifolium pratense] latem zdobi kwietne łąki i użyźnia glebę. Bakterie tworzące na jej korzeniach brodawkowe narośla asymilują azot.
W słodkich, smakowitych kwitnących główkach jest duży wybór treściwych, korzystnych składników, toteż koniczyna jest przysmakiem zwierząt. Stanowi odżywczą paszę, bogatą w białko, witaminy i sole mineralne.
Koniczyna czerwona
Jest rośliną wieloletnią z rodziny bobowatych. Występuje głównie na łąkach i trawiastych stanowiskach naturalnych. Dorasta do wysokości 50 cm. Trzylistkowe, jajowate liście są przeważnie plamiaste. Fioletowo różowe kwiaty kwitną od czerwca do września.
Łacińska nazwa trifolium oznacza roślinę o trzech liściach. Czterolistna koniczyna zdarza się raz na 100.000 roślin tego gatunku i wedle tradycji, przynosi znalazcy szczęście. Znalazła również zastosowanie w lecznictwie. Surowcem zielarskim jest ziele, suszy się je luźno rozłożone w zacienionym, przewiewnym miejscu.
W tradycyjnym zielarstwie
Dawniej koniczynę najczęściej stosowano jako zioło przestrajające, do oczyszczania „zatrutej krwi” i wynikających z tego chorób skórnych. Według doktryny podpisów kolor i kształt zdradzają zastosowania lecznicze roślin. Czerwony kojarzony z krwią, gorączką jasne półksiężycowate plamki oznaczały korzystne działanie w leczeniu zaćmy.
Profil energetyczny
Smak: słodki, słony, gorzki, natura chłodząca, osuszająca
Działanie: oczyszcza i odżywia krew, usuwa toksyny i ciepło, tonizuje yin, płyny komórkowe i limfę. Oddziałuje na kanały energetyczne płuc, nerek, pęcherza. Wg. Ajurwedy równoważy pitta i kapha dosha, nieznacznie zwiększa vata.
Koniczyna czerwona pobudza układ limfatyczny i poprawia jakość krwi. Jest bardzo odżywcza, wzmacniająca dla nerek. Roślina ma wysoką zawartość minerałów, jest w stanie odżywić nerki i zaoszczędzić im pracy. Część zadań jakie wykonują nerki to kontrola zawartości minerałów we krwi. Gdy jest niska, muszą wykonać szereg procesów chemicznych przetwarzając je.
Nerki również odgrywają dużą rolę w regulacji poziomu cukru. Jeśli we krwi jest zbyt dużo glukozy, odbierają ją, stąd u cukrzyków cukier w moczu. Dobrze funkcjonujące nerki są też „podłożem” dla zdrowych nadnerczy i reakcji na stres. Ale najbardziej koniczyna zasłynęła jako zioło dla kobiet.
Właściwości koniczyny czerwonej
Główne działania: wykrztuśne, przeciwkaszlowe, rozkurczające, estrogenne, tonizujące przeciwnowotworowe. W farmacji wykorzystuje się koniczynę do mieszanek odtruwających i regulujących hormony kobiece.
Roślina jest bogata w witaminy, aminokwasy i łatwo przyswajalne dla człowieka minerały i białko. Ze względu na obecność fitoestrogenów, prekursorów estrogenów jest nieoceniona w łagodzeniu objawów menopauzy [1]. Są to izoflawonoidy: genisteina, daidzeina, formononetyny i biochaniny.
Związki bez prowadzenia do rozrostu śluzówki macicy zdolne są:
- powstrzymywać uderzenia gorąca
- nadmierną potliwość i zaburzenia snu związane z menopauzą
- łagodzić nadmierną nerwowość i depresję,
- likwidować zawroty głowy, problemy z koncentracją,
- pomagają też przy bólach stawów, głowy, zaburzeniach rytmu serca
- łagodzą suchość pochwy, ból przy stosunku, spadek libido
Wyciągi z koniczyny czerwonej mają przewagę nad preparatami sojowymi. Nie wykazują działania alergizującego i skutków ubocznych. Są dowody, że koniczyna czerwona ma korzystny wpływ na serce i naczynia krwionośne [2]. Izoflawony mają zdolność uelastyczniania, wzmacniania i udrażniania naczyń. Zapobiegają zakrzepicy.
Tradycyjne zastosowania koniczyny czerwonej
- Jako środek odżywczy, oczyszczający krew, odtruwający, zmniejszający obrzęki
- Moczopędny w schorzeniach nerek i zapaleniu pęcherza
- Hamujący nadmierne krwawienia miesiączkowe, regulujący cykle
- Poprawiający trawienie, zaostrzający apetyt i łagodzący zaparcia
- Pobudzający wątrobę i pęcherzyk żółciowy
- Uszczelniający i wzmacniający naczynia krwionośne
- Wykrztuśny w zapaleniu oskrzeli, astmie [1]
- Mlekopędny
- Uspokajający, tonizujący
- Wewnętrznie i zewnętrznie w choroba skórnych, trądziku, łuszczycy, trądziki androgennym u kobiet
Koniczyny jest bardzo bogata w łatwo przyswajalne witaminy i związki mineralne. Warto zrobić sobie odżywczy nastój. Zdecydowanie będzie lepszy niż jakiekolwiek suplementy.
- Do litrowego słoika nasypać kwiatów na wysokość ok 3 cm. Zalać wrzątkiem i zostawić na noc. Rano przecedzić, przelać do butelki o popijać cały dzień.
Koniczyna czerwona przepisy
Herbatka na objawy menopauzy
3 łyżeczki suszonych kwiatów zaparzać pod przykryciem w szklance wrzątku 20 minut. Pije się trzy szklanki dziennie. Panie, które stosują twierdzą że jest skuteczniejsza niż HTZ. Można połączyć z krwawnikiem. Więcej porad i przepisów w części : menopauza bez udręki
Na ból głowy
Łyżkę kwiatów koniczyny zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pół godziny, przecedzić. Przy bólach głowy pije się pół szklanki 3 razy dziennie.
Mieszanka na upławy
3 łyżeczki mieszanki: suszonych kwiatów koniczyny i pokrzywy w równych proporcjach zaparzać w szklance wrzątku 30 minut. W bogatszej wersji można użyć po łyżce koniczyny, pokrzywy, kaliny (kora, kwiat lub liść), po 2 łyżki nagietka i czarnej malwy. Dwie łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku, zaparzać 30 minut pod przykryciem. Pije się 3 szklanki dziennie.
Herbatka na oczyszczenie krwi
Wymieszać w równych ilościach koniczynę, korzeń mniszka i łopianu. 25 g mieszanki zalać 750 ml wrzącej wrzątku. Utrzymywać w stanie lekkiego wrzenia kwadrans. Pije się 3-4 razy dziennie po kieliszku od wina. Przy wypryskach, trądziku smaruje się wywarem skórę pozostawiając do wsiąknięcia. W egzemie stosuje się koniczynę, fiołek trójbarwny, pokrzywę i korzeń łopianu.
Mazidło
2 garści kwiatów koniczyny czerwonej zalać 400 ml wody. Gotować 20 minut, odcisnąć. W tym samym wywarze ugotować kolejna porcję. Gotowanie powtarzać 4-5 razy. Po czym ostrożnie odparować wodę by odwar zgęstniał. Mazidło można stosować przeciwzapalnie na skórę i śluzówki przy upławach.
Wodne wyciągi z koniczyny działają korzystnie na skórę. Podnoszą elastyczność i wilgotność skóry, ujędrniają skórę i rozjaśniają optycznie cerę. Hamują nadmierny łojotok i rogowacenie.
Syrop z koniczyny na kaszel
- 4 szklanki kwiatów koniczyny
- 3 szklanki cukru
- 1 cytryna
- 2,5 szklanki wody
Kwiaty oczyścić z zanieczyszczeń i insektów, nie myć. Wrzucić do garnka, zalać wrzątkiem. Gotować 2 minuty, dodać pokrojoną cytrynę. Odstawić pod przykryciem na 24 godziny. Przecedzić, dodać cukier, gotować na wolnym ogniu, aż zgęstnieje. Przelać do słoiczków, przechowywać w lodówce. Przy kaszlu, przeziębieniu, bólu gardła dodaje się do herbaty 2-3 łyżeczki syropu.
Miód koniczynowy
Koniczyna jest rośliną miododajną. Miód koniczynowy w stanie płynnym ma kolor jasno-słomkowy lub łososiowy. Krystalizuje powoli.
Działa wykrztuśnie, napotnie, przeciwzapalnie i moczopędnie. Skuteczny przy zatrzymaniu moczu, w leczeniu biegunek, niedomagań przewodu pokarmowego, zapalenia oskrzeli. Polecany dla osób nadmiernie zestresowanych, pobudzonych, wyczerpanych nerwowo. Dobry dla cukrzyków, ma dużą zawartość fruktozy.
Powinniście wydać książkę z tych artykułów. Myślę, że wiele osób by kupiło 🙂
Na jesieni się ukaże
Książka się ukazała?
tak https://nowa.sekrety-zdrowia.org/produkt/tajemnice-ziol-zapomniana-wiedza-boguslawa-della-porta/
Proszę o tytul?
O co chodzi z tym „może Ci się też spodoba”, pod którym znajdują się artykuły o MAGICZNYCH sposobach na wzrok „przywróć wzrok bez okularów „, żylaki, zapalenie prostaty, ból pleców itd. Szczerze, to nie wiem, czy wierzyć waszym artykułą, gdy pod waszymi artykułami znajdują się takie CUDA.