REKLAMA .

Kuracja … gorącą wodą pomaga wyleczyć szereg dolegliwości

Kuracja gorącą wodą pomaga wyleczyć wiele dolegliwości. Metodę taką poleca medycyna wschodnia, szczególnie ajurweda. Tradycyjne teksty ajurwedy są pełne odniesień do wpływu wody na organizm. Wszyscy wiemy, że woda to życie a właściwe nawodnienie jest podstawą zdrowia.

Często się zdarza, że pijemy dużo wody nasze ciało zdradza cechy odwodnienia: sucha skóra, zaparcia, obrzęki.  Przyczyną może być bardzo słaby ogień trawienny [agni] i zła filtracja nerek. W wyniku czego gromadzą się odpady metabolicznych [ama], które blokują dopływ wody do komórek. By zwiększyć wchłanialność wody na poziomie komórkowym ajurweda zaleca gotowanie wody i dodanie przypraw lub ziół.

Kuracja gorącą wodą leczy wiele chorób

Korzyści z picia gorącej wody

Regularne picie gorącej wody jest prostym zaleceniem ajurwedyjskim.  Gotowana woda zyskuje energię i jakość, którą ajurweda nazywa sukshma [przenikanie]. Lepiej penetruje i oczyszcza subtelne kanały, skuteczniej wnika w głąb komórek.  10 minutowe gotowanie wody stymuluje ogień trawienny. Picie gorącej wody przed posiłkiem poprawia procesy metaboliczne i przyswajanie składników odżywczych.  Między posiłkami wspomaga wypłukiwanie toksyn. Zioła, przyprawy przy dłuższym gotowaniu w wodzie zyskują wpływając na zmysły poprzez smak i aromat.  Zimna woda gasi ognień trawienny. Nigdy nie powinniśmy pić lodowatej wody, powinno się pić lodowatej wody, która gasi ogień trawienny. Na co dzień powinniśmy pić wodę gorącą, ciepłą lub w temperaturze pokojowej.

Z praktyk ajurwedy wynika, że kuracja gorącą wodą:

 • Wzmacnia energię życiową i siły witalne
 • Poprawia trawienie i funkcjonowanie układu pokarmowego
 • Usprawnia wypłukiwanie toksyn i odpadów metabolicznych
 • Likwiduje zaparcia, zatory, złogi
 • Rozszerza naczynia krwionośne, poprawia krążenie
 • Rozluźnia mięśnie, zmniejsza ból
 • Działa stabilizująco na psychikę, uspokaja, wycisza, zmniejsza stres [1]
 • Nawilża, wygładza i ujędrnia skórę

Dr. Faris Al Hajri twierdzi, że kuracja gorącą wodą pomaga wyleczyć wiele chorób w tym astmę, alergię, migreny, otyłość, cukrzycę. [2]

Kuracja  gorącą wodą

kuracja gorącą wodą

Gotowaną wodę studzimy do temperatury 50 °C lub wyższej (nie powinna parzyć). Pijemy małymi łykami. 

 • Rano po zaraz po przebudzeniu, przed myciem zębów wypijamy wolno 1 lub 2 szklanki w pozycji stojącej
 • Po umyciu zębów, przed śniadaniem kolejne 1 lub 2 szklanki. Rano należy wypić łącznie 3 szklanki
 • 1 szklankę 15-30 min przed każdym posiłkiem
 • Oraz szklankę przed pójściem spać. Przez całe wieczór powinno się wypić minimum 2 szklanki wody, najlepiej 4.

Gorąca woda zimą rozgrzewa, w upalnie dni szybciej gasi pragnienie i lepiej chłodzi. W tropikach do posiłku i schłodzenia ciała pije się gorącą wodę lub herbatę.  Poprzez receptory na języku mózg dostaje informacje by włączyć mechanizmy schładzania. Zimna woda przynosi chwilowy efekt i jest szokiem termicznym. Do jej podgrzania organizm musi zużyć dodatkową energię, którą mógłby wykorzystać w innych procesach.

Gorącą woda wypłukuje toksyny, zabija bakterie i rozpuszcza tłuszcze –  spróbujmy umyć tłuste talerze w zimnej wodzie !  Zimna woda hamuje trawienie tłustych i ciężkich pokarmów. Źle reaguje z kwasami, są gorzej wchłaniane tworząc twardą masę zalegającą w jelitach.

No i można się szybko przyzwyczaić

Przekonałam się o tym wiele lat temu po przybyciu po raz pierwszy do ośrodka ajurwedyjskiego na Sri Lance. W tropiku, do gotowanych posiłków podawano w dzbankach gorącą wodę. Początkowo wszyscy kuracjusze się krzywili, niejeden marzył o zimnym piwie. Po kilku dniach nikt już nie zwracał uwagi. Po około dwóch tygodniach podano jedyny raz zimną wodę – i szok nikomu nie smakowała! Cała  grupa zaczęła domagać się ciepłej! Nie wiem czy to była to pomyłka obsługi albo celowy eksperyment, ale jak widać wszystko to kwestia przyzwyczajenia.

Bogusia della Porta

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Annarondo09rebel heart Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
rebel heart
Gość
rebel heart

jak długo stosować taką kurację?

rondo09
Gość
rondo09

to nie jest kuracja tylko powinien być nawyk,codziennie

Anna
Gość
Anna

Nie wiedzac o tych własciwosciach,mój orgazizm od pewnego czasu sam zaczał domagac sie goracej wody,zimna juz mi nie smakuje 🙂

REKLAMA .
%d bloggers like this: