Kurki [Cantharellus cibarius] już latem pojawiają się w iglastych lasach. Powszechnie zwane lisiczkami, kurzymi nogami i grzybkami żydowskimi.
Z uwagi na walory smakowe i atrakcyjny wygląd są popularne w wielu krajach. Łatwo je odróżnić od trujących. Owocniki wyróżniają się barwą żółtą do pomarańczowej. Cechą charakterystyczną jest to, że trzon i kapelusz stanowią jedną całość. Dzięki zwartej strukturze trudno ulega rozkładowi i długo zachowuje jędrność i świeżość. Natura w ten sposób chciała zwrócić uwagę człowieka na kurki i nasi przodkowie dobrze ją zrozumieli.
Młode kurki mają delikatny korzenny smak. W starszych można wyczuć nutkę pieprzu – stąd botaniczna nazwa pieprznik jadalny. Warto je jeść nie tylko ze względu na smak.
Większość leśnych grzybów jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka, aminokwasów, minerałów i witamin. Ojciec Klimuszko je polecał jako naturalne antybiotyki. W tradycyjnej medycynie chińskiej kurki wykorzystuje się w leczeniu kurzej ślepoty, zapalenia oczu, błon śluzowych i w infekcjach dróg oddechowych.
Dlaczego robaki nie lubią kurek?
Kurkom natura nadała wyjątkowe właściwości. Nie tykają je robaki. Mają w sobie substancję o nazwie hitinmannoza, z której wyciągi są składnikiem niektórych leków. Substancja ta paraliżuje układ nerwowy pasożytów, zabija je.
Potrafi zniszczyć jajeczka, których sok żołądkowy nie jest w stanie rozpuścić. Dlatego kurki od wieków stanowiły niezawodny środek przeciw pasożytom. Hitinmannoza występująca w kurkach działa łagodniej niż syntetyczna, nie obciąża wątroby.
Właściwości lecznicze kurek
W medycynie ludowej kurki stosowano jako naturalny antybiotyk, środek wzmacniający dla poprawy wzroku i funkcji wątroby. Współczesna nauka potwierdza, że przeciwzapalne i przeciwbakteryjne działanie pieprznika, ponadto
- kurki szybko goją rany szybko goją rany [1]
- niszczą pasożyty
- poprawiają obraz krwi, mają dużo żelaza i miedzi
- wspomagają leczenie chorób wątroby i dróg żółciowych
Kurki zawierają ogromne ilości makro i mikro elementów oraz kwas trametonolinowy wspomagający leczenie raka wątroby i WZW. Są smaczne, niskokaloryczne dlatego warto je jeść w sezonie w różnych postaciach. Smaczne i zdrowe są kiszone kurki – PRZEPIS
Kurki przeciw pasożytom – przepisy
Nalewka dla dorosłych na robaki każdego gatunku
- Niewielką garść kurek bardzo dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą i osuszamy.
- Drobno kroimy by wyszło 2-3 łyżki stołowe.
- Pokrojone kurki wsypujemy do 200 ml słoika.
- Zalewamy 150 ml wódki i szczelnie zakręcamy.
- Wstawiamy do lodówki na dwa tygodnie, nie filtrujemy.
Przed snem zażywa się łyżeczkę samej nalewki bez grzybków. Powyższa ilość na kurację dla jednej osoby.Przed użyciem trzeba wstrząsnąć naczyniem.
Kurki na pasożyty dla dzieci i dorosłych
Cały rok można korzystać z suszonych kurek. Trzeba je przygotować tak, by nie niszczyć składników wrażliwych na temperaturę: hitinmannozy i kwasu trametonolinowego).
- 0,5 – 1 kg kurek starannie czyścimy, płuczemy i osuszamy.
- Układamy luźno na tacce lub blasze piekarnika.
- Suszymy na słońcu od 3 do 5 dni, aż ściemnieją i wyschną na wiór.
- Na noc przynosimy do domu, nie zostawiamy na zewnątrz.
- Ususzone kurki mielimy w młynku.
- Przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku w ciemnym miejscu.
- W piekarniku można suszyć w temperaturze do 50 stopni.
Spożywa się nie przekraczając 1-2 łyżeczki na dobę. Można posypywać kanapki, dodawać do twarogów, sałatek i innych dań na zimno.
oooo o tym nie słyszałem. Czytałem wiele publikacji na temat pasożytów i o sposobach ich zwalczania, ale to dla mnie nowość. Warto wiedzieć.
Sprawdzone na dzieciach. Skuteczne.
Jak długo należy pić tą nalewkę ? Właśnie zrobiłam )
Jeśli zachowałaś proporcię z artykułu to trzeba pic do końca aż się skończy. ale…zależy również na jakie choroby bedziesz ją stosowała. np. a) Przeciwko pasożytom (inwazja pasożytnicza) – dawkowanie: 2 łyżki stołowe przed snem przez 20 dni (kurację można powtórzyć po upływie 5-6 mc.)
b) Choroby wątroby(stłuszczenie – NAFLD, haemangioma – naczyniaki, guzy niezłośliwe, marskość wątroby) – dawkowanie: po 1 łyżeczce(łyżeczce!) przed snem, 2 godziny po ostatnim posiłku, stosować przez 3-4 mc.) pasożytnicze zakażenie wątroby – po 2 łyżeczki przed snem przez 15 dni.
Mam pytanie odnośnie dawkowania nalewki. Właśnie wczoraj zrobiłam nalewkę i wyszło tego mało. Nie rozumiem , jak ma wystarczyć na 20 dni po 2 łyżki stołowe, skoro na oko wystarczy tylko na kilka dni?
czy podczas stosowania nalewki mogą wystąpić jakieś problemy zdrowotne ?
nie powinny
Nalewka z kurek genialnie łagodzi bóle stawów <3 Ale stosowana zewnętrznie 😉 Wewnętrznie spróbuję w najbliższym sezonie 😀
Pozdrawiam i dziękuję za artykuł!
Witam wszystkich, nalewka gotowa, dziś piję pierwszy raz. Smakuje jak zupa grzybowa na wódce:-))) Stoi w lodowce już ok. 1,5 m-ca razem z grzybami (tak zrozumiałam przepis, żeby nie zlewać). Napiszę jeszcze o rezultatach stosowania. Hania W.
Czy z mrożonych kurek można zrobić nalewkę?
Tez chcialabym wiedziec
Można, ale lepsze będą zebrane wczoraj w lesie. Czsami można kupić kurki w Lidlu.
Dlaczego nigdzie oprócz szarlatańskich stron nie można nic przeczytać, doszukać się informacji na temat prób badań któregokolwiek z magicznych składników nazywanych: hitinmannoza i kwas trametonolinowy?
Witam, nalewka juz sie robi, mam pytanie: co może sie stać, gdy zjem takiego grzybka z nalewki? dziekuje za odpowiedz.
Też chcę wiedzieć ?
Odradzam, czy jesz też owoce np. aronii z nalewki?
Ile dni trwa taka kuracja oczyszczająca
Jeśli zachowałaś proporcię z artykułu to trzeba pic do końca aż się skończy. ale…zależy również na jakie choroby bedziesz ją stosowała. np. a) Przeciwko pasożytom (inwazja pasożytnicza) – dawkowanie: 2 łyżki stołowe przed snem przez 20 dni (kurację można powtórzyć po upływie 5-6 mc.)
b) Choroby wątroby(stłuszczenie – NAFLD, haemangioma – naczyniaki, guzy niezłośliwe, marskość wątroby) – dawkowanie: po 1 łyżeczce(łyżeczce!) przed snem, 2 godziny po ostatnim posiłku, stosować przez 3-4 mc.) pasożytnicze zakażenie wątroby – po 2 łyżeczki przed snem przez 15 dni.
A ile czasu taka kuracja ( w wersji dla dzieci i dla dorosłych) bo nie ma informacji?
Zdaje sie ze w przypadku kuracji, odrobaczajacej nie wolno laczyc kurwk ze sola,gdyz ta, podobnie jak wysoka temperatura neutralizuje dzialanie hitinmannozy
to prawda, jest w artykule
Michal Tombak:
„Hitinmannoza i kwas trametonolinowy (główni „zabójcy” robaków ludzkich) są bardzo wrażliwe na obróbkę termiczną (temperaturę powyżej 55 stopni), jak również na sól spożywczą, a więc kiedy przyrządzamy smaczne potrawy z kurek, trzeba wiedzieć, że korzystamy wtedy tylko z makro i mikroelementów i witamin w nich zawartych.”
Jak długo należy spożywać proszek z kurek ?
Aby wybić robaki ?