Kwiaty tarniny pojawiają się wczesną wiosną. Ledwie śnieg stopnieje, nim liście wypuszczą pączki, promienne, białe kwiatuszki otwierają kielichy. Zapraszają owady spragnione słodyczy pszczoły, trzmiele, chrząszcze i dzikie ptactwo.
Wiosna to jedyna pora roku, kiedy tarnina naprawdę pięknie wygląda. Resztę roku jest jakby skurczona, ciemne, mizerne gałązki z ostrymi cierniami i małymi owocami. Tuż przed kwitnieniem roślina potrzebuje zimna, by jesienią dodać nutkę słodyczy do cierpkich owoców. Smagający ją chłód neutralizuje wewnętrznym ogniem.
Kwiaty tarniny
Tarnina [Prunus spinosa] to gęsty, kolczasty krzew z rodziny różowatych. Osiąga wysokość 1-2 metry. Spotykana na obrzeżach lasów, słonecznych zboczach, przy miedzach, rowach i przydrożach. W kolczastych gałęziach małe ptaki budują gniazda, a zimą owoce są pokarmem dla dzikich zwierząt.
W marcu i kwietniu krzewy tarniny są obsypane tysiącami białych kwiatów. Zwykle kwiaty są pojedyncze, ale na całej długości pokrywają gałęzie, tak że krzewy wyglądają jak pobielone kobierce. W maju po ich przekwitnięciu pojawiają się owalne, ząbkowane liście. A późnym latem niebieskawe, cierpkie owoce z białawym nalotem.
„Im wcześniej zakwitnie tarnina , tym wcześniej rolnicy będą zbierać plony”. „Jeśli kwiat tarniny obrodzi, i wino jesienią obrodzi.”. „Kiedy śnieżnobiało kwitnie tarnina nadszedł czas na sianie jęczmienia”
W tradycyjnym zielarstwie
Dowody archeologiczne wskazują, że owoce tarniny stanowiły pożywienie ludzi już w okresie neolitu. Od wieków w zielarstwie wykorzystywano kwiaty, zaś Słowianie przypisywali tarninie moc odpędzania zła. Krzewy sadzono przy domostwach by chronić od ognia, piorunów i morowego powietrza. Gałązki wieszano nad łóżkiem chorego, dymem okadzano chaty.
W Tyrolu jest zwyczaj zjadania trzech pędów kwiatowych prosto z krzaka, by zapobiec gorączce i dnie moczanowej. Przy żółtaczce robi się okłady z owoców na klatkę piersiową.
Profil energetyczny kwiatu tarniny
Smak: smak gorzki, posmak cierpki, słodki
Energetyka: Lekko ochładza lub ociepla, osusza,
Tkanki: Wątroba, śledziona, żołądek, jelito grube
Działanie: Stymuluje, usuwa stagnację, napina, neutralizuje toksyny, trucizny, chłodzi wątrobę
Tradycyjnie kwiaty tarniny wykorzystywano do odtrucia krwi, jak środek napotny, moczopędny, łagodnie przeczyszczający. Kwiatowe herbatki stosowano u dzieci z zaparciami, dla oczyszczania krwi przy chorobach skórnych i dolegliwościach reumatycznych. Do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
Zbierane na początku kwitnienia kwiaty trzeba szybko suszyć, rozłożone cienką warstwą w przewiewnym, zacienionym miejscu.
We współczesnej medycynie
Kwiat tarniny jest bogaty w witaminę C, magnez, kwercetynę, flawonoidy, fitosterole. Zawiera prunazynę, amigdalinę, triterpeny, kwasy organiczne i olejki eteryczne.
Działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwskurczowe, moczopędne, żółciopędne, odtruwające, przeciwalergicznie, uspokajające.
- Usuwają szkodliwe produkty przemiany materii.
- Wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne.
- Zmniejszają obrzęki i przekrwienie tkanek.
- Hamują reakcje alergiczne.
- Zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych i naczyniowych [1]
Zastosowania:
- Nawracające zapalenia pęcherza, dróg moczowych, kamica, skąpomocz
- Hemoroidy, żylaki, pękające naczynka
- Niestrawność, zparcia, wysoki poziom toksyn
- Infekcje przeziębieniowe, gorączka
- Podrażnienia zapalne skóry, wypryski, trądzik różowaty
Kwiat tarniny przepisy
Ze względu na zawartość amigdaliny kwiaty tarniny mają piękny, migdałowy aromat, który nasila się po zaparzeniu. W niewielkich ilościach mogą być stosowane jako dodatek smakowy.
Herbatka z kwiatu tarniny
2 łyżki suszonych lub świeżych kwiatów zaparza się 20 minut w szklance wrzątku. Pije 3-4 razy dziennie pół szklanki herbatki w nawracających zapaleniach dróg moczowych i pęcherza. Przy żylakach, hemoroidach, pękających naczynkach 1-2 szklanki. Zewnętrznie do płukania gardła.
Syrop z kwiatów tarniny
30 g kwiatów tarniny
120 ml wrzącej wody
100 g nierafinowanego cukru
Kwiaty zalać wrzątkiem i odstawić na 2-4 godziny. Przecedzić przez sitko starannie odciskając. Płyn przelać do rondelka, dosypać cukier. Podgrzewać na małym ogniu mieszając do rozpuszczenia cukru. Przelać do wysterylizowanego słoiczka. Przy zaparciach i problemach moczowych stosuje się łyżeczkę syropu kilka razy dziennie. Można wykorzystać do przyprawiania deserów lub napojów zamiast esencji migdałowej.