Apteka w twojej kuchni, Leki z sadu i ogrodu, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Liście brzozy – wiosenne kuracje i właściwości majowych listków

Liście brzozy - wiosenne kuracje i właściwości majowych listków

Liście brzozy [Betulae folium] były jednym z magicznych środków medycyny ludowej pozyskiwanym z brzeziny.

W każdej postaci brzoza jest doskonałym środkiem tonizującym i odtruwającym. Działa najbardziej na układ moczowy, oczyszcza ze szkodliwych produktów przemiany materii, usuwa zastoje, zmniejsza zatrzymywanie płynów, redukuje obrzęki.

Liście brzozy

Brzoza biała, inaczej brzezina, brodawkowata [Betula verrucosa] ma charakterystyczne cienkie, wiotkie, zwisające młode gałązki pokryte żywicznymi gruczołami.

Liście brzozy - wiosenne kuracje i właściwości majowych listków

Emanują korzystne promieniowanie, wymiatają negatywne energie również z pola człowieka. Wyciszają, uspokajają, harmonizują dookoła przestrzeń. M.in dlatego wyrabiano z nich miotły.

Młode brzozowe witki wkładano pod prześcieradło lub poduszkę chorego by wyciągnąć chorobę, odegnać ból głowy lub senne koszmary. Powszechnie znane jest działanie lecznicze wiosennych liści brzozy.

W tradycyjnym zielarstwie

Od stuleci młode, majowe listki i gałązki wykorzystuje się jako środek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Zbieramy je rano, zanim słońce i ciepło uwolni olejki eteryczne. Suszymy w ciepłym, przewiewnym, zacienionym miejscu.

Liście brzozy - wiosenne kuracje i właściwości majowych listków

Liście brzozy  mają cierpki, gorzki smak, chłodzą, osuszają, usuwają patologiczne ciepło. Działanie terapeutyczne zawdzięczają głównie saponinom, karotenoidom, związkom flawonowym. Zawierają sporo witaminy C, cennych soli mineralnych i olejków lotnych.  W liściach są związki srebra, dlatego w brzozowym zagajniku wyjątkowo łatwo oddychać.

  • Działają przeciwzapalnie, napotnie, przeciwgorączkowo, pobudzają wydalanie moczu.
  • Oczyszczają ze szkodliwych związków, piasku, kamieni nerkowych.
  • Redukują zatrzymywanie płynów, obrzęki.
  • Dezynfekują drogi oddechowe.
  • Chronią miąższ wątroby, odtruwają i oczyszczają organizm.
  • Smak gorzki pobudza i tonizuje układ pokarmowy.

Macerat octowy ze świeżych liść wzmacnia i mineralizuje kości. Listki zalewa się octem jabłkowym, odstawia na kilka tygodni. Stosuje łyżkę na szklankę wody lub dodaje do potraw i sałatek.  Trzeba użyć świeżych listków dodając kilka, wiotkich, posiekanych gałązek. Zewnętrznie rozcieńcza się wodą, stosuje do przemywania podrażnionej stanem zapalnym skóry. Na wykwity, trądzik, egzemy, zaczerwienienia i mokre wypryski.

Według Ajurwedy liść brzozy uspokaja wszystkie trzy dosha. W medycynie wschodniej i tradycyjnym zielarstwie stosuje się:

  • Na gorączkę, stany zapalne, bóle reumatyczne, dnę moczanową,
  • Kamicę, infekcje, stany zapalne układu moczowego
  • Do oczyszczenia nadmiaru toksyn i obniżenia poziomu kwasu moczowego
  • W dolegliwościach związanych z zatrzymywaniem płynów, obrzękach nerkowych, sercowych
  • Nadwadze, cellulicie, słabej retencji płynów
  • Stanach zapalnych skóry, wypryskach, opryszczce, egzemie, łojotoku
Liść brzozy przepisy

Zebrane w maju listki brzozy możemy stosować do herbatek, przetworów zielarskich i zewnętrznie.

Napar z liści brzozy
Łyżkę listków zalewamy 0,5 litra wrzątku. Zaparzamy 20 minut pod przykryciem. Wypija się w 3 porcjach przy piasku w nerkach, zapaleniu pęcherza, infekcjach z gorączką, dolegliwościach reumatycznych, dnie moczanowej, obrzękach. Zewnętrznie stosuje się do płukania włosów i przemywania podrażnionej skóry, przy łojotoku, łuszczycy.

napar z liścia brzozy przepis

Herbatka z sodą oczyszczoną
Kilka świeżych lub 2-3 g suszonych listków zalewamy szklanką wrzątku. Zaparzamy kwadrans pod przykryciem. Po przecedzeniu i ostygnięciu do temperatury 40°C dodajemy szczyptę sody oczyszczanej.  Dosłownie odrobinę: proporcja 1 g na litr.  Soda poprawia zdolność obniżenia kwasu moczowego. Łagodzi dolegliwości związane z zatrzymywaniem płynów, obrzęki. Pije się 3 szklanki dziennie, 30 minut przed posiłkiem.

Sok z liści brzozy

100 g młodych listków brzozy mielimy w maszynce do mięsa.  Z zielonej masy wyciskamy przez sito wyciskamy sok. Można go zakonserwować mieszając w równych proporcjach ze spirytusem. Pije się 30—40 kropli soku na kieliszek wody 2—3 razy dziennie, pół godziny przed jedzeniem. Pomaga w kamicy moczowej, skąpym wydzielaniu moczu i gośćcu przewlekłym. Pomocniczo stosuje w leczeniu w łuszczycy, trądziku

Okłady z liści majowych 
Świeżo zerwanymi majowymi liśćmi napełnia się bawełniane skarpety i zakładam na noc. Dwu tygodniowa kuracja leczy bóle reumatyczne. Liście można rozsypać pod prześcieradłem. Spanie na listkach brzozowych regeneruje organizm. Wymienia się na świeże co 3 dni.

  • Młode gałązki z listkami  można zaszyć w małe woreczki i przykładać do bolesnych miejsc.
  • Młodziutkie, klejące listki brzozy ugniata się. Okłady przynoszą ulgę w bólach głowy, stawów, kręgosłupa, dolegliwościach kobiecych i zapaleniu prostaty.
Winko brzozowe

Pełną garść młodych listków brzozy zalewa się butelką białego, wytrawnego wina gronowego. Gotuje 15 minut na małym. Odstawia na 2-3 godziny. Po przecedzeniu dodaje szklankę miodu. Podgrzewa do wrzenia i przelewa do butelek. Stosuje się na wzmocnienie przy ogólnym osłabieniu.

brzoza nalewka, liście brzozy

Nalewka brzozowa
2 garstki świeżych listków zalewa się 0,5 litra 40% wódki. Maceruje 2 tygodnie w ciemnym miejscu. Co drugi dzień wstrząsa naczyniem. Filtruje i przelewa do butelek z ciemnego szkła. Pije się 20-40 kropli rozcieńczonych w wodzie. Oczyszcza drogi moczowe. Stosuje się przy stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy i obrzękach.

Olejek brzozowy, liść brzozy

Olejek brzozowy
Majowe listki zalewamy w słoiki oliwą z oliwek lub olejem ze słodkich migdałów. Listki powinny być całkowicie zanurzone w oliwie. Słoik nakrywamy lnianą ściereczką. Ustawiamy w nasłonecznionym miejscu. Regularnie mieszamy i sprawdzamy zanurzenie.

Po 4 tygodniach filtrujemy starannie odciskając listki. Przelewamy do butelek z ciemnego szkła. Olejek stosuje się do masażu odtruwającego przy cellulicie, obrzękach. Redukuje bóle mięśni, reumatyczne, łagodzi egzemę, łuszczycę.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments