Porady, Przepisy, Przyprawy, Zamiast, Zdrowie na talerzu, Zioła

Mieszanka przypraw i ziół na trzustkę i dobre trawienie

Mieszanka przypraw i ziół na trzustkę i dobre trawienie

Mieszanka przypraw i ziół przygotowana samodzielnie poprawi pracę trzustki i wyreguluje trawienie. Rozprasza stagnację w przewodzie pokarmowym, stymuluje ruch i metabolizm. Przeciwdziała zastojom, wzdęciom, nadmiernej fermentacji i procesom gnilnym.

Przy swych wyjątkowych właściwościach jest niezwykle aromatyczna.

Mieszanka przypraw i ziół na trzustkę i dobre trawienie

Z powodzeniem zastąpi popularne kupne przyprawy . Idealna do zup, sosów, mięs, dań z kapusty, ciężkostrawnych, tłustych.  Do potraw mącznych, z ziaren i pieczywa jest więcej, niż pożądana. Zapobiega zbyt gwałtownym wyrzutom insuliny i stabilizuje poziom cukru we krwi .

Domowej roboty mieszanka przypraw polecana jest przy: 

  • Po przebytym ostrym zapaleniu trzustki
  • Przy cukrzycy, stanach przedcukrzycowych
  • Przewlekłym zapaleniu trzustki
  • Hipoglikemii
  • Zaburzeniach trawienia, niestrawności, dyskomforcie w jamie brzusznej, wzdęciach, nadmiernych gazach, zaparciach
  • Bólach żołądka, trzustki
  •  Niezastąpiona dla osób ograniczających sól i podczas diety odchudzającej.
Mieszanka przypraw i ziół przepis
  • Ziarenka siemienia lnianego – 3 łyżeczki
  • Ziele angielskie – 1 łyżeczka
  • Kminek – 1 łyżeczka
  • Majeranek – 1 łyżeczka

Ziele angielskie rozbić tłuczkiem. Odmierzyć łyżeczkę, wsypać do młynka. Dodać pozostałe składniki, zmielić i wymieszać. Przesypać do słoiczka.

Mieszanka przypraw i ziół na trzustkę i dobre trawienie

Mieszankę przygotowuje się na świeżo w niewielkiej ilości do spożycia tego samego dnia, maksymalnie 2 dni. Im dłużej stoi, tym więcej olejków eterycznych i substancji aktywnych się ulatnia. Traci pełne właściwości i intensywność aromatu. Kwasy tłuszczowe zawarte w nasionach lnu się utleniają.

Mieszanka z przypraw stosowanie

Przy problemach z trzustką, trawieniem zażywa się 2-3  łyżeczki dziennie razem z posiłkiem lub przyprawiając dania.

Ziele angielskie zwykle używamy w ziarnkach w całości wrzucając do zupy lub marynat wiele tracąc. Dopiero po zmieleniu odkrywa swój pełny, zniewalający korzenny aromat łączący zapach goździków, cynamonu, kardamonu i gałki muszkatołowej.

Małe ziarenka zawierają olejki eteryczne, głownie pimentowy, żywice, garbniki, kwasy organiczne. Pikantny, silnie aromatyczny smak jest znakomitym tonikiem trawiennym i żołądkowym, stymuluje krążenie, rozgrzesza naczynia krwionośne.

Ziele angielskie jest doskonałym lekiem na trzustkę.  Leczą niestrawność, ból żołądka, skurcze jelit, zaparcia.  Hamuje procesy gnilne, fermentacyjne i uwalnianie prozapalnych prostaglandyn. Co najmniej trzy związki występujące w korzenniku kwercetyna, kwas galusowy i ericifolin [2], mają właściwości przeciwnowotworowe. [1]

mieszanka przypraw ziele angielskie

Ziele angielskie znali i cenili dawni mieszkańcy Ameryki Południowej. Stosowali jako przyprawę i lekarstwo. W zaburzeniach układu trawiennego, przeciw newralgii i jako środek rozgrzewający. Przywiezione przez Kolumba do Europy zaczęło robić błyskawiczną karierę w kuchni południowoeuropejskiej, potem angielskiej. Stało się nieodłącznym elementem domowych apteczek u ludzi majętnych. Obok pieprzu i goździków weszło do grona tych przypraw, które były warte tyle złota ile ważyły.

Do Polski ziele angielskie dotarło dopiero w czasach saskich, szybko podbijając kuchnię. Lecz jako lekarstwo się jakoś nie przyjęło. Szkoda, bo jak wykazały współczesne badania, zarówno medycyna indiańska jak i później ludowa europejska całkiem słusznie dopatrywały się w nim właściwości leczniczych.

Mieszanka przypraw wspomagana jest kminkiem i majerankiem . Siemię lniane dodaje delikatności i wzbogaca w błonnik, witaminy i kwasy Omega 3.

5 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments