Ciekawostki, Nauka

Naukowcy odkryli brak związku między zażywaniem konopi indyjskich a zmianami w mózgu

Naukowcy odkryli brak związku między zażywaniem konopi indyjskich a powstawaniem zmian w mózgu.

Jednym z głównych powodów zakazu hodowli konopi indyjskich jest bazowanie na wcześniejszych badaniach, które sugerują, że zażywanie konopi indyjskich powoduje fizyczne zmiany w mózgu.
W ubiegłym roku The Journal of Neuroscience opublikował raport z wyników badan Uniwersytetów Harvard i Northwestern po przeskanowaniu mózgów 40 studentów (połowa z nich zażywała konopie) z którego wynikało, powoduje powstawanie zmian w dwóch obszarach mózgu odpowiedzialnych za emocje i motywacje.

W tym roku naukowcy z Uniwersytetu Colorado – J. Weiland, Rachel E. Thayer, Amithrupa Sabbineni Angela D. Bryan oraz Kent Hutchison i Brendan E. Depue z Uniwersytetu Kentucky chcieli potwierdzić wyniki, przeprowadzając dokładną analizę wcześniejszych testów.
Użyli do tego celu wysokiej rozdzielczości skany MRI 158 osób już wcześniej przebadanych i przeprowadzili dokładne własne analizy szukając różnic występujących w tych samych obszarach mózgu.

Ich raport “Daily Marijuana Use Is Not Associated with Brain Morphometric Measures in Adolescents or Adults,” został opublikowany w tym samym Journal of Neuroscience w tym roku.
W raporcie nie stwierdzono statystycznie istotnych różnic w tych samych obszarach mózgu pomiędzy osobami codziennie zażywającymi a nie zażywającymi marihuany,.

Badania wykazały, że przy kontrolowanym spożywaniu alkoholu, bez względu płeć, wiek i inne różnice, nie ma związku pomiędzy zażywaniem marihuany a standardowych pomiarach objętości lub kształtach struktur podkorowych.

Badanie mózgu jest  trudne. Jeśli spojrzysz na wyniki, możesz znaleźć wpływ w jednym obszarze. W innej grupie nie znajdziesz wpływu w tym obszarze, ale za to w innym.
Jeśli wziąć pod uwagę jeden obszar – we wszystkich badaniach nie ma spójności mówi Hutchison, członek zespołu badawczego z Wydział Psychologii i Nauk Neurologicznych CU.
Jak się okazuje, mózg jest plastyczny. Stres może go zmienić. Tak samo depresja czy medytacja. Nauka gry na instrumencie muzycznym powoduje zmiany w mózgu Ostatecznie, nie będziemy zaskoczeni znajdując inne przyczyny poza marihuana powodujące zmiany w mózgu.

Hutchison mówi, że jest jeszcze wiele pracy do zrobienia, ale do tej pory żadne z badan nie dowiodły korelacji między zażywaniem konopi indyjskiej a zmianami w mózgu.

Źródło

Naukowcy odkryli brak związku między zażywaniem konopi indyjskich a zmianami w mózgu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments