Niedrożne zatoki niemal powszechny problem z poważnymi konsekwencjami. Jak udrożnić zatoki

Niedrożne zatoki to zjawisko dziś niemal powszechne i wbrew pozorom nie wiąże się tylko z dolegliwościami nosa czy dróg oddechowych. Brak dobrej drożności nosa to utrudniony dopływ tlenu do wszystkich tkanek. Początkowo organizm reaguje zmęczeniem i problemami z koncentracją. Niedotlenienie komórek prowadzi do problemów z sercem, krążeniem, przemianą materii.

Dobra wentylacja, a tego brakuje przy niedrożnych zatokach jest niezbędna do odnowy komórkowej, wytwarzania energii, przyswajania składników odżywczych, usuwania produktów przemiany materii i toksyn. Zdaniem lekarzy medycyny chińskiej niepełna dystrybucja tlenu w organizmie niedostatecznie oczyszcza organizm z gazowych toksyn, które stanowią aż 70 proc. wszystkich szkodliwych produktów przemiany materii. Te zaś, później już w postaci stałej, odkładają się w różnych organach i stają się przyczyną schorzeń oraz tworzenia się nadprogramowej tkanki tłuszczowej i tycia.

Chore zatoki a inne problemy zdrowotne

Niedrożne zatoki czołowe i boczne pełniące funkcje klimatyzacyjne i nawilżające to łatwiejsza droga dla drobnoustrojów. Częste przeziębienia, katary, stany zapalne zatok i dróg oddechowych i niedotlenienie tkanych w całym organizmie

Na środku czoła, w zatoce klinowej znajduje się skrzyżowanie nerwów wzrokowych , a jej stan zapalny wywołuje wiele schorzeń związanych ze wzrokiem. Poniżej mieści się przysadka mózgowa, która rządzi tarczycą. Niedotlenienie przysadki powoduje zaburzenia pracy tarczycy, niedoczynność, nadczynność,  schorzenia jajników, macicy, zaburzenia produkcji hormonów płciowych.
Przy niedrożnych zatokach pojawiają się też problemy ze słuchem chorzy mają uczucie ,że ich uszy są stale zatkany,gorzej słyszą. Wędrujące bakterie, wywołujące stan zapalny, mogą spowodować zapalenie ucha środkowego. Trudności w oddychaniu powodują chrapanie i stwarzają podłoże do rozwoju polipów nosa.

jak-udroznic-zatoki

Związek między jelitami a zatokami i oddychaniem zawsze podkreślała medycyna chińska

Znana polska lekarka dr Jadwiga Górnicka wybitna specjalistka chorób wewnętrznych i medycyny naturalnej niemal każdą terapię, nawet przy chorobach pozornie nie związanych z układem oddechowym rozpoczyna od udrażniania zatok i nauki poprawnego oddychania. Jednym ze skutecznych sposobów udrażniania zatok  jest masaż shiatsu

Przygotowanie
Należy dokładnie wydmuchać obie dziurki nosa po kolei. Następnie posmarować wnętrze nosa miodem propolisowym,  najwygodniej to zrobić patyczkiem higienicznym. Mocno wciągnąć miód nosem, aż do poczucia słodyczy w gardle. Miód rozgrzewa tkanki, propolis działa bakteriobójczo i odkaża śluzówkę nosa.

Masaż shiatsu zatok – technika wykonywania

 

masaz-shiatsu-niedrozne-zatoki

  • Kładziemy pionowo 4 palce prawej dłoni na czole w taki sposób, by mały palec znajdował się między brwiami  i masujemy ten obszar  licząc w myślach do 10 .
  • Następnie tyle samo czasu kciukami uciskamy obszar pod górną nasadą oczodołu . Większość pacjentów podczas masażu tego punktu odczuwa ból , co dowodzi , że zatoka klinowa jest niedrożna .
  • Kolejny punkt masażu to miejsce obok wystających kości nosa , przy garbku nosowym. Uciskamy te punkty po obu stronach nosa na przemian palcem wskazującym , silnie wydmuchując powietrze raz jedną raz drugą dziurką , licząc do 20 .
  • Ostatni etap masażu to punkty obok skrzydełek nosa , czyli oczyszczamy zatoki szczękowe . Prawym i lewym palcem wskazującym uciskamy te punkty razem , również wydmuchując mocno powietrze licząc do 20.

Masaż shiatsu oczyszcza zatokę klinową, czołową i szczękową. Po każdym zabiegu jest łatwiej oddychać. Po 7-10 dniach palacze na przykład odzyskują węch. Wystarczy kilka minut dziennie, by osiągnąć wspaniałe rezultaty. Na początku to  poprawienie oddychania i zwiększenie dostawy tlenu do organizmu, a co za tym idzie lepsza praca wszystkich organów.

Opracowano na podstawie „Na zdrowie porady dr Górnickiej”

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
2 lat temu

Nie miałam pojęcia, że miód tak udrożnia zatoki,obkurcza śluzówki. Nie mam propolisowego,wiec używam eukaliptusowy wykonywany przez trapistów. Masaż robię czwarty dzień i na razie jak bolały zatoki, tak bolą, ale myślę, że mam przewlekły stan zapalny- tylko do laryngologa nie mogę się dostać. Widzę tu więc światełko nadziei

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
2 lat temu
Reply to  Anna

Dodatkowo w dni, które nie wykonuje Pani masaże proponujemy okłady z gorącej soli http://sekrety-zdrowia.org/oklady-goracej-soli/

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: