Apteka w twojej kuchni, Bez kategorii, Porady, Przepisy, Sprawdzone efekty, Warzywa, Właściwości i zastosowanie, Zdrowie na talerzu, Zioła

Ocet ze szczypiorku. Przepisy i korzyści dla zdrowia

Ocet ze szczypiorku Przepis i korzyści dla zdrowia

Ocet ze szczypiorku jest smakowitą przyprawą i tonikiem trawiennym w jednym.

Ostrzejszy, pikantny smak poprawia trawienie i przyspiesza metabolizm. Rozwiązuje problemy z zastojem, rozprasza stagnację w przewodzie pokarmowym. A gorzka cierpkość pomaga zneutralizować toksyny.

Ocet ze szczypiorku Przepis i korzyści dla zdrowia

Ocet ze szczypiorku ułatwia też przyswajanie minerałów. Jest idealnym dodatkiem do cięższych potraw ze śmietaną, ziemniaczanych i tłustych mięs.

Zalety szczypiorku

Czosnek szczypiorek [Allium schoenoprasum] jest wieloletnią rośliną  z rodziny czosnkowych. Spokrewniony z czosnkiem i cebulą. I jak one bogaty allicynę, związki siarkowe, fenolowe, flawonoidy, saponiny, glikozydy.

szczypiorek właściwości lecznicze

W medycynie wschodniej szczypiorek należy to kategorii pikantnych, gorzkich ziół rozgrzewających. Odblokowuje Yang, rozprasza zimną flegmę, kieruje enegię Qi w dół i eliminuje stagnacje.  Jest ziołem leczniczym. Stosuje się w leczeniu bólu w klatce piersiowej i górnej części pleców, na kaszel, świszczący oddech, dusznicę bolesną i biegunki. Tonizuje żołądek, nerki, wątrobę i śledzionę.

Kwiaty szczypiorku mają mają delikatniejszy smak niż łodygi, są znakomitą bazą do octów i sosów sałatkowych.

Ocet ze szczypiorku

Można zrobić na dwa sposoby. Metoda dłuższej maceracji: Oczyszczone kwiaty szczypiorku zalać w słoiku octem jabłkowym o temperaturze pokojowej. Można dorzucić niewielką ilość posiekanych łodyżek. Macerować 2 tygodnie i przecedzić. Tym sposobem ocet będzie wyższej jakości,  silniejszy w smaku.

ocet z kwiatów szczypiorku

Szybka metoda:  Kwiaty zalewa się gorący octem jabłkowym, po 3 dniach maceracji jest gotowy.

Okres trwałości około 6 miesięcy do roku.  Szczypiorek można zalać również białym winem bądź octem winnym i tak samo  wykorzystywać.

Sałatka sześciu smaków

Ajurweda uczy, że smaki bilansują to czego organizmowi brakuje. Zrównoważony posiłek  powinien zawierać sześć smaków: słodki, kwaśny, słony, gorzki, cierpki i ostry. Pominięcie jednego z nich pozostawia organizm w niedożywieniu i nierównowadze.

Zdarza się, że pod koniec posiłku czujemy niedosyt, mimo że żołądek jest pełny. Jeśli tak, to prawdopodobnie zabrakło jednego z kluczowych smaków.  Dania współczesnej diety są zdominowane przez słodki i słony smak, czasem kwaśny. Brakuje gorzkiego, dzięki któremu sprawniej przebiega trawienie,  przyswajanie i eliminacja odpadów, organizm nie traci pokładów energii na te procesy. Niewystarczająca produkcja soków trawiennych w społeczeństwach zachodnich jest zjawiskiem powszechnym, stąd takie niedobory witamin, minerałów i popyt na suplementy. I tu przychodzą z pomocą gorzkie toniki i octy.

Gdy czuję, że mój układ trawienny zaczyna domagać się uwagi, robię sałatkę z 6 smaków, która rozwiązuje problem.  Wykorzystuję gorzkie dowolne gorzkie warzywo rukolę, cykorię, endywię, karczocha, mniszka.

Sałatka z z octem szczypiorkowym

Oczyszczoną, umytą, porwaną na kawałki escarolę mieszam w misce z posiekaną bulwą kopru włoskiego. Dorzucam obrane z błonek cząstki pomarańczy.  W osobnej miseczce przygotowuję sos. Około 60 ml oliwy z oliwek mieszam z 2 łyżkami octu szczypiorkowego, dolewam 3-4 łyżki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy, doprawiam solą i pieprzem.

sałatka z octem ze szczypiorku

Escarola z naszego ogrodu jest wyjątkowo gorzka, by ją zmniejszyć zwykle dusimy albo gotujemy. Ale słodki fenkuł, kwaśne pomarańcze, ocet i tłusta oliwa go łagodzą.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments