Najprostszy, naturalny odświeżacz powietrza wykonamy we własnej kuchni. Odświeży powietrze, wyeliminuje nieprzyjemne zapachy i patogeny. Potrzebny będzie garnek z gorącą wodą, cytrusy lub same skórki i ulubione, aromatyczne zioła.
Kuchnia to miejsce najbardziej narażone na nieprzyjemne zapachy po smażonych rybach, gotowanej kapuście itd. Nasz odświeżacz je skutecznie je wyeliminuje, a przyjemny aromat rozniesie się po całym domu.
Zmysł węchu
Węch jest najstarszym, bardzo ważnym, choć niedocenianym pierwotnym zmysłem. Ma ogromny wpływ na samopoczucie, nastrój, emocje i reakcje fizjologiczne. Tysiące lat temu zaobserwowano, że pewne zapachy pobudzają, inne niosą ukojenie, działają terapeutycznie.
Dziś wiadomo, że istnieje silna pamięć zapachowa, a nos jest kluczowym kanałem dla mózgu. Badania naukowe ostatnich lat każdą przypuszczać, że obok oddechu i odżywiania, węch może być najważniejszą funkcją życiową człowieka.
Pamięć zapachowa jest jedną z ukrytych mocy mózgu. Zapach bezpośrednio wypływa na układ limbiczny, nastrój, zachowania i emocje. Wywołuje wspominania wydarzeń i okoliczności, którym towarzyszył konkretny aromat. W magiczny sposób zapachy przenoszą nas do innego czasu, miejsca, otoczenia przywołując w pamięci komórkowej doznania, emocje.
Różnica między miło spędzonym dniem, a złym może być efektem unoszącego się zapachu w pomieszczeniach. Choćby dlatego powinniśmy zadbać by był przyjemny dla zmysłów. W sposób naturalny! Nie jest tajemnicą, że syntetyczne odświeżacze czynią szkody dla człowieka, zwierząt i środowiska.
Naturalny odświeżacz
W kilka minut możemy zmienić zapach w kuchni i reszcie pomieszczeń. Potrzebny będzie garnek z wodą, cytryna i świeża gałązka rozmarynu.
Uwolnione olejki eteryczne ze świeżych gałązek rozmarynu i cytrusów błyskawicznie neutralizują nieprzyjemne zapachy. Dezynfekują, niszczą bakterie i poprawiają nastrój. Rozmaryn dodatkowo chroni przed szkodliwym promieniowaniem [1].
Do garnka wlać wodę. Wrzucić cytrynę pokrojoną w plasterki, świeżą gałązkę rozmarynu, zagotować doprowadzając do wrzenia. Zmniejszyć ogień do minimum i kilka minut podgrzewać . Ten prosty sposób jest jednym z najskuteczniejszych w eliminowaniu nieprzyjemnych zapachów po gotowaniu i smażeniu. Można proces przedłużyć, dolewając wody w miarę ubywania.
Inne zioła
Nasz naturalny odświeżacz można wzbogacić innymi ziołami, przyprawami o ulubionym aromacie.
- Gałązki iglaków napełnią pomieszczenia wonią lasu. Ich orzeźwiający aromat pochodzi z olejków lotnych, stanowiących ochronę drzew przed szkodnikami i chorobami. Bogate w terpeny są postrachem bakterii, grzybów i wirusów.
- Lawenda uspokaja system nerwowy, wycisza, pomaga w zasypianiu
- Przyprawy korzenne wprowadzą świąteczny nastrój. Przeniosą w okres okres dzieciństwa, radosnego wyczekiwania, poczucia bezpieczeństwa, ciepła domowego ogniska.
- Gałązka geranium „anginki” podziała antyseptycznie na drogi oddechowe, odblokuje zatoki i poprawi nastrój.
Można dorzucić płatki dzikiej róży, miętę, melisę i ulubione zioła, które mamy pod ręką. Ważne by nie przesadzać. Zbyt intensywny zapach może przytłaczać. Na „odświeżacz” w garnku wystarczy kilka plasterków cytryny bądź cytrusów i odrobina 2-3 ziół.