Ogórki składają się w 96% z wody, dlatego świetnie orzeźwiają i gaszą pragnienie w upalne dni. Co prawda nie mają zbyt wielu składników odżywczych ale już podczas kiszenia, nawet krótkiego nabierają wartości. Ogórki małosolne, podobnie jak kiszone zyskują właściwości probiotyczne a enzymy dodatkowo wzbogacają je o witaminy z grupy B.
Zwykle do przetworów z ogórków dodajemy koper i czosnek, rzadziej korzeń chrzanu. Warto pokusić się też o inne dodatki, dzięki którym zyskają lepszy smak i aromat. Nasze babcie dodawały dodawały do ogórków małosolnych i kiszonych liście winogron, porzeczek, wiśni, chrzanu, a także naturalny konserwant jakim jest liść dębu, z dużą zawartością garbników chroniącą przed zepsuciem.
W Rosji popularnym dodatkiem do ogórkowych kiszonek są owoce czerwonej porzeczki. Warto wypróbować przepis, który nada wyjątkowego smaku, aromatu i zapewni dodatkową porcję witamin. Przekąska w takim wykonaniu nie tylko wyśmienicie smakuje, ale ucieszy oko oryginalnym wyglądem.
Ogórki małosolne z czerwonymi porzeczkami
Składniki:
3 kg niedużych, twardych ogórków gruntowych
20 dag owoców czerwonej porzeczki
świeży liść dębu, chrzanu albo krzewu owocowego
główka czosnku
przerośnięty koper do kiszenia
pocięty w paski korzeń chrzanu
opcjonalnie kilka ziarenek gorczycy
1,5 litra wody
2 łyżki soli
Starannie umyte, oczyszczone z szypułek ogórki ułożyć dość ciasno w wyparzonym naczyniu. Pomiędzy ogórkami umieścić koper, słupki chrzanu, obrane ząbki czosnku, owoce porzeczki i liście, mogą być dla odmiany czarnej porzeczki. Opcjonalnie dorzucić kilka ziarenek gorczycy, niektórzy dodają dla zaostrzenia smaku niewielki kawałek papryczki chili.
Sól rozpuścić w przegotowanej, ostudzonej wodzie, wymieszać i zalać zawartość naczynia w taki sposób by nic nie wystawało nad powierzchnię wody. Przykryć małym talerzykiem tak, by zachować dostęp powietrza, dodatkowo nakryć gazą by nie dostawały się zanieczyszczenia z powietrza. Naczynie pozostawić w temperaturze pokojowej, w miejscu bez dostępu słońca.
Po 2 lub 3 dniach ogórki nabiorą lekko żółtawego koloru a woda lekko zmętnieje – można próbować!
Polecamy w tym samym czasie nastawić ogórki w dwóch różnych naczyniach używając tej samej wody i przypraw, ale tylko jedno wzbogacić porzeczkami i porównać smaki
Zasady, o których warto pamiętać przy robieniu przetworów z ogórków:
Kluczowa jest jakość surowca. Trzeba zaopatrzyć się w ogórki gruntowe z pewnego źródła, które nie miały kontaktu z pestycydami ani nie były zbytnio nawożone. Najlepsze są oczywiście z własnego warzywniaka. Do przetworów warzywa muszą być w miarę świeżo zebrane, jędrne i niezbyt wyrośnięte. Przy zakupie warto jeden ogórek przekroić na pół aby sprawdzić co jest w środku, czy np. nie ma pustych miejsc przy pestkach
Kolejna sprawa to naczynie, najodpowiedniejsze jest gliniane ewentualnie szklany słój, nie kisimy w metalowych garnkach! No i woda. Jeśli używamy kranówki trzeba koniecznie ją przegotować. Idealnie byłoby gotować 10-15 minut, by pozbyć się jak najwięcej chloru. Im cieplejszą wodą zalewamy tym szybciej się kiszą.