Podpłomyki to cienkie chlebowe placki pieczone na płaskiej powierzchni.
Można je podpiec na patelni, blasze, bezpośrednio w piecu, nawet ognisku. Dawniej robiono to na kamieniu lub kładziono bezpośrednio na rozżarzony węgiel drzewny, pilnując aby były w sam raz, niezbyt przypieczone i niezbyt surowe.
Podpłomyki mają długą historię, o wiele dłużą niż tradycyjny chleb. Obecne w każdej niemal kulturze pod różnymi nazwami w zależności od części świata. Maca, naan, ćapati, tortilla, pita i staropolskie podpłomyki tak naprawdę kryją pod sobą podobny przepis. Proste ciasto zwykle z samej mąki i wody albo z dodatkiem tłuszczu, na zakwasie albo drożdżach, szybko pieczone z ręcznie uformowanych cienkich placuszków.
W Palestynie w czasach Jezusa cienkie jak papier chlebki maca z jęczmienia dla ubogich lub z pszenicy płaskurki, pełniły często rolę łyżki, którą maczano w sosach i spożywano lub serwetki do wycierania palców.
Podpłomyki z różnych regionów łączy prostota i elastyczność przepisu. Można użyć dowolnej mąki, również bezglutenowej i według własnego gustu doprawiać ciasto.
Podpłomyki naan – tradycyjne placuszki z półwyspu indyjskiego
Składniki:
- Szklanka dowolnej mąki
- 15g drożdży
- Sól do smaku
- Łyżka oliwy lub masła klarowanego
- 2 łyżki jogurtu lub maślanki (opcjonalnie)
- 4 łyżki ciepłego mleka lub wody
- Dowolne dodatki: czosnek, kolendra, kminek lub inne przyprawy
Drożdże wymieszać z 4 łyżkami ciepłego mleka lub wody. Odstawić na kwadrans do wyrośnięcia. Mąkę wymieszać z solą, dodać drożdże, 2 łyżki jogurtu, oliwę. Zagnieść ciasto rękami, w razie potrzeby dodawać ciepłej wody. Odstawić na godzinę. Gdy wyrośnie podzielić na części, rękami formować cienkie placki. Upiec na blasze w piekarniku, na ruszczcie lub na patelni. W piekarniku należy piec w temperaturze 200°C przez 3 minuty.
Po upieczeniu przed podaniem można doprawić przyprawami ewentualnie smarując oliwą z czosnkiem. Wówczas kilka godzin przed przygotowaniem ciasta trzeba rozrobić oliwę z czosnkiem lub dowolnymi ziołami. Podpłomyki najlepiej jeść na ciepło, od razu po upieczeniu, odgrzewane nie są już tak smaczne.
Oliwa czosnkowo-ziołowa przepis
2 ząbki czosnku drobno posiekać, wsypać do miseczki. Po 10 minutach dodać kilka łyżek oliwy i posiekane ulubione świeże zioła np. kolendrę, bazylię, natkę pietruszki. Odstawić na co najmniej kilka godzin by przeszła smakiem.