Apteka w twojej kuchni, Leki z sadu i ogrodu, Właściwości i zastosowanie, Zdrowie na talerzu

Robinia akacjowa na odtrucie, wzmocnienie, poprawę wzroku i skórę

Robinia akacjowa na odtrucie, wzmocnienie, poprawę wzroku i skórę

Robinia akacjowa [Robinia pseudoacacia] inaczej grochodrzew biały jest krzewem z rodziny bobowatych. Popularnie nazywana jest akacją, jest do niej podobna, ale należy do innego gatunku.

Robinia akacjowa na odtrucie, wzmocnienie, poprawę wzroku i skórę

Pochodzi z Ameryki Północnej. W 1601 r. królewski zielarz i ogrodnik Jean Robin sprowadził zza oceanu sadzonki do francuskich pałacowych ogrodów. Od jego nazwiska drzewo otrzymało miano.  Jako, że robinia jest bardzo ekspansywnym gatunkiem, w szybkim tempie rozprzestrzeniła poza parki, na pola i nieużytki.

Robinia akacjowa

W polskim klimacie rośnie naturalnie, na nieużytkach tworząc często zarośla z brzozami. Ma niskie wymagania glebowe i bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia środowiskowe. Wyrasta nawet na ubogich,  piaszczystych terenach. Jej korzenie zasiedlają bakterie wiążące azot z powietrza.

grochodrzew robinia pseudoacacia

Robinia jest niewątpliwie bardzo dekoracyjnym drzewem. Pod koniec maja i w czerwcu pojawiają się kiście białych lub kremowych, zebranych w grona motylkowatych kwiatów z żółtą plamką na żagielku.

Kwiaty mają odurzający zapach wabiący pszczoły i różnego rodzaju owady. Kwitną tylko 2 tygodnie, przekwitnięciu roślina wydaje nasiona w strąkach podobnych do fasoli.

W tradycyjnym zielarstwie

Jadalne kwiaty robinii były przysmakiem i używano ich jako lekarstwo. Napary podawano na wzmocnienie w połogu, niestrawność, kłopoty z żołądkiem, wątrobą, nerkami a zewnętrznie na oparzenia, choroby skóry i oczu

W krajach azjatyckich, wykorzystuj się też liście oraz nasiona, które są jednym z 50 podstawowych ziół tradycyjnej medycyny chińskiej.

herbatka akacjowa

Papka z gotowanych nasion z octem, nakładana na skórę zmniejsza obrzęki, wysusza ropnie, czyraki, owrzodzenia. Amerykańscy Indianie i Azjaci stosują wewnętrznie napary z liści, współczesna nauka twierdzi, że są trujące.

Profil energetyczny
Smak: kwiat robinii słodki, cierpki
Energetyka: nawilża, odżywia, chłodzi
Tkanki: Płuca, jelito grube, wątroba
Działanie: chłodzi, tonizuje, łagodzi podrażnienia, silnie rozprasza flegmę w kanale płucnym, zmniejsza przekrwienie i ucisk w klatce piersiowej

Robinia akacjowa usuwa patologiczne ciepło, zmniejsza przekrwienie wątroby i oczyszcza jej kanały. Odpręża umysł i emocje. Esencja kwiatowa polecana jest przy nadmiernym stresie, drażliwości, niecierpliwości, zamartwianiu się „co będzie”. Wywołuje uczucie zadowolenia w chwili obecnej, nie wybiegania  w przyszłość.

W medycynie współczesnej

Kwiaty robinii zawierają cukry, garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, flawonoidy i sole mineralne. Wyciągi i przetwory z kwiatów odtruwają, tonizują, koją i nawilżają.  Uszczelniają naczynka krwionośne, poprawiają krążenie. Wzmacniają wyczerpany, osłabiony organizm.

Działanie: rozkurczowe, przeciwbólowe, moczopędne, żółciopędne, uspokajające.

Wskazania do zastosowania:

  • Pieczeniu przełyku, zgaga, nadkwasota
  • Wzdęcia, niestrawność, dolegliwościach dróg żółciowych
  • Zatruciach pestycydami
  • Astma, alergia, zapalenie oskrzeli
  • Niewydolność krążenia, dna moczanowa, reumatyzm
  • Zapalenie nerek i dróg moczowych
  • Osłabienie fizyczne, nerwowe, rekonwalescencja po chorobach
  • Przemęczenie wzroku, cienie, worki pod oczami
  • Sucha, podrażniona skóra, trądzik różowaty, oparzenia, zaczerwienienia

Miód akacjowy zawiera najmniej pyłków, polecany alergikom. Pomocny w nadkwasocie, zaburzeniach przewodu pokarmowego, wrzodach żołądka, dwunastnicy, zapaleniu błony śluzowej oraz stanów kurczowych jelita cienkiego i grubego.

Przepisy z robinii akacjowej

Napar z kwiatu robinii
Łyżeczkę surowca parzy się kwadrans w szklance wrzątku, pije 2 razy dziennie szklankę herbatki. Odtruwa, lekko uspokaja i zmniejsza stres. Niesie pomoc w niestrawności, pieczeniu w przełyku, dolegliwościach żołądkowych po posiłkach. Wspomaga leczenie infekcji układu moczowego, kaszlu, przeziębienia.
Mocniejszy stosuje się do okładu na oczy i przemywania skóry. Kąpiel z kwiatem robinii relaksuje, nawilża przesuszoną skórę i łagodzi podrażnienia.

ziołolecznictwo kwiaty akacji robinii

Winko akacjowe 
50 g kwiatów robinii akacjowej zalewa się butelką białego, gronowego wina. Maceruje 10 dni. Po przefiltrowaniu zażywa mały kieliszek 1-2 razy dziennie.

Syrop z robinii

  • 10 pełnych garści kwiatów robinii
  • 1-2 cytryny
  • 1/2 litra cukru i tyle samo wody

Zebrane kwiaty rozłożyć na białym papierze, poczekać aż wyjdą owady. Oczyścić, odrzucić  łodygi, ogonki. Z wody i cukru ugotować syrop.  Kwiaty skropić świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny, zalać syropem.  Można pokrojoną cytrynę wrzucić do słoika. Nakryć ściereczką i odstawić na dobę dni w temperaturze pokojowej. Po przecedzeniu przelać do słoiczków  lub butelek i pasteryzować kwadrans w kwadrans w kąpieli wodnej.

syrop akacjowy z robinii

Syrop z robinii ma lekko kwiatowy smak z nutką miodowego melona. Stosuje się na kaszel, dla zrelaksowania i poprawy trawienia. Można dodawać do herbatek, napojów, koktajlów.

olejek z kwiatu akacji robinii akacjowej

Olejek akacjowy
Półlitrowy słoik napełnić oczyszczonymi kwiatami, zalać oliwą z oliwek. Naczynie postawić na parapecie, codziennie wstrząsając. Po miesiącu przefiltrować. Łagodzi podrażnienia, napina skórę, nawilża.

Robinia akacjowa w kuchni

Pachnące kwiaty robinii wykorzystywane są do napojów, octów, syropów, ciast, dżemów, konfitur i naleśników. Spożywanie kwiatów w potrawach dobrze wpływa na wzrok.

Robinia w cieście naleśnikowym
Kiście kwiatowe trzymając za ogonek zanurza się w cieście i smaży na rozgrzanej patelni. Ułożone na półmisku posypuje cukrem pudrem.

kwiaty robinii akacji w cieście naleśnikowym

Naleśniki akacjowe
Płatki kwiatowe miesza się z ciastem naleśnikowym i smaży placuszki na patelni.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments