Rosół z kurkumą to trochę inna, smaczna wersja domowego rosołu. Nasze babki dobrze wiedziały, że rosół energetyczną potrawą i działa leczniczo. Serwowały go natychmiast jak ktoś z domowników zachorował. W ten sposób rozprawiały się z przeziębieniami, infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, niestrawnością czy osłabieniem .
Dopiero niedawno nauka potwierdziła, że nasi przodkowie mieli rację. Naukowcy z Uniwersytetu w Nebrasce znaleźli w rosole substancje terapeutyczne. Rosół ma właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające, stymulujące układ odpornościowy. Łagodzi kaszel, katar, rozrzedza śluz a zawdzięcza to zawartości cysteiny, która hamuje migrację białych ciałek biorących udział w walce ze stanami zapalnymi.
Domowy rosół z wiejskiej kury zawiera glutaminę, która naprawia nabłonek wyścielający jelita. Żelatynę, która przyspiesza ich odnowę, dlatego wymiernie pomaga w chorobach jelit
Aminokwasy: prolina i glicyna zapewniają lepsze trawienie, zwiększają wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Zapobiegają wzdęciom, gazom, bólom brzucha, niestrawności. Kwas hialuronowy, kolagen i glukozamina są niezastąpione przy bólach kostno stawowych i dobre dla utrzymania zdrowej, promiennej skóry.
Musimy jednak gotować rosół na bardzo wolnym ogniu. Tak aby ledwo zauważalnie bulgotał przez co najmniej 3 godziny, czym dłużej tym lepiej.
Z małą ilością soli, bez przypraw typu wegeta czy kostki rosołowe. Te zatrzymują wchłanianie składników odżywczych i dostarczają zbędnych, toksycznych dodatków. Na ich neutralizację organizm musi wydatkować sporo energii. Dobrze jest dodać jakiegoś kwasu np. łyżeczkę octu jabłkowego lub soku z cytryny – co nie zmieni smaku ale pomoże wydobyć minerały.
Energetyczny rosół przepis
Na klasyczny rosół weź
Kilogram mięsa z wiejskiej kury, cielęciny, koziny lub królika
5 marchewek
2 pietruszki
Seler
2 cebule
1-2 łyżeczki soku z cytryny
Przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, sól kamienna, pieprz, natka pietruszki, opcjonalnie dodatkowo kurdybanek, kminek, lubczyk, cząber
Zagotować 4 litry wody z liściem laurowym, zielem angielskim, pieprzem ziarnistym. Dodać mięso, warzywa, sok z cytryny i gotować na małym ogniu przez 3-4 godziny. Pod koniec gotowania dodać zioła.
Leczniczy rosół z kurkumą
Z klasycznego rosołu odlać do rondelka porcję bulionu i dodać:
Podana ilość składników na 4 szklanki bulionu
Łyżeczkę kurkumy
3 ząbki roztartego czosnku
Nieco drobno startego świeżego imbiru (opcjonalnie)
Łyżkę domowego octu jabłkowego
½ łyżeczki kminku
Gotować na małym ogniu ok 5 minut. Na talerzu, przed podaniem posypać świeżo zmielonym pieprzem i obficie natką pietruszki
Walka z infekcją jest ogromnym wydatkiem energetycznym. Pożywny rosół jest także doskonałym źródłem energii, antyoksydantów i substancji przeciwzapalnych.
Lecząc chorego rosołem, warto podać mu także mięso, na którym gotowano zupę. Jest ono bogatym źródłem cynku łagodzi symptomy i skraca czas przeziębienia. Cynk wytwarza wokół wirusa powłokę, która uniemożliwia mu rozmnażanie. Działa przeciwzapalnie i przyczynia się do utrzymania właściwego stężenia witaminy A niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania bariery immunologicznej organizmu, m.in. skóry i błon wyściełających drogi oddechowe.
Wspaniały przepis:) Dziękuję:) Robię zawsze rosół z kurkumą i czosnkiem, ale wersja wzbogacona lecznicza jest interesująca i na pewno wypróbuję:)