Wiosną w lasach łęgowych, podmokłych zaroślach i na skraju łąk pojawiają się grzyby wyglądające jak krasnale.
To smardze. Cenione przez szefów kuchni i smakoszy grzybów za wspaniały lekko ziemisty, orzechowy aromat i kruchy, delikatny miąższ. Wystarczy patelnia, odrobina masła i szczypta soli, aby cieszyć się wspaniałym przysmakiem.
Smardze jadalne [Morchella esculenta] to jedne z najszlachetniejszych grzybów – nazywane polskimi truflami. Najlepiej smakują dania ze świeżych grzybków, ale można je ususzyć i dosmaczać potrawy.
Smardze jadalne Morchella esculenta
Smardze jadalne, to niewielkie grzyby o wysokości 3-10 cm, owalnym lub stożkowatym pokroju. Mają charakterystyczne, gąbczaste kapelusze, z nieregularnymi wgłębieniami o wyglądzie plastra miodu. Przybierają odcienie kremowe, beżowe, brązowe nieraz prawie czarne. Kapelusze i trzony są w środku puste.
U dojrzałych owocników podstawa trzonu jest rozszerzona i pofałdowana. Miąższ jest kruchy, białawy, o woskowatej konsystencji, łagodnym smaku i korzennym aromacie. Sezon wegetacyjny smardzów jest krótki, trwa zaledwie kilka tygodni od kwietnia.
Rosną głównie dziko w całej Europie w wilgotnych lasach mieszanych i liściastych, łąkach i łęgach, trawiastych pagórkach. W wielu krajach Europy można je zbierać, sprzedawać na targach. W Polsce podlegają ścisłej ochronie. Czasem dziko pojawiają się na prywatnych działkach i ogrodach. Można kupić mieszankę podłoża z grzybnią smardzów i próbować wyhodować.
Walory kulinarne i zdrowotne
Grzyby muszą przetrwać w środowisku z ogromem bakterii, stąd mają działanie antybakteryjne. Wszystkie zawierają polisacharydy, β-Glukany wzmacniające system odpornościowy.
Wśród wszystkich grzybów jadalnych smardze mają największą zawartość witaminy D. Są bogatym źródłem aminokwasów, przeciwutleniaczy, związków aromatycznych, witaminy z grupy B i wszystkie ważne sole mineralne.
Działanie: przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, przeciwdrobnoustrojowe immunostymulujące, wzmacniające, przeciwdepresyjne.
- Pomagają neutralizować wolne rodniki i reaktywne formy tlenu.
- Wzmacniają serce, chronią przed cukrzycą, zawałami, chorobami neurologicznymi i układu krążenia.
- Wspomagają pracę mózgu, pamięć i funkcje poznawcze, łagodzą depresję, poprawiają nastrój.
- Wywierają bardzo dobry wpływ na mózg, wątrobę, wzrok, serce, układ krążenia
W tradycyjnym zielarstwie stosowano jako tonik wzmacniający przy ogólnym osłabieniu, problemach układu trawiennego i na gojenie ran. Bogaty, korzenny smak doskonale nadaje się do chłopskich potraw. Pasuje do dań z patelni, jajecznicy, omletów, zup, sosów, dań z makaronu i ryżu. Suszone można dodawać do bigosu, potraw kapustnych, bulionów – jeden smardz podkręci smak potrawy.
Przepisy ze smardzów
Smardze można wyłącznie jeść po obróbce kulinarnej, nigdy na surowo. Świeże należy starannie opłukać pod bieżącą wodą. Pokroić w krążki i dusić na maśle 20-25 minut. Saute wystarczy przyprawić solą i pieprzem. Można rozbić jajka i usmażyć jajecznicę, oprószyć szczypiorkiem.
Suszone smardze należy moczyć w ciepłej wodzie ze szczyptą soli około 30 minut, po czym dodawać do potraw wraz z wodą lub osobno.
Smardze w sosie śmietanowym
Na patelni dopuścić 3 łyżki masła, dodać 30 dkg namoczonych pokrojonych smardzów i posiekaną szalotkę. Smażyć do zeszklenia. Oprószyć lekko mąką, zamieszać. Zalać 1/2 szklanki wytrawnego wina Matera, dusić aż ilość płynu zmniejszy się o 1/3. Dodać pół szklanki gęstej śmietany i gotować na małym ogniu mieszając 3-4 minuty.
Można podawać z pieczywem, makaronem, jako dodatek do pieczonego kurczaka, steka, gotowanej lub smażonej ryby.
Pieczone smardze
300 g namoczonych wcześniej smardzów i pokroić w grubszą kostkę. Ułożyć na blasze, skropić obficie oliwą z oliwek, doprawić posiekanym czosnkiem, rozmarynem, solą i pieprzem. Piec 5 minut w temperaturze 180°C, dodać pół szklanki wody lub bulionu. Zapiekać kolejne 10 minut.