Trawa cytrynowa wł. palczatka cytrynowa [Cymbopogon citratus] popularna w kuchni azjatyckiej, jest wykorzystywana w zielarstwie i kosmetyce. Świeżą palczatkę wyróżnia niesamowity cytrynowy aromat z nutką imbiru, mięty i róży.
Trawa cytrynowa nadaje orzeźwiający smak marynatom, potrawom z mięsa, drobiu, owoców morza i warzyw. Najbardziej popularna w kuchni tajlandzkiej, indonezyjskiej wietnamskiej. Dobrze się łączy z imbirem, kolendrą, czosnkiem i przyprawami, które zwykle się używa do aromatycznych, orzeźwiających zup i napojów.
Roślinę można uprawiać w przydomowych ogródkach przy dodatnich temperaturach. Na zimę trzeba przesadzić w doniczki i przechowywać w pomieszczeniach. Ze względu na walory lecznicze przydaje się w kryzysowych sytuacjach. W naszym sklepiku suszone ziele TUTAJ.
Palczatka trawa cytrynowa
Pochodzi z południowo wschodniej Azji. W naturalnym środowisku rośnie w kępach osiągając wysokość dwóch metrów. Liście mają charakterystyczne ostre brzegi, kończą się białą cebulką przypominającą pora.
W medycynie wschodniej nazywana „ziołem gorączkowym”, stosowana przy infekcjach, którym towarzyszy wysoka temperatura. Trawa cytrynowa odtruwa organizm z toksyn, często wykorzystywana w kuracjach oczyszczających wątrobę, trzustkę, nerki i drogi moczowe. Zarówno liście jak i olejki szeroko stosuje przy różnych dolegliwościach. szerokiej gamy dolegliwości.
Profil energetyczny:
Smak: aromatyczny, cierpki, gorzki
Energetyka: chłodzi, osusza
Tkanki: żołądek, płuca, śledziona, pęcherzyk żółciowy
Działanie: usuwa toksyczne gorąco, patogenny wiatr, oczyszcza meridiany, chłodzi krew, rozgrzewa od rdzenia ciała, łagodzi ból, skurcze mięśni, drgawki, uspokaja Shen – bezsenność, stres, lęk
W Azji trawę cytrynową powszechnie używa się jako tonik śledziony, do usuwania nadmiaru ciepła, obniżenia gorączki i normalizacji temperatury podczas upałów. Stosuje się najczęściej w postaci herbatek i kąpieli stóp. Najczęściej w postaci herbatek i kąpieli stóp.
TCM stosuje przy osłabionej śledzionie, infekcjach, bólach głowy i reumatyzmie. Brazylijczycy wykorzystują jako środek uspokajający umysł, poprawiający koncentrację, usuwający zmęczenie i łagodzący skurcze mięśni.
Główne zastosowania w ajurwedzie: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty, grzybice, robaczyce, astma, kaszl, gorączki, bóle stawów, infekcje trawienne i dróg oddechowych. Wspomagająco przy słabym krążeniu, nadciśnieniu, nierównym rytmie serca, żylakach, przewlekłym zmęczeniu, chorobach zakaźnych, malarii.
Palczatka w medycynie zachodniej
Trawa cytrynowa jest bogata w witaminy i sole mineralne m.in żelaza, potasu, manganu. Zawiera silne przeciwutleniacze, olejki eteryczne i liczne składniki bioaktywne o szerokim działaniu.
Z liści pozyskuje się aseptyczny, odstraszający owady olejek citronella. Palczatka ma działanie silnie antyoksydacyjne, oczyszczające, odkażające, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe [1], moczopędne, napotne, przeciwbólowe
- Hamuje rozwój grzybów, pierwotniaków, bakterii, wirusów, roztoczy
- Poprawia pamięć, koncentracje, działa antydepresyjnie, antystresowo
- Normalizuje ciśnienie, rytm serca, poziom cukru we krwi,
- Zapobiega dysfunkcjom komórek w tętnicach wieńcowych
- Poprawia metabolizm, trawienie, odporność, wzmacnia i koi układ nerwowy
- Łagodzi problemy skórne, migreny, bóle głowy, mięśni, stawów
- Podnosi poziom hemoglobiny, polecana przy anemii [2]
Zastosowania trawy cytrynowej
Gorzki, cierpki smak pobudza trawienie i eliminuje nadmiar „ognia”. Redukuje pitta i kapha dosha, zwiększa vata. Lekkie, osuszające działanie sprawia, że jest skutecznym środkiem wykrztuśnym, a chłodzący charakter obniża gorączkę.
Trawa cytrynowa jest znakomitym detoksykantem, wiąże i usuwa toksyny z organizmu, głęboko oczyszcza. Orzeźwiający, podnoszący na duchu aromat poprawia nastrój, łagodzi stres, zmęczenie i niepokój emocjonalny.
Przy gorączce, kaszlu, infekcjach, zapaleniu płuc, przekrwieniu klatki piersiowej podaje się sok lub wywary z trawy, które powodują obfite pocenie. Wraz z potem organizm pozbywa się patologicznego gorąca, metabolitów drobnoustrojów i toksyn.
W zielarstwie wykorzystuje się świeże i suszonych liście. W kuchni, ze aromatycznych cebulek z częściami naziemnymi.
Wywar z trawy cytrynowej
Kroimy dolną część łodygi na cienkie plasterki, miażdżymy by uwolnić olejki eteryczne. Zalewamy wrzątkiem i gotujemy 5-6 minut pod przykryciem. Na szklankę herbatki potrzeba łyżkę świeżego surowca lub dwie suszu. W przeziębieniu bez gorączki, przy dreszczach, uczuciu chłodu dodaje się odrobinę świeżego lub suszonego imbiru oraz szczyptę czarnego pieprzu.
Napar z trawy cytrynowej
Na szklankę potrzeba łyżeczkę świeżego surowca lub dwie suszu. Zalewamy szklanką wrzątku, parzymy 5-6 minut pod przykryciem. Dobrze się komponuje z liściem jeżyny, maliny (przeziębienia), głogiem, melisą (stres), miętą, rumiankiem, koprem włoskim (dolegliwości trawienne). By przygotować mrożoną herbatkę dosłodzić miodem, wstawić do lodówki.
Zupa z trawą cytrynową
W Indiach z palczatki robi się zupę ziołową Kahda, doskonałą na przeziębienie kaszel. Oprócz trawy cytrynowej dodaje się czarny pieprz, imbir, bazylię, kurkumę, cynamon i goździki. Zupę można przygotować na energetycznym rosole. Przepis
Olejek citronella
Pomaga łagodzić stres, zmęczenie, niepokój emocjonalny, pomaga przy bezsenności, braku pewności siebie. Działa wiatropędnie, wzmacnia żołądek, pomaga przy spazmatycznych dolegliwościach jelit. Służy jako naturalny odświeżacz powietrza i środek odstraszający owady.
Przy wzdęciach, dolegliwościach przewodu pokarmowego stosuje się doustnie 3-6 kropli na łyżeczkę cukru. W bólach stawów, lumbago skręceniach, nerwobólach miesza się z podwójną ilością oleju kokosowego i naciera bolące miejsca.
Infekcje skóry
2 krople olejku z trawy cytrynowej miesza się z 20 kroplami oleju kokosowego. Nakłada na trądzik, rany, grzybice, zakażenia bakteryjne. W leczeniu gronkowca działa silniej niż jakikolwiek antybiotyk. Przy grzybicy miesza z maślanką. Można zrobić pastę z liści trawy cytrynowej i maślanki.
Masowanie ciała 6 kroplami olejku na 3 ml oliwy z oliwek pomaga w leczeniu zaburzeń nerwowych, zawrotów głowy, ospałości, depresji, nerwowości. Dla odtrucia, eliminacji toksyn masuje się ciało mieszanką z olejem sezamowym, w proporcji 3:2.