Koniczyna polna – niepozorna, pospolita roślinka o szerokim działaniu

Koniczyna polna [Trifolium arvense] to kolejne niepozorne, skromne ziele o cennych leczniczych właściwościach. Jest niewielką rośliną z rodziny motylkowatych, którą spotkamy na suchych terenach. Rośnie pospolicie na suchych trawnikach, boiskach sportowych, piaszczystych nieużytkach, przydrożach, miedzach, ubogich łąkach.

Wyrasta do 40 cm, ma kosmato owłosioną, rozgałęzioną łodygę z trzylistkowymi, lancetowatymi, ząbkowanymi liśćmi. Poznamy ją po mięciutkich, puszysto owłosionych kotkowatych kwiatostanach w kształcie walca. Przypominają wierzbowe bazie, stąd ludowe nazwy kotki, kądziołki Matki Boskiej, szare koćki, kocie nerki, kończywiec.

Kończywiec jest rośliną jednoroczną, czasami dwuletnią.  Kwitnie od maja do września. Na początku kwitnienia kwiatostany mają jasny szarobiały kolor, który z czasem zmienia barwę na różową lub czerwoną by we wrześniu przybrać ciemny brązowy odcień.

Koniczyna polna ma podobne właściwości do swych bardziej znanych bardziej kuzynek – koniczyny czerwonej i białej. Surowcem leczniczym jest świeże lub suszone ziele zbierane wraz z kwiatostanem w okresie kwitnienia. Suszymy rozkładając cienką warstwą w temperaturze pokojowej w zaciemnionym miejscu.

kończywiec koniczyna polna właściwości

Koniczyna polna właściwości lecznicze

Koniczyna polna w medycynie ludowej była popularnym środkiem stosowanym przy biegunkach i nieżytach jelit. Na wsiach zrywano świeże ziele, zaparzano i dolegliwości szybko ustępowały. Roślina zawiera sporo witamin, flawonoidów, garbników, fenoli i kwasów organicznych.

Ma działanie:

 • przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne, bakteriobójcze,
 • moczopędne, rozkurczowe, powlekające
 • estrogenne
 • pobudza czynności wydzielnicze wątroby
 • działa rozkurczowo na mięśnie gładkie narządów wewnętrznych i układu oddechowego
 • wzmacnia organizm

koniczyna polna właściwości lecznicze

Zastosowanie lecznicze:

 • biegunki, nieżyty przewodu pokarmowego, zaburzenia pracy wątroby
 • zaburzenia miesiączkowania, dolegliwości okresu przekwitania
 • choroby układu oddechowego: kaszel, grypa, przeziębienie, zapalenie oskrzeli, astma, koklusz
 • artretyzm, dna moczanowa, bóle stawów
 • bóle głowy, ogólne osłabienie
 • zewnętrznie: rany, odleżyny, ukąszenia owadów, stłuczenia, irygacji pochwy

Koniczyna polna przepisy i stosowanie

Naparz koniczyny polnej
2 łyżeczki rozdrobnionego ziela z kwiatostanem zaparzamy w szklance wrzątku 20 minut. Pijemy po 1/2 szklanki 4-5 razy dziennie dziennie przy biegunkach, nieżycie i krwawieniach z przewodu pokarmowego. 2 razy dziennie po szklance przy dolegliwościach miesiączkowych, astmie, kaszlu, przeziębieniu, grypie, bólach głowy lub na ogólne wzmocnienie.

Odwar
2 łyżeczki suszu zalewamy szklanką letniej wody. Doprowadzamy do wrzenia na wolnym ogniu. Zaparzamy pod przykryciem 3 minuty. Stosujemy 3 razy dziennie po szklance w biegunkach, bólach stawów, artretyzmie, dnie moczanowej, dolegliwościach kobiecych.
Zewnętrznie do przymoczek, przemywania ran, kompresowaniach odleżyn, stłuczeń oparzeń i irygacji pochwy.
Kąpiele z odwarem wzmacniają ogólnie i pomagają przy dolegliwościach kobiecych. Polecane dla osób wyczerpanych, osłabionych, chorowitych, słabo rozwijających się dzieci.

Kończywiec możemy stosować zamiennie z koniczyną czerwoną.

3.3 3 votes
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: