Medycyna ludowa, Porady, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła

Bobrek trójlistkowy źródło mikroelementów, na zaburzenia trawienia

Bobrek trójlistkowy źródło mikroelementów, na zaburzenia trawienia

Bobrek trójlistkowy [Menyanthes trifoliata] jest przepiękną rośliną o białoróżowych kwiatach przypominających storczyki. Ludowe nazwy to: trójlistek, koniczyna błotna, koziołek lub po prostu bobrek.

Bobrek trójlistkowy źródło mikroelementów, na zaburzenia trawienia

Roślina ma wielkie pełzające kłącze, z którego wyrastają długoogonkowe liście przypominające koniczynę. Wzniesione łodygi są nagie, bezlistne. Białoróżowe kwiaty, zebrane w gęste, zwężające się ku szczytowi grona.

Bobrek trójlistny lubi wilgotne tereny, podmokłe łąki, bagna, moczary. Można go spotkać u brzegów  stawów w parkach, nad brzegami rzek i jezior. Surowcem leczniczym jest liść bobrka.  Młode, zdrowe listki zbieramy bez ogonków na początku kwitnienia w maju i czerwcu.

Bobrek trójlistkowy źródło mikroelementów, na zaburzenia trawienia

Kolejny raz w drugiej połowie lata, sierpień/wrzesień, jak odpowiednio odrosną. W trakcie koszenia łąk liście bobrka można wybierać z pokosów trawy. Suszy się w miejscach przewiewnych i zacienionych.

W tradycyjnym zielarstwie

Pierwsze wzmianki o leczniczym działaniu można napotkać w zielnikach średniowiecznych. Bobrek trójlistkowy wykorzystywano i do dziś stosuje we wszelkich dolegliwościach układu pokarmowego. Stare księgi piszą:

Liście mają smak bardzo gorzki i własności otwierające w wielu chorobach, w których zatkane krążenie soków jest przyczyną. […] na podagrę, hipochondrię, puchlinę wodną, zatkanie żołądka, żółtaczkę.  Na febry zimne z osłabionego trawienia pochodzące okazały się bardzo skuteczne. Sokiem z młodych liści wieśniacy angielscy leczą się od szkorbutu.

Profil energetyczny
Smak: Gorzki, ostry
Energetyka: Ochładza, osusza
Tkanki: Wątroba, jelito grube
Działanie: Usuwa ciepło, wilgoć, toksyny, otwiera blokady hamujące ruch, niedrożności narządów jamy brzusznej, uśmierza dolegliwości ogniaZastosowania lecznicze bobrka trójlistkowego

W tradycyjnym zielarstwie i medycynie wschodniej bobrek trójlistkowy jest ziołem usuwającym nadmiar ciepła. Stosuje się w gorączce, przekrwieniu wątroby, śledziony, bólach głowy po posiłkach, obrzęku stawów spowodowanych stanem zapalnym, dnie moczanowej, reumatyzmie.

Przy powiększonych węzłach chłonnych, twardości narządów jamy brzusznej, dla pobudzenia trawienia przy zaburzeniach wchłaniania z powodu gorąca i wilgoci. Zewnętrznie na choroby skóry objawiające się zaczerwienieniem i stanem zapalnym, wypryskach, nowotworach skóry.

Medycyna chińska nazywa bobrek trójlistkowy „śpiącym ziołem uspokajającym świadomość”. Wykorzystuje  do wyciszenia nadmiernie pobudzonego układu nerwowego. Ajurweda stosuje na wzmocnienie słabego żołądka, reumatoidalne zapalenie stawów, przy objawach osłabienia, utraty wagi, braku witalności.

W medycynie współczesnej

Bobrek trójlistkowy jest bogatym źródłem mikroelementów, dzięki bagiennemu podłożu ma ich więcej niż rośliny rosnące na suchych terenach. Zawiera naturalne goryczki, garbniki, glikozydy sporo choliny, jodu, żelaza, miedzi, manganu i wielu związków.

Menyanthes trifoliata bobrek trójlistny, trójlistkowy

Zawiera od 10 do 20 razy więcej miedzi i kobaltu niż inne zioła. Miedź wchodzi w skład białka umożliwiającego utlenianie żelaza, które tylko w takiej postaci może docierać do krwinek czerwonych.  Niedobór zakłóca metabolizm i powoduje niedokrwistość. Kobalt jest niezbędny do dojrzewania krwinek czerwonych. Ważne znaczenie w bobrku mają makroelementy – magnez, wapń, fosfor, potas, siarka, sód i chlor.

Zastosowania bobrka

Bobrek równocześnie wzmaga procesy wydzielnicze wszystkich gruczołów przewodu pokarmowego. Zwiększa wydzielanie śliny, kwasu solnego i enzymów trzustkowych. bobrek trójlistkowy na co stosować

Działanie: żółciotwórcze, żółciopędne, moczopędne, przeciwzapalne, oczyszczające, tonizujące.  Poprawia apetyt, reguluje trawienie, łagodzi niestrawność. Poprawia ruchy robaczkowe jelit, zapobiega wzdęciom. Wzmacnia organizm i uspokaja system nerwowy. Bobrek trójlistny stosuje się:

  • W niedoborach kwasu żołądkowego i enzymów trzustkowych
  • Nieprawidłowym trawieniu, skutkującym niedoborem witamin i soli mineralnych
  • Niestrawności, lekkich zatruciach pokarmowych, zgadze, chorobie lokomocyjnej
  • Przewlekłych nieżytach żołądka, przewodu pokarmowego, dróg moczowych, nerek [1]
  • Braku apetytu, anoreksji, niedokrwistości, anemii
  • Niedomaganiach wątroby, żółtaczce
  • Osłabieniu, wycieńczeniu infekcjami, zadawnionym kaszlu, astmie
  • W mieszankach ziołowych w wielu chorobach nawet zapaleniu mózgu
Bobrek trójlistkowy przepisy

Napar z liści
Łyżeczkę suszu parzyć 15 minut w szklance wrzątku. Pije się  łyżkę 3 razy dziennie jako środek przeciwzapalny: w zaburzeniach trawienia, zaparciach i niedomogach wątroby. Działa ogólnie wzmacniająco, można stosować przy zatruciach.

Odwar z liści
Pół łyżki liści zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia. Łagodnie gotować 5 minut pod przykryciem. Odstawić na 10 minut. Pije się 1-2 łyżki 3-4 razy dziennie pół godziny przed posiłkiem. W zaburzeniach trawiennych i na wzmocnienie.  Jako środek pobudzający wydzielanie śliny, soków żołądkowych i enzymów trzustkowych.

Atonia żołądka 
Wymieszać 3 części bobrka, po 2,5 części dziurawca i szanty, po 1 chmielu i melisy.  Parz się 10 minut 1 łyżkę w szklance wrzątku. Pije  pół szklanki 30 minut przed jedzeniem przez 21 dni.

Mieszanka na żołądek i trawienie
Wymieszać równej ilości bobrek, miętę, kłącze tataraku, korzeń lukrecji, tymianek i nostrzyk. Zalać łyżkę mieszanki szklanką wrzątku. Gotuje się powoli pod przykryciem 2-3 minuty. Odstawić na 10 min i przecedzić do termosu. Pije się 3 razy dziennie 1/4 szklanki przed jedzeniem. Pomaga w bezkwaśności, zgadze, niedostatecznym, wydzielaniu soku żołądkowego, nieżycie, wzdęciach i zaburzeniach trawienia. Wymiennie można stosować z szałwią, piołunem i cykorią podróżnikiem.

Inne zastosowania
  • Drobno sproszkowane  listki bobrka stosowano na malarię, gdy inne środki zawiodły. Sokiem ze świeżych liści z serwatką leczono dnę moczanową.
  • Mieszanka z piołunem, tysiącznikiem, szałwią leczy niestrawność połączoną z apatią.
  • Na infekcje wirusowe, przeziębienie i grypę żołądkowa miesza się bobrek, krwawnik, miętę pieprzową.
  • Z nasionami selera i czarnuszką pomaga na reumatyzm
  • Na reumatoidalne zapalenie stawów Ajurweda zaleca mieszankę bobrka, nasion selera, pluskiwcy groniastej i liści topoli białej, zaparzane kwadrans 3 razy dziennie.
  • Przy gorączce z korą wierzby, cynamonem, gorczycą i anyżem gwiazdkowym
  • Gorączka:  z korą wierzby , cynamonem, gorczycą, anyżem gwiaździstym, chinowcem. By wzmocnić oddawanie moczu do naparu dodaje się łyżeczkę octu jabłkowego

Bobrek trójlistkowy jest do nabycia w naszym sklepiku TUTAJ

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments