Bobrek trójlistkowy bogaty w mikroelementy, na kłopoty z trawieniem

Bobrek trójlistkowy [Menyanthes trifoliata] jest przepiękną rośliną o białoróżowych kwiatach przypominających storczyki. Ludowe nazwy: trójlistek, koniczyna błotna, koziołek lub po prostu bobrek.

Źródło mikroelementów

Roślina zawiera naturalne goryczki, garbniki, glikozydy sporo choliny, jodu, żelaza, miedzi, manganu i wielu związków.

Dzięki  bagiennemu podłożu ma więcej mikroelementów niż rośliny wyrastające na terenach suchych.  Bobrek od 10 do 20 razy więcej miedzi i kobaltu niż inne zioła.  Miedź wchodzi w skład białka umożliwiającego utlenianie żelaza, które tylko w takiej postaci może docierać do krwinek czerwonych.  Niedobór zakłóca metabolizm i powoduje niedokrwistość.

Kobalt jest niezbędny do dojrzewania krwinek czerwonych. Ważne znaczenie w bobrku mają makroelementy – magnez, wapń, fosfor, potas, siarka, sód i chlor.bobrek trójlistkowy właściwości lecznicze

Bobrek trójlistny można spotkać mokrych łąkach, bagnach, moczarach. Na brzegach stawów w parkach i nad brzegami rzek i jezior.

Roślina ma wielkie pełzające kłącze z którego wyrastają długoogonkowe liście przypominające koniczynę. Surowcem leczniczym jest liść bobrka.  Młode, zdrowe listki zbieramy bez ogonków na początku kwitnienia: w maju i czerwcu. Jak odpowiednio odrosną kolejny raz w drugiej połowie lata.

W trakcie koszenia łąk liście bobrka można wybierać z pokosów trawy. Suszymy w miejscach przewiewnych i zacienionych.

Bobrek trójlistkowy właściwości lecznicze

Pierwsze wzmianki o  właściwościach leczniczych można napotkać w zielnikach średniowiecznych. Stosowano i stosuje się przy wszelkich dolegliwości układu pokarmowego.

 • Bobrek równocześnie wzmaga procesy wydzielnicze wszystkich gruczołów przewodu pokarmowego
 • Zwiększa wydzielanie śliny, kwasu żołądkowego i enzymów trzustkowych
 • Mają działanie żółciotwórcze, żółciopędne i moczopędne
 • Wzmacnia apetyt, reguluje trawienie, łagodzi dolegliwości związane z niestrawnością
 • Poprawia ruchy robaczkowe jelit, zapobiega wzdęciom
 • Działa przeciwzapalnie, oczyszczające, tonizująco
 • Wzmacnia organizm i uspokaja system nerwowybobrek trójlistkowy na co stosować

W starych księgach pisano:

Liście mają smak bardzo gorzki i własności otwierające w wielu chorobach, w których zatkane krążenie soków jest przyczyną.  […] na podagrę, hipochondrię, puchlinę wodną, zatkanie żołądka, żółtaczkę.  Na febry zimne z osłabionego trawienia pochodzące okazały się bardzo skuteczne. Sokiem z młodych liści wieśniacy angielscy leczą się od szkorbutu

Bobrek trójlistny stosuje się przy:
 • Niedoborach kwasu żołądkowego i enzymów trzustkowych
 • Nieprawidłowym trawieniu powodujących niedobór witamin i soli mineralnych
 • Niestrawności, lekkich zatruciach pokarmowych, zgadze, chorobie lokomocyjnej
 • Przewlekłych nieżytach żołądka, przewodu pokarmowego, dróg moczowych, nerek [1]
 • Braku apetytu, anoreksji, niedokrwistości, anemii
 • Niedomaganiach wątroby, żółtaczce
 • Osłabieniu, wycieńczeniu infekcjami, zadawnionym kaszlu, astmie
 • W połączeniu z innymi ziołami w wielu chorobach nawet zapaleniu mózgu

Przepisy i zastosowania

Napar z liści
Łyżeczkę suszu parzyć 15 minut w szklance wrzątku. Pije się po łyżce 3 razy dziennie jako środek przeciwzapalny: w zaburzeniach trawienia, zaparciach i niedomogach wątroby. Działa ogólnie wzmacniająco, można stosować przy zatruciach.

Odwar z liści
Pół łyżki liści zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia. Łagodnie gotować 5 minut pod przykryciem. Odstawić na 10 minut. Pije się po 1-2 łyżki 3-4 razy dziennie pół godziny przed posiłkiem.  Jako środek pobudzający wydzielanie śliny, soków żołądkowych i enzymów trzustkowych. W zaburzeniach trawiennych i na wzmocnienie.

Liście bobrka można mieszać z innymi ziołami – działa silniej.

Atonia żołądka 
Wymieszać 3 części bobrka, po 2,5 części dziurawca i szanty, po 1 chmielu i melisy.  Parz się 10 minut 1 łyżkę w szklance wrzątku. Pije  pół szklanki 30 minut przed jedzeniem przez 21 dni.

Mieszanka na żołądek i trawienie
Wymieszać równej ilości bobrek, miętę, kłącze tataraku, korzeń lukrecji, tymianek i nostrzyk. Zalać łyżkę mieszanki szklanką wrzątku. Gotuje się powoli pod przykryciem 2-3 minuty. Odstawić na 10 min i przecedzić do termosu. Pije się 3 razy dziennie 1/4 szklanki przed jedzeniem. Pomaga w bezkwaśności, zgadze, niedostatecznym, wydzielaniu soku żołądkowego, nieżycie, wzdęciach i zaburzeniach trawienia. Wymiennie można stosować z szałwią, piołunem i cykorią podróżnikiem.

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: