Zawroty głowy towarzyszą tak wielu dolegliwościom, że śmiało można powiedzieć iż niemal każdy doświadczył tego nieprzyjemnego uczucia.
Obok bólów, zawroty głowy są jedną z najczęstszych skarg, którą słyszą od swoich pacjentów pracownicy służby zdrowia. Wg statystyk zawroty głowy są trzecim [1] najczęściej zgłaszanym objawem podczas wizyty ambulatoryjnej, a 42% dorosłych osób narzeka na nie w pewnym momencie.
Zawroty głowy są objawem a nie chorobą. Z konieczności leczenie może być objawowe a medycyna naturalna jest pomocna w łagodzeniu i likwidowaniu.
Co może powodować zawroty głowy ?
Lista potencjalnych przyczyn jest jest długa od banalnych prostych po ciężkie schorzenia w tym neurologiczne. Jednak większości przypadków zawroty głowy są spowodowane:
- odwodnieniem i brakiem elektrolitów
- stresem lub przemęczeniem
- niedoborem snu
- niedotlenieniem – domowy test na poziom tlenu TU,
- nadmierną ekspozycją na słońce,
- przemęczeniem oczu pracą przy komputerze,
- niedoborem witaminy B 12
Historia ta wydarzyła się na olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku. Niemiecki ciężarowiec Rolf Milser, faworyt w swej kategorii wagowej musiał szybko przed zawodami wypocić 3 kg, by uniknąć zakwalifikowania do wyższej kategorii wagowej. Jednak wskutek niedoboru wody i elektrolitów cierpiał na skurcze mięśni i tak straszne zawroty głowy, że nie był w stanie utrzymać równowagi nie mówiąc o podniesieniu sztangi. Gdy nawodniono go napojem elektrolitowym pół godziny później wycisnął rekord świata. Niestety, już poza konkurencją …oficjalnie nie kończąc rywalizacji.
Jesteśmy coraz częściej odwodnieni i zestresowani
Współczesny człowiek utracił zdolność odczuwania pragnienia, przestają się pojawiać sygnały alarmowe. Przykładem jest upalne lato, kiedy do szpitala trafia wielu pacjentów z objawami odwodnienia, którzy zupełnie nie zdają sobie z tego sprawy – nie odczuwają podstawowej potrzeby picia. A utajone odwodnienie powoduje bóle, zawroty głowy i szereg innych problemów.
- Jeśli nie występują inne objawy wystarczy nawodnić organizm wodą z elektrolitami, odpocząć i zrelaksować się.
- Osobom, które z powodu nerwów i stresu miewają zawroty głowy ulgę przyniesie herbatka z przetacznika leśnego i skrzypu polnego zmieszanych w równych ilościach. Pijemy 2 szklanki dziennie przez 2 tygodnie.
- Jeśli zawroty głowy pojawiają się przy nagłych ruchach głowy w prawo, lewo, górę dół występująca dolegliwość jest wynikiem przejściowego zaburzenia ukrwienia mózgu.
Pomoc doraźna: Przez minutę trzymać ręce pod strumieniem zimnej wody w ten sposób aby woda pryskała na miejsca w których mierzy się puls. - Szybką ulgę przynosi kilkuminutowy masaż punktu Tai Chong LV3 na obydwu stopach. Dokładny opis TUTAJ
Bardzo dobre efekty daje domowa hydroterapia wg S. Kneippa szczególnie w przypadku osób z problemami układu krążenia i wrażliwych na zmiany pogody. Napełnić wannę zimną wodą do pół łydki ewentualnie miskę do kostek. Dreptać w niej minutę. Następnie stopy osuszyć energicznym nacieraniem ręcznikiem, założyć ciepłe skarpety i dreptać po podłodze kolejną minutę. Zabieg powtarzać codziennie rano przez 2 tygodnie codziennie wydłużając czas zabiegu o 5 sekund. Dodatkowo kurację warto wspomóc herbatką z cząbrem.
Zawroty głowy na tle miażdżycowym
100 ml nalewki z miłorzębu japońskiego (z apteki wymieszać z 2 szklankami gęstego syropu z aronii lub czarnej porzeczki. Odstawić do lodówki, po 5 dniach rozpocząć kurację. Pierwsze 5 dni po 1-2 łyżki 2 razy dziennie rano i po południu. Następnie zwiększyć dawkę do 2-3 łyżek 3 razy dziennie w ciągu dnia – nie wieczorem. Po 3 tygodniach zrobić przerwę na 2 tygodnie. Przepis zielarza Z. Nowaka
Kuracja m.in poprawia krążenie mózgowe, zwiększa dotlenienie mózgu, poprawia pamięć, likwiduje zawroty głowy i szumy uszne. Miłorzębu nie stosować razem z lekami przeciwzakrzepowymi, statynami, antydepresantami, środkami nasennymi. W trakcie kuracji unikać czosnku. W przypadku przeciwwskazań syrop można zastąpić herbatką ziołową z rutą.
Zawroty głowy mogą mieć związek
- z niewyleczonymi infekcjami dróg oddechowych szczególnie uszu – należy wyleczyć infekcję,
- zaburzeniami pracy błędnika – można sprawdzić prostym testem – zamknąć oczy i dotknąć palcem czubka nosa, jeśli nie ma problemu z trafieniem błędnik jest w porządku
- zmianami nawet mikroskopijnymi w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa – pomocne będą ćwiczenia, masaże lub nastawienie kręgów oraz unikanie długiego siedzenia w jednej pozycji np. przy komputerze
Przy wszystkich typach zawrotów głowy ulgę przynosi uciskanie dołka w okolicy stawu szczękowego obok małżowiny ucha w punkcie Er Meng.
Gdy zawroty głowy pojawiły się nagle i towarzyszą im niepokojące objawy: niewyraźna mowa, podwójne widzenie, skrócenie oddechu, ból w klatce piersiowej, nieregularna praca serca, wymioty, gorączka, drętwienie, mrowienie w kończynach, sztywny kark należy szybko wezwać pogotowie ratunkowe.