Smalec jednym z najzdrowszych tłuszczów? Fakty i mity

Smalec jest jednym z najzdrowszych tłuszczów dla człowieka. To nie żart – takie są fakty.

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat smalec niemal całkowicie zniknął z domowych kuchni. Zastąpiły go roślinne oleje rafinowane.
A jeszcze pokolenia naszych babek  bez smalcu nie wyobrażały sobie smażenia, pieczenia, duszenia. Jadano chleb ze smalcem aromatyzowanym cebulą, majerankiem, czosnkiem. Z dodatkiem jabłek, skwarków i mielonego mięsa.

Współcześnie smalec jest odsądzany od czci i wiary.  Większość z nas słysząc o smalcu  natychmiast wyobraża sobie zatkane tętnice, choroby serca, miażdżycę lub w najlepszym przypadku otyłość.

zdrowy smalec domowy

Ale wszystko to mity 

Od kiedy zaczęto straszyć ludzi naturalnym tłuszczem promując rafinowane oleje roślinne lawinowo zaczęły mnożyć się choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory i inne cywilizacyjne co przedstawia wykres za British Journal of Nutrition, 2012. W krajach gdzie przeważały w diecie tłuszcze zwierzęce było mniej chorób serca oraz zgonów.

oleje roslinne powoduja choroby
Powszechnie mówi się, że nienasycone kwasy tłuszczowe są zdrowsze niż te nasycone. Jednak wiele badań wskazuje na to, że oleje roślinne powodują poważne szkody dla zdrowia.
Skład olejów jadalnych jest obcy dla człowieka nie tylko ze względu na sam proces produkcji. Oleje roślinne zawierają olbrzymie ilości tłuszczów wielonienasyconych, a organizm potrzebuje w większości nasyconych i jedno nasyconych.

dieta niskotluszczowa a otylosc

dieta niskotłuszczowa a otyłość źródło NCBA 

Dlaczego smalec zasługuje na powrót do kuchni

1.

Smalec składa się w większości z nasyconych kwasów tłuszczowych, głownie z jednonasyconego kwasu oleinowego.
Nasycone kwasy tłuszczowe, tak samo jak witaminy są niezbędne do życia (nośnik energii).
Ze względu na swoje stabilne właściwości chemiczne są bezpieczne i nie wchodzą w żadne niepożądane i szkodliwe reakcje.
Eliminując z naszej diety naturalne tłuszcze kasujemy paliwo dla serca i układu krwionośnego!
Bez dobrego tłuszczu organizm NIE jest fizycznie i biologicznie w stanie przyswoić wielu witamin w tym A, D, E i K.

Pełnowartościowy tłuszcz a takim jest smalec potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania wątroby, serca, skóry, układu odpornościowego i układu krążenia.

2.

Smalec jest stabilny termicznie. Nie ulega przemianom chemicznym podczas obróbki termicznej.  Nie utlenia się jak tłuszcze roślinne tworząc wolne rodniki i substancje rakotwórcze. Smalec nie jełczeje, ze względu na pojedyncze wiązania miedzy cząsteczkami węgla. Podwójne wiązania są niestabilne i łatwo ulegają utlenianiu. Najłatwiej to zaobserwować na przykładzie masła. Podobnie jełczeją oleje roślinne, ale często trudno jest poznać po wyglądzie i zapachu. Rafinowane oleje po bardzo długim czasie, kiedy nie nadają się już do użycia zaczynają zmieniać zapach.

smalec zdrowy

3.

Smalec w przeciwieństwie do olejów roślinnych ma dobrą proporcję kwasów omega 3 do omega 6. Kwasy omega 6 pobudzają organizm do produkcji prostaglandyn prozapalnych , a kwasy omega 3 przeciwzapalnych. Równowaga fizjologiczna organizmu w znacznej mierze zależy od właściwego stosunku kwasów omega 3 i omega 6. Przewaga kwasów omega 6 tworzy ogniska zapalne, między innymi przyczynia się do powstawaniu nowotworów. Więcej na temat  TUTAJ

4.

Smalec jest zdrowy dla serca. Mitem jest że tłuszcze zwierzęce przyczyniają się chorób serca powodując m.in wzrost poziomu cholesterolu . Nasi przodkowie spożywali głownie smalec i masło, a rzadko kto zapadał na choroby sercowo naczyniowe.

Co mówią badania ?

American Journal of Clinical Nutrition opublikował raport sporządzony na podstawie badania 300.000 przypadków z którego jasno wynika, że nasycone kwasy tłuszczowe nie powodują chorób serca  (1) . Co więcej to dieta niskotłuszczowa  powoduje wzrost trójglicerydów, co jest czynnikiem ryzyka dla chorób serca (2) Liczne inne badania wykazały że nie ma żadnych korzyści z diety o niskiej zawartości tłuszczu (3)

Szef Framingham Heart Study tak skomentował wyniki analiz
Okazuje się, że osoby, którzy spożywają najwięcej cholesterolu, najwięcej nasyconych tłuszczów, najwięcej kalorii  są szczuplejsze,  zdrowsze i najbardziej aktywne fizycznie

5.

Mit cholesterolu. Zawartość cholesterolu w smalcu działa ochronnie, zwiększa stężenie HDL oraz zmniejsza udział lipoprotein LDL. Dlatego nie ma co się obawiać jedzenia smalcu, tym bardziej że cholesterol jest wręcz niezbędny do przeżycia. A obniżanie jego poziomu statynami jest szaleństwem.

6.

Smalec jest bogaty w witaminę D
Jest drugim po tranie najbogatszym źródłem witaminy D w żywności – jedna łyżka zawiera 1000 IU tej niezbędnej witaminy, której większości brakuje. I co ważne, dobrze przyswajalnej dzięki obecności tłuszczu. Ale jest pewien haczyk. Wyłącznie smalec od zwierząt wypasanych na pastwiskach, z dostępem do światła słonecznego. Najlepiej zakupić smalec lub tłuszcz do samodzielnego wysmażenia od małego gospodarstwa.

I wreszcie smalec jest tanim, tradycyjnym pokarmem!

 

smalec zdrowy

5 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
robert
robert
4 lat temu

no tak samlec od swini wypasanej na słoneczku jest good 🙂 najlepiej swina tuczona trawą i miłością 🙂 a zna autorka powiedzenie ze „zobaczysz cos jak świnia niebo”?

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
4 lat temu
Reply to  robert

Trudno podważać fakty naukowe, które mówią za siebie. Każdy sam wybiera drogę do zdrowia wg własnych ocen

Marcin Saldat
4 lat temu
Reply to  robert

Mocno nietrafiona ta analogia ze świnią i niebem. To powiedzenie nie jest związane z tym, że świnie hoduje się w chlewniach, tylko z możliwościami anatomicznymi tego zwierza.

Adaś
Adaś
2 lat temu
Reply to  Marcin Saldat

Fakt jest taki, że świnie nie chadzają na słoneczku po zielonej trawce tylko praktycznie całe życie spędzają w chlewach. Trudno więc kupić smalec od świni zyjacaj na łące a wręcz to niemożliwe. Chyba autor artykułu miał na myśli krowy, wtedy i łąka i światło słoneczne się zgadzają w naturalnym chowie.

anna
anna
2 lat temu
Reply to  robert

Pamiętam zagrodę dla świnek,była kiedyś u mojego wujka.Świnki miały lokum pod dachem i możliwość wyjścia do zagrody na powietrzu…ale to dawne czasy…

Eliza
Eliza
4 lat temu

Mój Tato smarował chleb wyłącznie smalcem. Dożył 90 lat w pełni sprawny umysłowo, a fizycznie – nie pamiętam żeby kiedykolwiek chorował, no może przepuklina, smalec na to nie miał wpływu.

Uluza
Uluza
4 lat temu

Mój Tato smarował chleb wyłącznie smalcem. Dożył 46 lat i zmarł na zawał.

Michal
Michal
4 lat temu
Reply to  Uluza

Tropem w tej sprawie jest chleb moja droga.

Izabela
Izabela
4 lat temu
Reply to  Uluza

Więc dla równowagi… brat mojego dziadka żywił się smalcem i dożył sędziwych 102 urodzin. Jako, że w statystyce odrzuca się skrajne wartości, żadna z tych danych nie ma znaczenia .

Pawel Mezynski
Pawel Mezynski
3 lat temu
Reply to  Uluza

Uluza, nie zmyślaj

jan kowalski
jan kowalski
4 lat temu

juz dawno wrocilem do smalcu,olej z oliwek dobry jest do salatek,tak samo jajka sa bardzo zdrowe,mleko od krowy,maslo z krowiego mleka tylko gdzie tego szukac oraz zwyczajna bez gazu woda oczywiscie nie kranowa bo tez i ja zatruli,komu to zalezalo zeby usmiercsc jedzeniem te miliardy ludzi?

dantes
dantes
4 lat temu

Bzdury ,czy nie widzicie w tym PRLu tak samo bylo jak cos trzeba bylo wepchnac ludziom to sie wlasnie tak reklamowalo by sprzedac wiec niech nie opisuja bzdur!!

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
4 lat temu
Reply to  dantes

to nie reklama

Grana
Grana
4 lat temu

ale oleje rafinowane są pozbawione witamin i minerałów,a zatem w wyżej wymienionym ich nie ma

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
4 lat temu
Kasztan
Kasztan
4 lat temu

Dodatkowo smalec to jeden z najlepszych tłuszczów do smażenia, bo ma bardzo wysoką temperaturę dymienia.

pav
pav
2 lat temu

nie da sie tym wszystkim „vege” przemowic do rozsadku. naogladali sie w tvn’ie bzdur i wciskaja innym niezdrowe jedzenie. herodot juz 2500 lat temu pisal o dlugosci zycia etiopow, 120 lat i czesto ten wiek przekraczali, jedli tylko mieso i pili mleko plus wszystko, co od mleka pochodzi, sery itp. od tlustego nie ma mozliwosci tez przytyc, nie ma takiej opcji, tyje sie tylko i wylacznie od weglowodanow. niezbedne nam sa tluszcze i bialka ale weglowodany? wcale. w usa sprawdzali u sportowcow jedzenie ketogenne, czyli zero weglowodanow, zero warzyw i owocow. kolesie biegli 24 godziny nonstop przebiegajac 275 kilometrow! taki… Czytaj więcej »

Zofia
Zofia
2 lat temu
Reply to  pav

Chciałbyś całe życie mieszkać (bez możliwości upuszczania domu…) w mieszkaniu takim, że mieścisz się tylko leżąc bez ruchu? A nie, przepraszam – raz opuszczasz, ostatni raz… Zanim Cię dowiozą do „kresu” jesteś bity, popychany, kopany, dźgany. Kres jest już miły :-). Nie żyjesz po prostu. Stanowisz od teraz (po przeróbce) wspaniałe pożywienie. Strach, ból, cierpienie przez całe życie – to taki dodatek do pysznych kąsków czy smalczyku biesiadników. Jedzonko jest wtedy bardziej pikantne. A teraz dodatek: Przekroczyłam 70 wiosen. Na nic nie choruję. Jeżdżę w maratonach rowerowych (cross). Nie raz „objeżdżam” młodych 30 letnich mężczyzn i dziewczyny. Oczywiście, że znakomita… Czytaj więcej »

Adaś
Adaś
2 lat temu
Reply to  Zofia

Dobra Zosia a teraz napisz prawdę ile masz lat.

Nina
Nina
1 rok temu
Reply to  pav

Nie chodzili do lekarza głòwnie dlatego,że nie mieli ubezpieczenia i za wizytę musieli płacić.

%d bloggers like this: