Ziemniaki nie są bezwartościowe, jak niektórzy uważają. Ale ich wartość odżywczą można wydobyć przez właściwe gotowanie. Od sposobu gotowania zależy, czy będziemy spożywać pełnowartościowy produkt czy pustą skrobię rozpychającą brzuch.
Ziemniaki uprawiane były przez Inków ponad 3500 lat temu. Do Polski przywiózł je z wiedeńskiej wyprawy Jan III Sobieski w darze dla królowej Marysieńki. Z ponad 200 jego odmian ziemniaków w Polsce mamy kilkanaście.
Sztuka gotowania ziemniaków
Różnią się kształtem, kolorem, smakiem i zapachem. Wszystkie zawierają dużo skrobi, znaczne ilości fosforu, potasu, witaminy i minerały. Najwięcej cennych witamin i składników mineralnych znajduje się pod skórką.
Nieżyjący już Ojciec Grande z wrocławskiego klasztoru bonifratrów w „Przepisach na zdrowe życie” radzi, w jaki sposób gotować aby zachować cenne składniki.
Przed obraniem należy ziemniaki dokładnie wyszorować używając miękkiej szczoteczki. Następnie bardzo cieniutko obrać, ponieważ najbliżej skórki znajdują się cenne minerały i witaminy. I wreszcie najważniejsze – przygotowane i pokrojone kartofle wrzucić natychmiast do wrzątku, aby skrobia się ścięła od razu na powierzchni, nie pozwalając na wypłukanie cennych składników. Jeśli zalejemy zimną wodą ,tak jak to robi większość, wszystkie cenne substancje znajdą się w wodzie, którą wylejemy a zostanie sama skrobia.
Smaczny przepis Ojca Grande
Podczas gotowania dolać szklankę mleka naturalnego, łyżeczkę masła, i przekrojoną cebulę. Posolić dopiero jak zaczynają mięknąć. Po ugotowaniu są już umaszczone, pachnące i odżywcze, nie trzeba dodawać żadnych sosów.
Gotowane ziemniaki po włosku
Pokrojone w kostkę ziemniaki (najlepiej smakują żółte) , zalać wrzątkiem na ok. 2-3 cm nad powierzchnię , dolać ¼ szklanki oliwy z oliwek, pokrojoną cebulę, kilka ziarenek kopru włoskiego, pokrojoną natkę pietruszki. Posolić pod koniec gotowania. Ziemniaki rozgotują się szybko, woda nie odparuje, otrzymamy pyszne samodzielne danie – ziemniaki w sosie.
Wodę po ziemniakach można wykorzystać
Jeśli gotujemy tylko w samej wodzie, odlanej wody nie wylewajmy.
- Na jej bazie można ugotować smaczne zupy bardziej gęste i pożywne lub sosy.
- Ukisimy kapustę. Jeśli do gotowania nie dodamy soli, wodą można zalać nią posiekaną i ugniecioną kapustę. Po kilku dniach powinna być gotowa.
- Wodę zastosować jako „płynu do mycia naczyń”. Jest to sprawdzony naturalny środek, świetnie usuwający kamień.
- Po ostygnięciu dobrze jest wymoczyć dłonie lub stopy – ujędrnia, zmiękcza i uelastycznia skórę.
- Dobra także na odmrożenia.
Rozgrzewający napój przy przeziębieniach i stanach zapalnych
Do gorącej wody po gotowanych ziemniakach dodać pół posiekanej cebuli i pieprz. Więcej przepisów na lecznicze i kosmetyczne zastosowania ziemniaków Tutaj.
posikanej cebuli?????????? yyyyyyy
Nie byłam pewna przepisu, ale mnie zaintrygował więc spróbowałam go zrobić w moim wolnowarze z Laubena i o dziwo wyszło i do tego naprawdę smacznie! Dziękuję za przepis!