Boraks w leczeniu chorób stawów, łuszczycy, grzybicy i wielu innych

Boraks jest występującym naturalnie w przyrodzie minerałem i źródłem ważnego pierwiastka – boru.  Dokładnie jest solą sodową słabego kwasu borowego w postaci białego krystalicznego proszku rozpuszczalnego w wodzie.
Główne złoża boraksu występują w suchych korytach rzek i jezior, głównie w Turcji i Kalifornii.

boraks leczenie

Jest tanim i skutecznym środkiem antyseptycznym, przeciwgrzybiczym i owadobójczym, składnikiem wielu detergentów i kosmetyków

Na pierwszy rzut oka wydaje się szokujące, że boraks – środek owadobójczy – może być stosowany w leczeniu. Ale zostało to potwierdzone w licznych badaniach przez specjalistów z całego świata. Linki do licznych źródeł naukowych na końcu tekstu. 

Dlaczego o tym nie wiemy?
Odpowiedź jest oczywista – nie jest to w interesie przemysłu farmaceutycznego. Z tego powodu, boraks został oficjalnie uznany za niebezpieczną truciznę.

Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest powszechnie stosowany w kosmetyce, jako składnik kremów, balsamów, szamponów, żelów, soli do kąpieli, w niektórych krajach jako dodatek do żywności (E285) oraz w lekach homeopatycznych to logicznie rzecz biorąc – boraks nie jest trucizną jak usiłuję się nam wmawiać, są na to dowody dowody.

Bor to pierwiastek chemiczny występujący w roślinach, niezbędny do ich wzrostu. Dostaje się do organizmu drogą pokarmową poprzez spożywanie nieprzetworzonej żywności. Żywiąc się naturalnie człowiek dostarcza  2-5 mg boru dziennie. De facto średnie spożycie w krajach rozwiniętych to tylko 1-2 mg boru na dobę

Sztuczne nawozy i środki ochrony roślin hamują absorpcję boru z i tak już wyjałowionej gleby. Dodatkowo sami zmniejszamy suplementację tego ważnego pierwiastka wylewając wodę po gotowaniu warzyw, a także spożywając w nadmiarze produkty zbożowe, szczególnie pszenicę gdzie zawarty jest kwas fitynowy hamujący absorpcję nie tylko boru ale wielu innych minerałów.

boraks

Wszystko to powoduje niedobór boru w organizmie a w konsekwencji problemy ze zdrowiem, dlaczego ?

Bor jest niezbędnym pierwiastkiem dla zachowania spójności struktury błon komórkowych i przekazywania przez nie impulsów . Występuje w całym organizmie, a najwyższe jego stężenie znajduje się w gruczołach przytarczycznych, kościach i szkliwie zębów. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania kości, stawów, i metabolizmu wapnia, magnezu i fosforu poprzez wpływ na gruczoły przytarczyczne.

Bor jest dla przytarczyc tym, czym jod dla tarczycy.
Niedobór boru powoduje nadczynność gruczołów przytarczyc wydzielających zbyt wiele hormonu polipeptydowego, który podnosi poziom wapnia we krwi poprzez uwalnianie go z kości i zębów. Co powoduje m.in zapalenia stawów, osteoporozę i próchnicę .

Wraz z wiekiem wysoki poziom wapnia we krwi prowadzi do zwapnienia tkanek miękkich, powodując skurcze mięśni, sztywność stawów, zwapnienie gruczołów dokrewnych, szczególnie szyszynki i jajników, miażdżycę, kamicę nerkową i a następnie ich zwapnienie prowadzące  niewydolności.

Bor wpływa na metabolizm hormonów steroidowych, a zwłaszcza hormonów płciowych.  Pełni pewną rolę w konwersji witaminy D do postaci czynnej, zwiększając absorpcję wapnia i odkładanie się go w tkance kostnej i zębach, ale nie powodując zwapnienia tkanek miękkich.

Wyrównanie poziomu boru może pomoc w problemach ze wzrokiem, sercem, zaburzeniami równowagi i pamięci, leczeniu zapalenia stawów, reumatyzmu, dny moczanowej, chorób serca i naczyń krwionośnych, osteoporozy, tocznia, kandydozy, której leczenie z wykorzystaniem boraksu może przynieść dobre rezultaty nawet w najtrudniejszych przypadkach.

Związki boru mają właściwości przeciwnowotworowe. Według badań niemieckiego onkologa Dr Paul-Gerhard Seeger, niedobór boru w organizmie jest jednym z czynników w powstawaniu nowotworów.

Ponadto boraks działanie przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowych i antyseptyczne.

Walter Last, wybitny biochemik, toksykolog, badacz, autor wielu książek jest zwolennikiem leczenia boraksem.
Twierdzi on, że boraks jest dwukrotnie mniej toksyczny niż sól kuchenna, której używamy na co dzień.
Oczywiście, jak wszystko inne, to co jest skuteczne i bezpieczne w małych ilościach może być toksyczne w dużych.

Podczas leczenia boraksem ważne jest, by odpowiednio przygotować roztwór.
Należy wsypać 1 łyżeczkę (5-6g) boraksu do 1 litra wody i mieszać do całkowitego rozpuszczenia.
Zaleca się przyjmować 1 łyżeczkę roztworu (5 ml) rozpuszczonego w szklance wody 1-2 razy dziennie.

W leczeniu ciężkich chorób, należy zacząć od małych dawkach – 3-5 ml co godzinę.
Jeśli wystąpią skutki uboczne (takie jak nudności, biegunka lub gorączka), należy zmniejszyć dawkę.
Ponadto wskazane jest, aby znacznie zwiększyć przyjmowanie płynów, zwłaszcza wody z sokiem z cytryny.
Do użytku zewnętrznego np. grzybica, stany zapalne skóry roztworem z boraksu posmarować miejsca problematyczne, pozostawić do wyschnięcia. Nie spłukiwać. Jeśli skóra w tym miejscu będzie sucha, posmarować oliwą. Ewentualnie moczyć stopy w roztworze.

boraks grzybica

Czasami jeden zabieg wystarczy do całkowitego pozbycia się grzybicy.

UWAGA:
Oczywiście, należny korzystać z boraksu ze zdrowym rozsądkiem i uważać,  aby nierozcieńczony boraks wszedł w kontakt z oczami, ranami, skaleczeniami
Przy prawidłowym użyciu  boraks jest całkowicie bezpieczny dla ludzkiego organizmu.

Źródła:

Badania in vitro i in vivo na zwierzętach wykazały silne działanie przeciw osteoporozie i miażdżycy,  przeciwzapalne,  przeciwzakrzepowe przeciw nowotworowe (1)
Artretyzm  (2)
Kości i stawy (3)
Leczenie nowotworów (4)
Choroby tarczycy (5)
Hormony steroidowe (6)
Próchnica i zęby (7)
Grzybica, kandydoza (8) oraz  (8.1)
Rak płuc i nowotwory (9)
Lista chorób wraz z odnośnikami do źródeł (10)
Boraks – gruntowne opracowanie naukowe (11)

Przeczytaj także...

loading...
 • Agata

  A czy z grzybicą jamy ustnej też pomoże? Np. Płukanie roztworem z borem. W odnośnikach jest grzybica pochwy.

  • sekretyzdrowia

   boraks działa ogólnie na grzybice, powinno pomoc

  • Janusz Łuczak

   no przecież :) apftin z apteki 😉

 • Katarzyna Baczulis-Drej

  Witam serdecznie jaki jest sposób użycia boraksu w przypadku próchnicy?

 • Alex

  Witajcie, jakie są proporcje do stworzenia mikstury z boraksu, jeśli chciałbym użyć jej do zwaleczenia candidy prącia? W jaki sposób wykonać taki zabieg?

  • sekretyzdrowia

   Najbezpieczniej jest użyć zasypek czy maści zawierających czteroboran sodu

 • Zetka

  Przeczytałam o dobroczynnym działaniu boru. Chciałabym pomóc mojej Mamie, która co jakiś czas (szczególnie zimą) ma silne bóle kręgosłupa i stawu biodrowego oraz barkowego. Kupić bor czy boraks i gdzie?

  • sekretyzdrowia

   Boraks. Do kupienia w aptece, sklepach chemicznych, przez Internet

%d bloggers like this: