Dlaczego warto pić wodę z odrobiną soli?
Okresowe poranne picie wody ze szczyptą soli jest stosowane w tradycyjnej medycynie wschodniej od tysięcy lat w celu oczyszczenia organizmu i wielu innych korzyści zdrowotnych. Oczywiście mowa tu o soli naturalnej bogatej w minerały a nie rafinowanej. A więc sól kopalniana nieoczyszczona, sól himalajska.
Dlaczego warto pić wodę z odrobiną soli? Obecnie nauka przyznaje, że faktycznie taki napój przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Zarówno sól jak i woda są niezbędne do życia. Gdyby nie sól człowiek miałby problem z trawieniem prawie wszystkiego, co je. A jeśli nie trawiłby dobrze, nie przyswajałby składników odżywczych. Gdyby nie sól, organizm nie umiałby utrzymać wody w komórkach, tkankach, naczyniach krwionośnych.
Ale to dzięki wyjątkowemu połączeniu wody z solą powstaje nowa struktura, dużo lepiej wchłaniana przez organizm. Między innymi dlatego że jony dodatnie w soli wiążą się z ujemnymi w cząsteczkach wody i odwrotnie.
Dlaczego rano warto pić wodę z odrobiną soli – korzyści
- Lepsze nawodnienie – woda dużo lepiej jest wchłaniana i wykorzystywana przez organizm.
- Lepsze trawienie – taka mieszanka pobudza enzymy trawienne i wydzielanie kwasu żołądkowego przez co przyspiesza metabolizm, zapobiega zaparciom i wzdęciom.
- Oczyszczenie czyli detoks – usuwa toksyny z organizmu, ma właściwości przeciwbakteryjne
- Mineralizacja – składniki mineralne zawarte w dobrej soli są bardzo dobrze wchłaniane. Korzyści dla układu kostnego, sercowo-naczyniowego i gospodarki elektrolitowej.
- Lepszy sen – sole mineralne uspokajają system nerwowy. W przypadku bezsenności zaleca się pić przed snem
UWAGA
- Stosować należy tylko sól nieoczyszczoną, „brudną” szarą. Kiedyś była dobra morska – ale w tej chwili morza i oceany są bardzo zanieczyszczone metalami ciężkimi i radioaktywnymi. Ostatnie doniesienia mówią że efekty wypadku w Fukushimie są coraz bardziej przerażające Z tego powodu także lepiej uważać na ryby i owoce morza.
- Jeśli ktoś ma problem z wypiciem szklanki słonej wody, może dobrze rozpuścić sól na języku, a następnie popić czystą wodą. Efekt będzie ten sam.
- Stosować przez 7 dni. Następnie zrobić przerwę na tydzień. Maksymalnie do ¼ łyżeczki
ile jest „odrobina”? szczypta? łyżeczka? łyżka stołowa na szklankę?
jest napisane w ostatniej linijce
Szczypta tyle co w palcach się zmieści warto oglądnąć Jerzego zięba
to oglądaj, jeśli CI życie i zdrowie niemiłe!
Oglądać p. Ziębę można – stosować się do jego rad radziłbym ostrożnie. Generalnie podpowiada dobrze, ale czasami można się doprawić jego radami. Moja rada: zrobić sobie poziom elektrolitów: Na, K, Ca, Mg, Cl. Potem ewentualnie ustalić dawkę konkretnej soli. Dobra jest kamienna (np. Kłodawa) lub himalajska (różne odcienie). Profil elektrolitów to koszt ok 60 zł (częściowo można na NFZ, bo raz na rok się należy). W przeliczeniu na jony Na to sól himalajska ma ich 3 razy mniej niż warzona jodowana. Więc 1/4 łyżeczki himalajskiej (ok 1000 mg) to ok. 350 mg warzonej. W produktach spożywczych (chleb, wędliny, sery, wędzonki)… Czytaj więcej »
no wlasnie nie mile , dla zdrowia trzeb aruszyc dupe i otworzyc sie na swiat
Według nas można, odrobina naturalnej soli nie szkodzi, a wręcz pomaga i nasi przodkowie przez tysiące lat używali , ale lepiej zapytać lekarza lub farmaceuty 🙂
Przeczytaj książkę Jerzego zęby albo posłuchaj wykładów ☺
Prawda
maksymalnie, w przypadku soli gruboziarnistej to nie jest dużo
Witam! Niestety zanim trafiłam na tego bloga zaczęłam „nawadniać” mój organizm właśnie za pomocą soli himalajskiej rozpuszczonej w szklance wody, i doszłam do wniosku (właśnie po przeczytaniu tego artykułu), że robiłam to nieprawidłowo. Mianowicie piłam tę wodę około miesiąca i to po kilka szklanek dziennie. Od około dwóch tygodni mam bardzo wysokie ciśnienie i łopotanie serca (szczególnie z rana). Podejrzewam, że mogło dojść do swego rodzaju przedawkowania soli. Czy po odstawieniu tej metody nawadniającej organizm sam powinien sobie z tym poradzić? Dodam, że od kilku tygodni (właśnie, gdy zaczęły się wspomniane kołatania serca) biorę magnez, który być może po odstawieniu… Czytaj więcej »
[…] Za wodę pitną można uważać wodę o pH 7 i ogólną mineralizacją poniżej 200 mg/l. Woda poddana odwróconej osmozie, destylacji, woda z naturalnych źródeł o niskiej zawartości soli lub woda mineralna o ogólnej mineralizacji powyżej 200 mg/l oraz wszelkie inne płyny typu kawa, herbata, napoje będą powodowały dalsze odwodnienie. I ci co spożywają zbyt mało wody i ci co niewłaściwie żłopią po 2 litry dziennie jednakowo narażają się na odwodnienie. Dlaczego? Bo to dzięki soli organizm utrzymuje na właściwym poziomie wodę w naczyniach krwionośnych, tkankach i komórkach. Pijąc wodę bez zapewnienia odpowiedniej ilości soli odwadniamy się. By utrzymać wodę potrzeba… Czytaj więcej »