REKLAMA

Sól na wagę złota. Nieodzowna dla zdrowia i przetrwania

Sól i słońce to dwie najważniejsze rzeczy na świecie twierdził już 2 tysiące lat temu rzymski przyrodnik Pliniusz Starszy. Bez jednego i drugiego nie byłoby życia na ziemi.

Kiedy skorupa ziemska ostygła, a w obłokach pary wodnej otulającej naszą planetę powstała szczelina, promień słońca padł na kałużę słonej wody morskiej i w ten sposób powstało życie.
Podobne koncepcje można odnaleźć w starych wierzeniach i mitach jak o tym o Wenus. Ich potwierdzeniem jest słony smak łez, krwi i potu, których skład mineralny podobny jest do wody morskiej.

Słona zapłata

Sól  odgrywała w naszej cywilizacji zawsze rolę szczególną. Była czymś więcej niż przyprawą. Nie bez powodu była „na wagę złota”. Ludzkość instynktownie wiedziała, że sól zawiera składniki decydujące o zdrowiu. Zanim wynaleziono lodówki służyła jako główny środek konserwujący żywność.

Od niepamiętnych czasów miała znaczenie czysto praktyczne i symboliczne. Była symbolem siły, oczyszczenia i bogactwa. Do dziś nowożeńców rodzice witają chlebem i solą a dawniej powszechny był zwyczaj nacierania solą noworodków. Wykorzystywano ją jako środek leczniczy m.in do oczyszczania ran.

W średniowieczu stała się środkiem płatniczym, którym posługiwano się na szeroką skalę podczas transakcji handlowych. Solą płacono za ciężką pracę m.in żołnierzom wypłacano żołd.  Stąd łacińskie solvere, angielskie salary, francuskie salaire  czyli wynagrodzenie i włoskie soldi – pieniądze. W średniowiecznej Polsce miała taką wartość, że sądy wymierzały grzywny liczone w kruszcach soli. Do dziś w potocznym języku używamy zwrotów słona cena, słono zapłacić.

 

sól zdrowa ile soli

Sól dla zdrowia na wagę złota

Wszystkie choroby, stany chorobowe i wszystkie rodzaje raka odznaczają się niedoborem sodu w osoczu krwi – dr Robert O. Young

Sól jest niezbędną substancją dla żywego organizmu do przetrwania

 • Gdyby nie sól organizm nie umiałby utrzymać odpowiedniej ilości wody w naczyniach krwionośnych, tkankach i komórkach. Bez soli człowiek umiera, wiedzą  o tym dobrze ludzie udający się na pustynię czy wilgotnej dżungli.
 • Bez soli człowiek nie mógłby trawić ani przyswajać składników odżywczych. Nie bez powodu starożytni lekarze zalecali po posiłku ssanie granulki soli. Sól stymuluje w żołądku wydzielanie pepsyny i kwasu solnego. Pozwala utrzymać odpowiednie pH żołądka.
 • Sól bierze czynny udział w różnych procesach fizjologicznych o czym świadczy jej obecność w pocie, ślinie, łzach, krwi, moczu.
 • Woda, sól i potas wspólnie regulują zawartość wody w organizmie. Sól wymusza wydalanie płynów poza błony komórkowe i dba o równowagę elektrolitową.
 • Serce nie może pracować bez soli wapnia rozpuszczonych w krwiobiegu, sól reguluje tętno
 • Jest paliwem dla układu nerwowego, zapobiega bezsenności, bólom głowy
 • Równoważy poziom cukru we krwi
 • Obniża poziom kortyzolu – poziomu stresu, warunkuje prawidłową pracę nadnerczy.
 • Jest niezbędna dla procesów termogenezy – wytwarzania ciepła przez organizm.
 • Działa przeciwhistaminowo – w razie ataku astmy, reakcji alergicznej pomaga położenie szczypty soli na język
 • Sól oczyszcza z toksyn, nadmiaru flegmy, niszczy zarazki, poprawia krążenie, przyspiesza przemianę materii, wzmacnia strukturę kości

sól zdrowa niezbędna

Czy sól jest szkodliwa?

Przekonanie, że sól powoduje nadciśnienie i choroby serca nie ma naukowego uzasadnienia. Hipoteza ta powstała na błędnych założeniach w pierwszej połowie XX wieku. [1] Rezultatem były ogromne kampanie rządowe, których celem było nakłonienie ludności do zmniejszenia spożycia soli.

Dziś okazuje się że dieta o niskiej zawartości soli nie była rozsądną strategią. Metaanalizy wskazują, że nie ma rzeczywistych związków związku pomiędzy spożyciem soli wysokim ciśnieniem i chorobami serca.  [2]

Jest odwrotnie: osoby na diecie małosolnej częściej chorują na nadciśnienie, umierają na zawały serca i udary mózgu. Najwięcej zgonów z powodu chorób chorób sercowo-naczyniowych zanotowano wśród osób, które spożywały mniej soli [3] Dieta bezsolna prowadzi do zwiększenia ilości reniny we krwi, skurczów mięśni i naczyń krwionośnych, zmniejszenia produkcji insuliny, niedokrwienia nerek, nadciśnienia naczyniowo-nerkowego.

Sól fizjologiczna

Roztwór soli fizjologicznej podaje się dożylnie uzupełnienie niedoborów jonów sodu i chloru, do których dochodzi na skutek zaburzeń gospodarki elektrolitowej w stanach odwodnienia. Niekiedy podaje się dożylnie przy dużych wahaniach ciśnienia, u osób z zawałem. A przecież sól fizjologiczna to:

To wodny roztwór izotoniczny zawierający chlorek sodu stosowany w medycynie jako środek nawadniający i uzupełniający niedobór elektrolitów. Ponieważ roztwór soli fizjologicznej jest obojętny dla tkanek i nie powoduje podrażnień, używa się go także jako płynu do przemywania.

Słona woda uzupełnia elektrolity, nawadnia, służy do odkażania ran ale na co dzień soli mamy unikać.  Gdzie tu logika? Borys Bołotow twierdzi, że we krwi pozbawionej soli łatwiej powstają zakrzepy.

Wiedząc, że hemoliza (rozpad erytrocytów) z reguły następuje w wyniku systematycznie spożywanego pokarmu pozbawionego soli, można zapobiec nie tylko wylewom, lecz również miażdżycy, wrzodom troficznym itp – B. Bołotow „Zdrowie człowieka w niezdrowym świecie”

sól rodzaje soli

Sól nie jest trucizną

W optymalnych ilościach jest niezbędna, bez niej żaden układ wewnętrzny nie będzie pracować prawidłowo. Najlepsza jest naturalna sól kopalniana i morska, które niosą ze sobą ogromne bogactwo minerałów. Sól spożywcza poddana przemysłowej obróbce jest myta, płukana, warzona, pozbawiana potasu i cennych pierwiastków. Wybielana chlorem, zmielona i suszona w temperaturze ponad 1000 °C, która niszczy jej naturalną strukturę. Nasycana sztucznymi absorbentami wilgoci i jodem. „Wzbogacana żelazocyjankiem glinokrzemianem sprzedawana jest jako bezwartościowa substancja. W soli naturalnej stosunek potasu do sodu wynosi nawet 16:1 co ma zasadnicze znaczenie. 

Ile soli dziennie ?

Ogólnie mówi się, że dzienna dawka to 2,5-5 grama. Niektórzy jak dr Robert O. Young twierdzą że  nawet 3 łyżeczki. Musimy pamiętać że żywność przetworzona, pieczywo, mieszanki przyprawowe zawierają jej sporo. Najważniejszy jest umiar nadmiar tak samo szkodzi jak niedobór. Dlatego z rozsądkiem należy solić obserwując organizm. Warto sól dodawać do kąpieli z wielu względów.

Niedobór soli wywołuje

 • Odwodnienie, zaburzenia elektrolitów
 • Osłabienie, apatię
 • Bóle głowy, migreny, skurcze mięśni
 • Zakłócenia pracy serca, nierówny rytm
 • Zwiększa podatność na stres i bezsenność
 • Hamuje procesy trawienne, zmniejsza przyswajalność składników odżywczych przez ścianki jelita
 • Prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, obrzęków, skoków ciśnienia

sól zwierzęta kruchy solne

Sól i zwierzęta

Właściciele zwierząt domowych obserwują, że pupile czasem zlizują słony pot z rąk opiekuna. Tak uzupełniają niedobór soli mineralnych. Mądry gospodarz zwierzętom w zagrodzie pierwsze co robi to wykłada bryły kopalne zwane kruchami i daje im wolny dostęp. By zdrowo rosły i nie chorowały. A te instynktownie chętnie korzystają. Kto wie czy pozbawienie dostępu do jonów  magnezu i mikroelementów nie jest jednym z powodów białaczek u bydła. Dietą ubogą w sole magnezu wyzwala się dziś białaczki u zwierząt doświadczalnych. A magnez obok sodu i wapnia jest zasadniczym składnikiem soli morskiej i kopalnej

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: