REKLAMA .

Sól na wagę złota. Nieodzowna dla życia, zdrowia i przetrwania

Sól i słońce to dwie najważniejsze rzeczy na świecie mówił już 2 tysiące lat temu Pliniusz Starszy. Bez jednego i drugiego nie byłoby życia na ziemi.

Gdy skorupa ziemska ostygła..
w obłokach pary wodnej otulającej planetę powstała szczelina.
Promień słońca padł na kałużę słonej wody morskiej
I tak powstało życie.

Podobne koncepcje można odnaleźć w starych wierzeniach i mitach jak o tym o Wenus. Ich potwierdzeniem jest słony smak łez, krwi i potu, których skład mineralny podobny jest do wody morskiej.

Sól na wagę złota. Nieodzowna dla zdrowia i przetrwania

Sól odgrywała w naszej cywilizacji zawsze rolę szczególną. Była czymś więcej niż przyprawą. Ludzkość instynktownie wiedziała, że sól zawiera składniki decydujące o zdrowiu.

Słona zapłata

Od niepamiętnych czasów miała znaczenie czysto praktyczne i symboliczne.
Była symbolem siły, oczyszczenia i bogactwa. Do dziś nowożeńców rodzice witają chlebem i solą. Dawniej powszechnym zwyczajem było nacieranie solą noworodków

Powszechnie sól wykorzystywano jako lekarstwo. Oczyszczano rany, na sucho i mokro nacierano ciała. Kompresy i kąpiele solankowe”wyciągały” choroby. Gorące okłady z soli do dziś stosuje się w leczeniu zapalenia zatok i bólów.

Zanim wynaleziono lodówki służyła za główny konserwant żywności.  Nie bez powodu dosłownie i w przenośni sól była na wagę złota.

Sól dla zdrowia na wagę złota

W średniowieczu była środkiem płatniczym, którym posługiwano się na szeroką skalę w transakcjach handlowych.

Solą żołnierzom wypłacano żołd i wynagradzano za ciężkie prace. Stąd łacińskie solvere, angielskie salary, francuskie salaire  czyli wynagrodzenie i włoskie soldi – pieniądze.
W średniowiecznej Polsce sądy wymierzały grzywny liczone w kruszcach soli. Do dziś w potocznym języku używamy zwrotów słona cena, słono zapłacić.

Sól dla zdrowia na wagę złota

Wszelkie choroby, stany chorobowe i wszystkie rodzaje raka
oznaczają się niedoborem sodu w osoczu krwi. dr Robert O. Young

Sól jest niezbędna żywym organizmom do przetrwania.

Gdyby nie sól organizm nie potrafiłby utrzymać odpowiedniej ilości wody w naczyniach krwionośnych, tkankach i komórkach. Bez soli człowiek umiera. Wiedzą o tym ludzie udający się na pustynię i wilgotnej dżungli. Bez soli człowiek nie mógłby trawić ani przyswoić składników odżywczych. Jeszcze przed wojną lekarze zalecali po posiłku ssanie granulki soli.

 • Sól stymuluje w żołądku wydzielanie pepsyny i kwasu solnego.
 • Pozwala utrzymać odpowiednie pH żołądka.
 • Bierze czynny udział w różnych procesach fizjologicznych, świadczy o tym jej obecność w pocie, ślinie, łzach, krwi, moczu.
 • Woda, sól i potas wspólnie regulują zawartość wody w organizmie.
 • Sól wymusza wydalanie płynów poza błony komórkowe i dba o równowagę elektrolitową.
 • Reguluje tętno. Serce nie może pracować bez soli wapnia obecnych w krwiobiegu.

sól zdrowa niezbędna

 

 • Sól jest paliwem dla układu nerwowego.
 • Zapobiega bezsenności, bólom głowy, równoważy poziom cukru we krwi
 • Obniża poziom kortyzolu – poziomu stresu, warunkuje prawidłową pracę nadnerczy.
 • Jest niezbędna dla procesów termogenezy – wytwarzania ciepła przez organizm.
 • Działa przeciwhistaminowo.  Przy ataku astmy, reakcji alergicznej pomaga położenie szczypty soli na język.
 • Sól oczyszcza z toksyn, nadmiaru flegmy, wilgoci.
 • Niszczy zarazki, poprawia krążenie, przyspiesza przemianę materii, wzmacnia strukturę kości
Mit szkodliwości soli

Pogląd, że sól powoduje nadciśnienie i choroby serca nie ma naukowego uzasadnienia. Hipoteza taka powstała w oparciu o błędne założenia w pierwszej połowie XX wieku [1]. Rezultatem były olbrzymie kampanie nakłaniające ludność do zmniejszenia spożycia soli.

Jednak promowanie diety o niskiej zawartości soli nie było rozsądną strategią. Nie ma rzeczywistych związków pomiędzy spożyciem soli wysokim ciśnieniem i chorobami serca. [2]

Sól właściwości lecznicze ile soli zalecane

Jest odwrotnie.  Osoby na diecie małosolnej częściej chorują na nadciśnienie, umierają na zawały serca i udary mózgu. Najwięcej zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych zanotowano wśród osób, które spożywały mniej soli [3]. Dieta bezsolna prowadzi do zwiększenia ilości reniny we krwi, skurczów mięśni i naczyń krwionośnych.  Zmniejsza produkcję insuliny, przyczynia się do niedokrwienia nerek i nadciśnienia naczyniowo-nerkowego.

Sól fizjologiczna

Roztwór soli fizjologicznej podaje się dożylnie jako uzupełnienie niedoborów jonów sodu i chloru, do których dochodzi na skutek zaburzeń gospodarki elektrolitowej przy odwodnieniu. Niekiedy podaje się przy dużych wahaniach ciśnienia, u osób z zawałem. A przecież sól fizjologiczna to:

To wodny roztwór izotoniczny zawierający chlorek sodu stosowany w medycynie jako środek nawadniający i uzupełniający niedobór elektrolitów. Ponieważ roztwór soli fizjologicznej jest obojętny dla tkanek i nie powoduje podrażnień, używa się go także jako płynu do przemywania.

sól rodzaje soli

Słona woda uzupełnia elektrolity. Nawadnia i służy do odkażania ran. Ale na co dzień soli mamy unikać, i gdzie tu logika?
Borys Bołotow twierdzi, że we krwi pozbawionej soli łatwiej powstają zakrzepy.

Hemoliza (rozpad erytrocytów) z reguły następuje w wyniku systematycznie spożywanego pokarmu pozbawionego soli. Można więc zapobiec nie tylko wylewom, ale i miażdżycy, wrzodom troficznym itd.

Sól nie jest trucizną

W optymalnych ilościach jest bezwzględnie konieczna. Bez niej żaden układ wewnętrzny nie może prawidłowo pracować.

Najlepsza jest naturalna, bogata w minerały sól kopalniana i morska.

Spożywcza sól poddawana przemysłowej obróbce jest bezwartościową substancją. Myta, płukana, warzona, pozbawiana potasu i cennych pierwiastków. Wybielana chlorem, zmielona i suszona w temperaturze ponad 1000 °C, która niszczy jej naturalną strukturę. Nasycana sztucznymi absorbentami wilgoci i jodem, który po otwarciu opakowania się ulatnia.  „Wzbogacana” zapobiegającym zbrylaniu żelazocyjankiem i glinokrzemianem.  W soli naturalnej zasadnicze znaczenie ma stosunek potasu do sodu, który wynosi nawet 16:1. 

Ile soli dziennie ?

Ogólnie mówi się, że dzienna dawka to 2,5-5 grama. Niektórzy jak dr Robert O. Young twierdzą, że nawet 3 łyżeczki. Musimy pamiętać że żywność przetworzona, pieczywo, mieszanki przyprawowe zawierają jej sporo.

Jak we wszystkim najważniejszy jest umiar. Nadmiar tak samo szkodzi jak i niedobór. Dlatego z rozsądkiem należy solić obserwując organizm. Bez ograniczeń sól można dodawać do kąpieli , co przynosi wiele korzyści.

nacieranie solą, sól okłady

Niedobór soli wywołuje
 • Odwodnienie, zaburzenia elektrolitów
 • Osłabienie, apatię
 • Bóle głowy, migreny, skurcze mięśni
 • Zakłóca pracę serca, powoduje arytmię
 • Zwiększa podatność na stres i bezsenność
 • Hamuje procesy trawienne
 • Zmniejsza wchłanialność składników odżywczych przez ścianki jelita
 • Prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, obrzęków, skoków ciśnienia
Sól i zwierzęta

Właściciele zwierząt domowych obserwują, że pupile czasem zlizują słony pot z rąk opiekuna. Tak uzupełniają niedobór soli mineralnych. Mądry gospodarz pierwsze co robi w zagrodzie to  wykłada bryły kopalne zwane kruchami i daje zwierzętom wolny dostęp.  By zdrowo rosły i nie chorowały. A one instynktownie chętnie korzystają.

sól zwierzęta kruchy solne

Kto wie czy pozbawienie dostępu do jonów  magnezu i mikroelementów nie jest jednym z powodów chorób krwi u bydła. Dietą ubogą w sole magnezu wyzwala się  białaczki u zwierząt doświadczalnych. A magnez obok sodu i wapnia jest zasadniczym składnikiem soli morskiej i kopalnianej.

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Agnieszka Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Agnieszka
Gość
Agnieszka

Niedawno zaczęłam swoją przygodę ze sportem. Oczywiście w porozumieniu z lekarzem. Ten zwrócił mi uwagę, żebym absolutnie nie rezygnowała w takim wypadku z soli. Czytałam gdzieś na forach różne komentarze i kupiłam polecana książkę „Uzdrawiająca sól”, co by nie być takim laikiem na przyszłość. Wow, każdy człowiek, nie tylko sportowiec, powinien to przeczytać, a lekarze powinni obowiązkowo informować o tym swoich pacjentów.

REKLAMA .
%d bloggers like this: