REKLAMA

Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców?

 

Jeśli nie mamy dostępu do warzyw i owoców hodowanych bez chemii (z upraw organicznych albo od działkowiczów nawożących naturalnym kompostem), musimy dla własnego dobra pozbyć się toksycznych chemikaliów z powierzchni jarzyn i owoców po przyniesieniu ich do domu z warzywniaka. Sama woda nie zda tutaj egzaminu i zaraz wyjaśnię dlaczego.

W sklepach ze zdrową żywnością są co prawda specjalne płyny służące do tego celu, lecz są one drogie – na 500-600 ml takiego „specjalnego” płynu musimy wyłożyć 20-30 zł. Czy jest sposób aby drogi „płyn do mycia warzyw i owoców” zastąpić tańszym rozwiązaniem? Oczywiście, możemy zrobić to samo a nawet o niebo lepiej za grosze!  Dzisiaj opowiem jak to zrobić. W 5 minut.

Większość drogich zagranicznych (polskich nie spotkałam) płynów do mycia warzyw i owoców dostępnych w sprzedaży to marketingowa ściema. Receptury oparte na kwasach (jabłkowy, mleczny, cytrynowy itd.) pomagają pozbyć się co prawda szkodliwych bakterii (E.coli, Listeria czy Salmonella) ale nie usuwają większości pestycydów. Gdzie jest haczyk?

 

 

Otóż większość pestycydów stosowanych dzisiaj w uprawach przemysłowych ma skład opracowany tak, aby był wygodny dla rolników, czyli aby opady atmosferyczne nie zmywały ich z powierzchni opryskanych płodów rolnych. Jednym słowem są oleiste. Dotyczy to np. szeroko dzisiaj stosowanych karbaminianów czy pestycydów organofosforanowych (inaczej fosforoorganicznych). Nie są to jednak te połyskliwe woski, którymi pokryte są często np. jabłka. Oleiste pestycydy nie są ani widoczne gołym okiem ani też wyczuwalne na powierzchni warzyw i owoców w dotyku. Substancje te zobaczymy dopiero rozpuszczone w wodzie o odczynie alkalicznym, ponieważ dopiero w takich warunkach dochodzi do hydrolizy tych substancji.Group of different fruit and vegetables

 

Zatem przystępujemy do działania! Oto szybka i super tania metoda mycia warzyw i owoców:

 

Krok 1. Usunięcie szkodliwych bakterii (E.Coli, Listeria, Salmonella itp.). Płuczemy warzywa i owoce najpierw w wodzie o odczynie kwaśnym przez 2-3 minuty. Na 1 litr wody dodaj  ok. pół szklanki octu (najlepiej winnego lub jabłkowego, jak nie masz może być zwykły) albo 2-3 łyżki kwasku cytrynowego

 

Krok 2. Usunięcie pestycydów. Po wyjęciu warzyw z wody kwaśnej płuczemy je w wodzie o odczynie alkalicznym przez kolejne 2-3 minuty. Na 1 litr wody dodaj 1 czubatą łyżkę sody kuchennej

 

Woda po płukaniu warzyw zmieni tym razem swój wygląd: w zależności od użytych do oprysku substancji stanie się mętna lub przybierze odcień żółtawy, na powierzchni często pokaże się tłustawy film.

 

Krok 3. Opłukujemy warzywa w czystej wodzie (neutralne pH 7).

 

A kiedy tylko macie okazję pamiętajcie, że zawsze warto zakupić warzywa uprawiane na zdrowej i nieskażonej chemią ziemi. Część chemikaliów która dostała się do warzyw z ziemi – po prostu już w nich zostaje, a tych nie da rady po prostu zmyć. To co można uprawiajcie sami na balkonie lub kuchennym parapecie, tym bardziej, że np. zioła czy zieleninę warto zawsze mieć pod ręką.

Powyższa treść pochodzi ze strony LINK

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...
 • fan

  brawo! dzięki:)

 • Resi

  Super sprawa… ciesze sie ze na to trafilam…

 • zdrowie

  super ..dziękuję i Pozdrawiam :)

 • mama

  Super. Jedna uwaga – kwasek cytrynowy jest trucizną. Sporo na ten temat w necie.

 • azmi

  Najlepiej uzyc wody z Jonizatora. Raz o pH3 a potem pH 10

 • Julia

  Ja mam jonizator, więc na bieżąco mam kwaśną i alkaliczną wodę. Polecam.

 • Al-Chemik

  Ale bzdury!!! Usuwanie pestycydów, z powierzchni??? Jak rolnik stosuje pestycydy, to one są przez roślinę wchłaniane i guzik, a nie je usuniecie. Ludzie myślcie!!!

 • darek

  Podobno pestycy odkładają się głównie w warstwie zewnętrznej (skórce).. podobno, badań nie robiłem 😛

 • viola

  A ta woda to przegotowana zimna, ciepła czy gorąca ma być? A może zwykła z kranu ?Bardzo nieprecyzyjne te porady są. Proszę o konkretną odpowiedź.Pozdrawiam. Viola

  • sekretyzdrowia

   zwykła zimna woda

 • Jan Kuncewicz

  Ozonator jest prostszy i skuteczniejszy.

REKLAMA
%d bloggers like this: