Oczy są oknami duszy. Mówi się że z oczy nie kłamią, pokazują prawdę niezależnie od maski jaką nałożymy. Można z nich wyczytać wszystko. Większość z nas potrafi odebrać tylko stany emocjonalne, które malują się w oczach takie jak smutek, radość, strach, przygnębienie, znudzenie. Ale oczy mogą powiedzieć znacznie więcej
Lampą ciała jest twoje oko. Jeśli twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie rozświetlone. Lecz jeśli jest chore, ciało twoje będzie również w ciemności. Łuk 11:34 Biblia Tysiąclecia
Oczy są jednym z najbardziej wrażliwych narządów. Bardzo szybko reagują na zmiany w układzie krwionośnym i nerwowym, które zazwyczaj są wynikiem toczących się procesów chorobowych. Tęczówka oka jest swoistą mapą ciała, gdzie na bardzo małej przestrzeni zapisane są wszystkie informacje.
Każdy narząd wewnętrzny, każda część ciała za pośrednictwem włókien układu wegetatywnego ma połączenie z określonym polem tęczówki. Wygląd tęczówki zdradza zatem obecny stan zdrowia, zmiany jakie zaszły w przeszłości lub jakie mogą się jeszcze pojawić. Tęczówka informuje również o toksycznych złogach, niedoborach żywieniowych lub mineralnych. Każda zmiana na powierzchni tęczówki jest odzwierciedleniem zmiany chorobowej w danym obszarze ciała.
Badaniem i diagnozowaniem oczu zajmuje się uznana obecnie irydologia. Wszystko zaczęło się w połowie XIX wieku kiedy to Węgier Ignacy von Peczely jako młody chłopak obserwował chorą sowę. Ptak złamał nogę i w tym samym momencie na jego tęczówce pojawiła się ciemna linia. Peczely dorósł i został lekarzem. W czasie swej praktyki obserwował tęczówki pacjentów, wszystko skrupulatnie notował. W 1881 roku na podstawie wieloletnich badań nad tęczówkami chorych w szpitalu gdzie pracował stworzył pierwszą mapę irydologiczną.
Doświadczony lekarz z oczu może dokładnie zdiagnozować stan organizmu, jednak pewnie zmiany możemy zaobserwować sami. Wiele informacji przynosi już obejrzenie powiek, spojówek, twardówek i źrenic. Każdy z nas, w oparciu o mapy irydologiczne może obserwować swoją tęczówkę i dokonać wstępnej autodiagnozy. Oczywiście, nie zastąpi ona fachowego badania, ale może skłoni do refleksji nad własnym zdrowiem. Na mapach precyzyjnie przedstawiono, w jakich miejscach znajdują się pola projekcyjne mózgu, serca, żołądka, nerek i wszystkich pozostałych organów. Tak więc, oglądając oczy można błyskawicznie i całkowicie nieinwazyjnie diagnozować większość chorób.
Najwięcej można wyczytać z tęczówki – kolorowego pierścienia otoczonego z zewnątrz białkiem oka, a wewnątrz źrenicą.
Należy szukać wszelkich zmian: plamek, kropek, linii, zagłębień. Ważne są również inne elementy np. obecność na tęczówce licznych pierścieni to świadectwo nie najlepszego stanu nerwów.
W przypadku spowolnionego procesu przemiany materii na obwodzie tęczówki zwykle pojawia się ciemny pierścień. Brązowe plamy na całej powierzchni tęczówki mogą świadczyć o uszkodzeniach wątroby, żółte o problemach z nerkami, pomarańczowy z trzustką.
Pierścień metaboliczny znajdujący się przy źrenicy powinien być czarny, równomiernie pogrubiony. Dwa wąskie pierścienie – jeden ciemniejszy, drugi jaśniejszy – świadczą o nieżycie żołądka. Nierównomierne zaś pogrubione koło metaboliczne, ziarniste lub bardzo cienkie, świadczy o procesie chorobowym w organizmie.
Diagnoza z oczu
O skłonnościach do zachorowania mogą świadczyć np. czarne plamki. Obecność na tęczówce licznych pierścieni, to świadectwo nie najlepszego stanu systemu nerwowego. Pierścienie tworzą się, gdy w następstwie przewlekłego stresu i towarzyszącego mu rozszerzenia źrenic, powierzchnia tęczówki ulega sfałdowaniu. Gdy stan nerwów się poprawia, powierzchnia tęczówki ulega wygładzeniu i pierścienie znikają.
W przypadku zwolnionej przemiany materii, na obwodzie tęczówki pojawia się zwykle ciemny pierścień, oznaka gromadzenia toksyn. Jeżeli objaw ten obserwujemy u osoby otyłej, wiadomo, że u źródeł jej problemów leżą zaburzenia metaboliczne. Wówczas nawet bardzo rygorystyczna dieta nie da trwałych rezultatów. Przy przyjmowaniu leków na tęczówce mogą uwidaczniać się różne zmiany. Np. przyjmowanie preparatów żelaza powoduje pojawienie się w strefie żołądka brunatnego zabarwienia. Kwas salicylowy i jego pochodne nadają tęczówce odcień brunatnoszary.
Do każdej części oka przyporządkowany jest konkretny organ. Zmiany w górnej części oka sygnalizują problemy w mózgu. Zewnętrzna część oka pokaże choroby płuc. Zmiany tuż nad źrenicą pozwalają zobaczyć w jakiej kondycji jest żołądek.
Nie tylko oczy pokazują stan zdrowia, choroby możemy wyczytać z twarzy, języka lub np. paznokci