Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Dawne receptury, Przepisy, Przyprawy, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Z rożnych stron świata, Zdrowie na talerzu, Zioła, Ziołowe przepisy

Trikatu rozpali ogień trawienny i oczyści płuca

Trikatu właściwości jak stosować przepis

Trikatu z sanskrytu oznacza trzy ostre przyprawy. Zasadniczo to mieszanka złożona z ziół o smaku pikantnym, która ma za zadanie rozpalić ogień trawienny. Składniki klasycznej, popularnej formuły trikatu to: czarny pieprz, długi – pippali oraz imbir.

Trikatu właściwości jak stosować przepis

W praktyce formuła nie ogranicza się tylko do tej trójki, w ajurwedzie jest znanych kilkadziesiąt kombinacji. W zależności od warunków konstytucyjnych i rodzaju zaburzeń stosuje się inne zioła.

Klasyczne trikatu churna przepis

Stosuje się głównie przy osłabieniu ognia trawiennego Agni, gdy procesy metaboliczne zachodzą zbyt wolno. Ogólnie organizm jest ospały, tkanki pogrążone w letargu. Klasyczne trikatu wspomaga przemianę tłuszczów i oczyszczanie toksyn, redukuje kapha. Wspomaga płuca i układ oddechowy, przy skłonnościach do mokrego, lepkiego kaszlu.

  • Mieszamy po łyżeczce świeżo zmielonego czarnego pieprzu, pippali i sproszkowanego imbiru.

Stosuje się ¼ – ⅛ mieszanki przed posiłkami. Można dodawać do jedzenia lub wypić z ciepłą wodą. W postaci porannej herbatki pomaga oczyścić nadmiar flegmy (kapha) z płuc. Pół łyżeczki zalać gorącą wodą, zaparzać 10 minut.  Aby zrobić gęsty syrop na ból gardła miesza się z odrobiną kurkumy i płynnym miodem. Klasyczne trikatu może pogarszać pitta. Dla równowagi do herbatki warto dodać 10 rodzynek.

trikatu churna

Jest to rzeczywiście skuteczny przepis na objawy zimna w tkankach, słabe trawienie, mgłę mózgową, zatkane zatoki, zaflegmione płuca, mokry kaszel z lepkim, białym śluzem.

  • Działa rozgrzewająco, wiatropędnie, napotnie
  • Rozszerza oskrzela i naczynia krwionośne
  • Tonizuje serce, pobudza krew,  poprawia krążenie, rozprasza zastoje,
  • „Rozgrzewa brzuch”, stymuluje trawienie, wchłanianie i usuwanie toksyn, oczyszcza, działa wiatropędnie
  • Dodaje energii, rozprasza mgłę mózgową, umysł pogrążony w letargu

Pieprz długi pippali  [Piper longum] jest ciężki, lekko tłusty i ma właściwości nawilżające. Ostry (gorący) smak, który po poddaniu obróbce termicznej staje się słodki.

pippali długi pieprz właściwości

Po spożyciu daje szybki, prawie natychmiastowy efekt. Przy regularnym stosowaniu wzmacnia bioenergię pitta, redukuje poziom vata i kapha. Działa odmładzająco i tonizująco (rasayana) na płuca i wątrobę.

Trikatu trawienne

Klasyczna receptura nie jest korzystna dla konstytucji pitta, osób z nadmiarem ciepła w układzie trawiennym, wątrobie. Inna formuła CCF Odpowiednia odpowiednia dla wszystkich typów konstytucyjnych, nieczęsta wśród ziołowych mieszanek. Delikatnie rozpala ogień trawienny, odtruwa, przywraca równowagę w przewodzie pokarmowym.

  • Mieszamy w równych proporcjach całe, niezmielone nasiona kopru włoskiego, kuminu i kolendry.
  • Krótko, delikatnie prażymy na suchej patelni. Przechowujemy w słoiczku.
  • Przed użyciem można zmielić.

Przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach trawiennych stosuje się ¼ – ½ łyżeczki, popijając wodą. Mieszankę można wykorzystywać jako przyprawę zup, sosów i innych potraw  lub zrobić herbatkę: Łyżeczkę trikatu CCF zalewamy w rondelku 2 szklankami zagotowanej wody. Podgrzewamy na wolnym ogniu, do wyparowania połowy płynu i przecedzamy.

Ajurwedyjska herbatka z trzech nasion

Herbatka ma lekko pikantny smak. Picie między posiłkami znacznie poprawia trawienie. Dla zrównoważenia vata i kapha dosładza się łyżeczką miodu. Przy nadaktywnej pitta, doprawia sokiem ze świeżo wyciśniętej limonki.

Kolendra [Coriandrum sativum]

Smak gorzki, z lekko słodkim, cytrusowo orzechowym posmakiem chłodzi i osusza. Oddziałuje na płuca i żołądek, wyrównuje nadmiar gorącej pitta. Działa moczopędnie, łagodzi stany zapalne, odczyn kwaśny w żołądku i jelicie cienkim. Pomaga oczyszczać z metali ciężkich. Ajurweda stosuje kolendrę w leczeniu układu pokarmowego, moczowego i problemów skóry. Chińczycy stosują nasion kolendry na ból zęba, brak apetytu, zatkany nos, przeziębienie i wysypki skórne.

Kumin [Cuminum cyminum]

Aromatyczny, ostry, gorzki. Odtruwa, eliminuje wzdęcia, niestrawność, zbędne kilogramy.  Koi napięcia układu pokarmowego na skutek stresu emocjonalnego.  Reguluje metabolizm, poprawia wydzielanie enzymów, rozkładających tłuszcz, glukozę i węglowodany. Poprawia profil lipidowy, parametry biochemiczne i obniża poziom cukru we krwi. Działa na żołądek i jelito grube.  Inne przepisy z kuminu tutaj.

Kumin Cuminium cyminium kmin rzymski

Koper włoski [Foeniculum vulgare]

Koper włoski dodaje herbatce odrobinę słodyczy. Aromatyczny, słodki smak ma lekko chłodzącą energię, nawilża i odżywia organizm. Oddziałuje na kanały wątroby, nerek, żołądka i śledziony.  Redukuje wzdęcia, fermentację i nadmiar gazów. Łagodzi nadmierne przekrwienie naczyń limfatycznych. Stymuluje i normalizuje trawienie, pomaga we wchłanianiu składników odżywczych.

W indyjskich restauracjach, zazwyczaj po posiłku dla poprawy trawienia  zjada się łyżkę prażonych nasion kopru włoskiego zmieszanych z cukrem. Harmonizują pracę żołądka, usuwają zimno, uśmierzają ból. W TCM są stosowane dla wspomagania przepływu energii w dolnej części jamy brzusznej. Leczeniu przepuklin, bolesnych obrzęków, skurczów brzucha i wzdęć.  Stosuje się również w leczeniu astmy, zaflegmienia płuc, braku apetytu,  przy nudnościach, wymiotach, bólu brzucha i zespole jelita wrażliwego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments