Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Jesteś tym co jesz, Leki z sadu i ogrodu, Warto wiedzieć, Warzywa, Właściwości i zastosowanie, Z rożnych stron świata, Zamiast, Zdrowie na talerzu

Agretti – broda mnicha czyli solanka sodowa

Agretti solanka sodowa salsola soda przepisy właściwości

Mąż wszedł zadowolony do domu obwieszczając ” Kupiłem ci ziele, które lubisz” – mając na myśli koperek ogrodowy. U nas nie chce rosnąć i bardzo trudno go dostać, rzadko w wschodnich sklepach.  Spojrzałam i mówię: przecież to nie koperek.

agretti czyli koperek

Spróbowałam, chrupkie, soczyste łodyżki mają lekko ostry, słonawy smak. Wyguglowałam, że to barba di frate czyli agretti [salsola soda] po polsku solanka sodowa lub broda mnicha. Ze zblanszowanych zrobiliśmy najprostsze danie – pyszną frittatę.

Agretti solanka sodowa

Agretti to jednoroczna krzewinka z rodziny komosowatych. Pochodzi z Afryki Północnej, skąd rozprzestrzeniła się w całym regionie Morza Śródziemnego. Obecnie uprawiana na wielu kontynentach. Dziko występuje w regionach przybrzeżnych, może być nawadniana słoną wodą.

solanka sodowa gdzie występuje

Agretti wygląda jak trawa z długimi, cienkimi intensywnie zielonymi pędami o igłowym, falistym kształcie. Zwykle wyrasta w kępkach, pojawia się od marca do końca maja. Nazwa botaniczna salsola soda pochodzi od słonawego smaku.

Broda mnicha na talerzu

Agretti jest znakomitym źródłem witaminy i soli mineralnych. Zawiera flawonoidy, kwasy fenolowe, kumaryny, triterpeny, związki glikozydowe i kwasy fenolowe. Działanie: antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, immunostymulujące, cytotoksyczne, przeciwcukrzycowe, neuroprotekcyjne, moczopędne przeciwdrobnoustrojowe.  [1] Obniża ciśnienie krwi, chroni miąższ wątroby.

W zielarstwie tradycyjnie była stosowana przy stanach zapalnych, nadciśnieniu, cukrzycy.

Agretti solanka sodowa salsola soda przepisy właściwości

Soczyste pędy można jeść na surowo, podsmażane, blanszowane. Idealne do sałatek, warzyw z patelni, zapiekanek, przystawek z jajek, sera, dań z makaronu, ryżu, omletów.

Przeciw stanom zapalnym

Największą zaletą agretti jest działanie detoksykujące i przeciwzapalne. Znakomicie wspomaga organizm w usuwaniu toksyn i produktów przemiany materii. Do tego jest jest niskokaloryczne, zawiera dużo wody, witamin z grupy B, A, K, C, potasu, magnezu, żelaza, jodu.

Naukowo udowodniono, że spożywanie agretti kilka kolejnych dni wspomaga detoksykację, usuwa nadmiar poblokowanej wody z tkanek i działa przeciwzapalnie. Przewlekłe stany zapalne są niemal epidemią w krajach zachodnich, przyczyniają się do chorób serca, układu krążenia, cukrzycy, otyłości, zapalenia stawów itp. Nie należy ich mylić z ostrą reakcją zapalną, niezbędną do zwalczenia infekcji.

Broda mnicha jest szczególnie polecana dla osób na dietach odchudzających, z cellulitem, nadciśnieniem, wysokim poziomem cukru we krwi, zatrzymywaniem wody, zaparciami, po zakończeniu antybiotykoterapii.

Broda mnicha w oliwie z czosnkiem i chili

Składniki na 3 słoiczki

  • Pół kilograma agretti
  • 200 ml oliwy z oliwek extra virgin
  • 50 ml białego octu winnego
  • pietruszka, czosnek, papryczki chili

Oczyszczone z korzeni i zanieczyszczeń pędy agretti namoczyć na noc w wodzie. Rano zagotować pół litra wody z  octem winnym, dorzucić warzywo, gotować 2 minuty i odcedzić. (Pędy powinny pozostać chrupkie).

przepis broda mnicha

 

Na dno wyparzonych słoików wlać trochę oliwy, dodać ząbek czosnku, jedno chili. Układać warstwami  agretti, natkę pietruszki zalewając oliwą. Zamknąć słoiki i gotowe. Przechowywać w chłodnym, zaciemnionym miejscu do 8 miesięcy.

B. della Porta

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments