Barszcz czerwony jest jednym z głównych dań uroczystej kolacji wigilijnej. Według tradycji jego obecność na wigilijnym stole przynosi długowieczność i urodę. Na wigilię serwujemy postny barszcz czysty. Pyszny, zdrowy pięknie się prezentuje na stole przykrytym białym obrusem.
Najczęściej robi się na zakwasie. Ojciec Grande z zakonu Bonifratrów polecał prosty w wykonaniu przepis, który nie może się nie udać. Na burakach pieczonych. Jak twierdził zakonnik, buraki nastawione na kwaszenie z użyciem razowego chleba często pokrywają się pleśnią i tylko wytrawna gospodyni przyrządzi je fachowo. Kiszone buraki po staropolsku i zakwasy do barszczu przepisy TUTAJ.
Wigilijny barszcz czerwony o. Grande
Dzień, dwa przed wigilią szorujemy kilka średniej wielkości czerwonych buraków. Nie obrane układamy na blasze. Wstawiamy do piekarnika razem z kubkiem wody, by zapewnić wilgotność. Pieczemy około pół godziny w temperaturze 250℃. Po wystygnięciu wstawiamy do lodówki.
- Przed kolacją wigilijną buraki obieramy ze skórki,
- Ścieramy na tarce,
- Zalewamy przegotowaną wodą,
- Dodajemy 1-2 ząbki czosnku utarte z solą,
- Po podgotowaniu doprawiamy do smaku: szczyptą kwasku cytrynowego, cukru i łyżką oleju
- Posypujemy zieleniną
Podajemy z uszkami, pierogami lub fasolą jasiem.
Uszka do barszczu
Robimy z ciasta pierogowego – zagniatamy mąkę z gorącą wodą. Wyrabiamy ciasto. Powinno być miękkie, elastyczne. Kulę ciasta zawijamy w pergamin, odkładamy na godzinę. Wałkujemy cienko na stolnicy, wycinamy małe kwadraciki bądź kółka. Nadziewamy gotowanymi, przepuszczonymi przez maszynkę do mięsa grzybami z dodatkiem cebuli.
Wybitnie smacznym dodatkiem do barszczu jest kulebiak litewskiego pochodzenia. Przygotowany z ciasta drożdżowego, nadziewanego farszem z kapusty lub kapusty z grzybami. Są to po prostu duże pieczone pierogi.
Smacznego!
Referencje:
Receptura pochodzi z książki: Ojca Grande przepisy na zdrowe życie, Marzena i Tadeusz Woźniakowie. Wydawnictwo Dziennik Bałtycki