Chaber bławatek [Centaurea cyanus] pochodzi z rejonów Bliskiego Wschodu, ale szybko rozprzestrzenił się po całej Europie. Jest rośliną jednoroczną, rozsiewa się wraz ze zbożami zasiedlając pola, miedze, łąki, nieużytki.
Na wsiach nazywany jest modrakiem, wołoszkiem, jasieńcem. W okresie kwitnienia tworzy zabarwione na niebiesko łany. Oszałamiająco błękitny chaber bławatek, z którego nie tak dawno dziewczęta chętnie wyplatały wianki coraz rzadziej spotykamy. Uważany za uciążliwy chwast stał się ofiarą środków ochrony roślin.
Jeśli uda nam się natknąć warto nazbierać błękitnych kwiatów nie tylko do wianków. Od wieków chabry ceniono za walory ozdobne i wykorzystywano w medycynie i kuchni. Niebieskie kwiaty stosowano w kosmetyce i jako barwnik do wełny.
Chaber bławatek właściwości lecznicze
W dawnej Polsce bławatkom przypisywano wszechstronne działania. Uważano, że „krew z nosa i ran tamuje, gdy się go wącha, korzeń chabrowy na szyi nosząc, proszkiem z niego rany posypuje”. Stosowano w zapaleniu wątroby i „gniciu dziąseł”. Nawet jako antidotum na ukąszenia „bestii jadowitych” i „morowe powietrze”.
Co prawda może morowego powietrza nie przegoni, ale pomoże w chorobach układu moczowego, pęcherza, nerek, poprawi funkcje układu nerwowego.
Chaber bławatek chłodzi i osusza tkanki. Zawiera flawonoidy, sole minerale, dużo manganu i związki o działaniu:
-
- antybakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwbólowym
- tonizującym , łagodzącym, ściągającym, uspokajającym.
- żółciopędnym, silnie moczopędnym
Do celów leczniczych w czerwcu zbieramy kwitnące koszyczki kwiatowe. Wyskubujemy języczki z brzegów i szybko suszymy luźno rozłożone w cieniu. Przy wolnym suszeniu kwiaty bledną.
Zastosowania zewnętrzne
-
-
- Kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem świeżych lub suszonych płatków łagodzi sztywność stawów, mięśni i podrażnioną skórę.
- Parówka na twarz z dodatkiem kilku łyżek płatków zmiękcza skórę, redukuje zmarszczki i zmniejsza bruzdy. Oczyszcza, tonizuje i wygładza naskórek.
- Gorący kompres z wywaru chabra łagodzi bóle mięśni towarzyszące reumatoidalnemu zapaleniu stawów .
- Ciepły kompres na oczy łagodzi zapalenie powiek, podrażnienia spojówek. Chaber jest antidotum na przemęczone oczy np. po długiej pracy przy komputerze.
- Wyekstrahowany olejek z chabra bławatka zastępuje wiele kosmetyków. Kwiaty zalać oliwą z oliwek, macerować 3 tygodnie i przefiltrować. Stosuje się jako krem pod oczy, do twarzy, balsam do ciała. Nawilża, wygładza zmarszczki, , zmniejsza opuchlizny, podrażnienia, poprawia koloryt skóry.
-
Chaber bławatek przepisy lecznicze
Herbatka chabrowa na kamicę nerkową
¼ szklanki płatków chabra zalewamy ½ szklanki wrzątku. Parzymy pod przykryciem 30 minut. Pije się raz dziennie po śniadaniu.
Napar na infekcje i zaburzenia przemiany materii
Łyżkę płatków zalewamy niecałą szklanką wrzątku. Zaparzamy pod przykryciem 20 minut. Pije się 3 razy dziennie przed posiłkiem 2 tygodnie.
Poprawia metabolizm, wzmacnia odporność, wycisza, odgania złe myśli i lęki. Napar można stosować do płukania gardła i jamy ustnej. Z dodatkiem octu jako płukankę do włosów. Działa antyseptycznie, antybakteryjnie i łagodząco.
Wyciąg ziołowy dla zmęczonych oczu
-
-
- 4 łyżki płatków chabra
- 3 łyżki ziela świetlika
- 2 łyżki koszyczków rumianku
-
Zioła zalewamy szklanką wrzątku, zaparzamy kwadrans pod przykryciem. Namoczone w naparze płatki kosmetyczne przykłada się do zmęczonych oczu kilkanaście razy dziennie. Usuwa zmęczenie, pomaga w stanach zapalnych, zmniejsza kurze łapki, wygładza i dodaje oczom blasku.
Jęczmień i gradówka
Łyżkę korzenia cykorii podróżnik gotujemy 10 minut na małym ogniu w 250 ml wody. Zdejmujemy z ognia, dodajemy łyżkę kwiatów chabra i naciągamy do wystudzenia. Kilka razy dziennie robi się okłady przy jęczmieniu, gradówce i chorobach oczu z powodu niedoboru witaminy A. Przy zapaleniu spojówek łączymy chaber z liściem babki.
Chaber bławatek w kuchni
Wyśmienita lemoniada z chabrów
-
-
- 1/2 litra płatków kwiatu
- 4 litry wody
- Miód lub cukier
- 2 cytryny
-
Wodę gotujemy, studzimy, dosładzamy cukrem lub miodem. Płatki chabra umieszczamy w słoikach, zalewamy wodą i odstawiamy w słoneczne miejsce. Po tygodniu przecedzamy, dodajemy świeżo wyciśnięty sok z cytryn. Przelewamy do butelek, wstawiamy do lodówki.
Lemoniada ma wyśmienity smak i skutecznie gasi pragnienie. Oczyszcza krew z toksyn, reguluje pH. Dostarcza cennych substancji jako, że chaber jest bogaty w sole mineralne, pektyny, antocyjany i flawonoidy, witaminę C, kwas foliowy i cenne związki organiczne.
Chaber w kosmetyce
Płukanki z bławatka zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu skóry głowy, łagodzą podrażnienia, likwidują łupież. Siwym włosom nadaje interesujący błękitny kolor.
Żel ze świetlika i chabra doskonale pielęgnuje skórę wokół oczu, wygładza zmarszczki. Polecany osobom pracującym przy komputerze. Zmniejsza łzawienie, nadwrażliwość na światło. Działa kojąco i redukuje uczucie zmęczenia oczu. Wykonujemy go identycznie jak żel ze świetlika i skrzypu PRZEPIS
Uwagi:
Chaber bławatek terapeutycznie może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie bez ryzyka skutków ubocznych. Jako surowiec stosujemy same płatki – kwiat pozbawiony kielicha.