Czarna nalewka, aromatyczne lekarstwo na przeziębienie i tarcza przeciwko wirusom.
Zażywana profilaktycznie wzmacnia organizm i system obronny. Skutecznie chroni przed infekcjami wirusowymi i grypą. Zastosowana przy pierwszych objawach zapobiega namnażaniu patogenów i rozwojowi infekcji. Skraca czas choroby i chroni przed powikłaniami.
Podstawę nalewki stanowią owoce czarnego bzu, potrzebna będzie kolendra, majeranek i spirytus. Oraz przyprawy korzenne: cynamon cejloński Cinnamomum verum, anyż i goździki.
Owoce czarnego bzu hamują rozwój wirusów, bakterii, ogólnie wzmacniają. Uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych oraz uniemożliwiają wirusowi przeniknięcie do wnętrza komórki.
W jaki sposób?
Wirusy zbudowane są z białek tworzących otoczkę i kwasu nukleinowego. Wszystkie wirusy grypy posiadają glikoproteiny o właściwościach antygenowych zwane hemaglutyniną. Zaobserwowano, że niektóre składniki czarnego bzu blokują aglutynację hemaglutyniny. W efekcie wirus staje się niezdolny do przebicia ścianek komórki i wtargnięcia do jej wnętrza.
Ekstrakt z owoców czarnego bzu działa skutecznie przy grypie i infekcjach grypopodobnych. [1]. Wodne wyciągi nie przynoszą aż takich efektów. Niektóre substancje aktywne pochodzące z roślin rozpuszczają się wyłącznie w alkoholach.
Pozostałe składniki
Majeranek wspomaga pracę przewodu pokarmowego, wątroby, trzustki, jelit. [2] Ma działanie antyseptyczne i przeciwgrzybicze. Nabiera właściwości antybakteryjnych dopiero w postaci wyciągu alkoholowego.
Kolendra znacząco zwiększa produkcję witaminy D. Wiąże i usuwa toksyny, metale ciężkie. [3] Prażona na patelni lub w postaci ekstraktu znajduje zastosowanie przy zapaleniu oskrzeli, grypie i nieżytach górnych dróg oddechowych.
Czarna nalewka przepis
Składniki:
- Czubata łyżka owoców czarnego bzu, suszonej dwie
- Pełna łyżka majeranku
- Łyżeczka nasion kolendry
- 5 goździków
- 1/4 laski cynamonu cejlońskiego
- Gwiazdka anyżu
- Po 100 ml spirytusu i wody
- Miód do smaku
W moździerzu rozdrabniamy suszone owoce bzu, anyż i goździki. Wsypujemy do słoja wraz z pozostałymi składnikami. Zalewamy wodą ze spirytusem i starannie mieszamy. Odstawiamy na 2 tygodnie w ciepłe miejsce codziennie wstrząsając.
Po maceracji filtrujmy i uzupełniamy miksturę 200 ml przegotowanej wody. Odciśnięte z maceratu zioła trzeba położyć na sitku i przelać wodą. Dosładzamy łyżką miodu. Nalewkę przechowuje się w zamrażalniku, w trakcie zażywania w lodówce.
Czarna nalewka stosowanie
- Profilaktycznie, w sezonie wzmożonych infekcji – 1 łyżkę z ciepłą wodą wieczorem.
- Przy pierwszych objawach przeziębienia – łyżkę co 2 godziny, by nie dopuścić do rozwinięcia infekcji.
WITAM,CZY ZIOŁA WCHODZĄCE W SKŁAD NALEWKI MOGĄ BYĆ SUSZONE ZE SKLEPU ZIELARSKIEGO?I CZY NALEWKA MA JAKIEŚ PRZECIWSKAZANIA?