Jabłka są źródłem witamin, potasu, fosforu, magnezu, cynku i żelaza. W soczystym miąższu kryją się pektyny, fruktoza, glukoza. Jabłka niskokaloryczne, poprawiają trawienie, wzmacniają serce, wspomagają odchudzanie, zapobiegają zaparciom, oczyszczają organizm z toksyn.
To wszystko prawda, pod warunkiem, że są to jabłka starych odmian, uprawiane bez udziału pestycydów.
Piękne, dorodne jabłka bez skazy o błyszczących skórkach nie są ani zdrowe, ani lekkostrawne. Od lat zajmują czołowe miejsce na liście parszywej dwunastki, czyli listy warzyw i owoców o najwyższym stężeniu groźnych dla zdrowia pestycydów.
Pierwotne jabłka, począwszy od dzikiego, zostały na skutek hodowli tak zmienione, że wprawdzie plony wzrosły, jednak wartość biologiczna znacznie się zmniejszyła. Obecnie w uprawie preferuje się odmiany o słodkich i ładnie wyglądających owocach. Taka selekcja powoduje coraz większą utratę pierwotnych składników. Zamiast cennych substancji, owoce zawierają więcej cukrów.
Na targu wybierajmy więc jabłka starych odmian, mniejsze, z drobnymi niedoskonałościami na skórce. Parch jabłoni świadczy, że owoce nie były pryskane, takie są zdecydowanie zdrowsze niż ich błyszczący krewniacy. Są smaczne w wypiekach i przetworach.
Przepis jabłka pod kruszonką
z cynamonem, żurawiną i orzechami pod kruszonką
- 4-5 kwaśnych jabłek
- garść żurawiny
- szczypta cynamonu, ilość w zależności od gustu
- garść orzechów włoskich
- 1/3 kostki prawdziwego masła
- 2 łyżki prażonych ziarna amarantusa tzw popping
- ½ szklanki płatków owsianych
- 2 łyżki brązowego cukru
½ szklanki mąki pełnoziarnistej i pszennej lub na deser bez glutenu mieszankę jaglanej, gryczanej, kukurydzianej, orzechowej
Obrane jabłka zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Wymieszać z cynamonem, żurawiną i pokruszonymi orzechami. Orzechy dobrze dobrze jest wcześniej namoczyć i odsączyć.
Do miski wsypać mąkę, cukier, prażone ziarna amarantusa. Dodać pokrojone masło i ucierać tak by powstała kruszonka.
W naczyniu żaroodpornym ułożyć jabłka z cynamonem, żurawiną i orzechami. Posypać grubo kruszonką. Piec około 40 minut w temperaturze 180 °C , aż wierzch stanie się złocisty.
Podaje się na ciepło np. z gałką lodów.
A co z płatkami owsianymi?
razem z mąką