Z końcówek zieleniny i warzyw, zimową porą można wyhodować własny „ogródek” na parapecie. Świeża sałata, szczypiorek, pietruszka smakują lepiej, niż więdnące następnego dnia po zakupie z warzywniaka.
Zamiast wyrzucać resztki warzyw, do dzieła. Potrzebne będzie miejsce na słonecznym parapecie, doniczka, najlepiej podłużna, dobrej jakości ziemia ogrodowa i końcówki warzyw.
Jak wyhodować zieleninę na parapecie?
Rośliny mają w sobie energię życia i nawet z odciętych końcówek będą wypuszczać korzonki. Niektóre jak cebula, mogą wypuszczać pędy liściowe nawet bez gleby. Potrzebują tylko wody i światła słonecznego.
Warzywa korzeniowe wymagają ziemi. Z resztek można hodować rzodkiewki, pory, selery, cebulę, czosnek, dymkę, marchew, szalotkę, rzepę liściaste zieleniny i niektóre zioła.
Jak wyhodować sałatę na parapecie?
Przy odcinaniu liści zostawić nienaruszone 2,5-3 cm od podstawy. Ustawić je pionowo w naczyniu z wodą. Pozostawić na parapecie lub słonecznym miejscu, codziennie zmieniając wodę.
Po 5-7 dniach, zaczną formować się korzonki i pojawiać nowe liście. Wtedy należy przesadzić do ziemi.
Dymka, szalotka, cebula
Obcinając szczypiorek zostawić 5 cm od podstawy. Postawić pionowo w szklance, na dno wlać niedużą ilość wody. Pozostawić na parapecie lub słonecznym miejscu, codziennie zmieniając wodę. Po tygodniu zacznie zacznie ukorzeniać. Można przesadzić do doniczki z ziemią lub trzymać dalej w wodzie.
Seler
U selera naciowego obcinając łodygi, zostawić nienaruszone 4-5 cm u podstawy. Ustawić pionowo w naczyniu, wlać ok 1,5 cm wody. Postawić na słonecznym parapecie. Zmieniać wodę co drugi dzień. Po 5-7 dniach młode, zielone listki zaczną się pojawiać w środku, wtedy przesadzić do ziemi.
Z selerem korzeniowym postępujemy tak, jak z innymi warzywami korzeniowym, choćby pietruszką.
Świeża natka pietruszki na parapecie
Do wyhodowania natki korzeń pietruszki powinien mieć wierzchołek, z którego puści listki. Krojąc zostawić 3-4 centymetry od góry. Posadzić w ziemi i podlewać co drugi dzień. Częściej jeśli powietrze w mieszkaniu jest suche. Do głębokiej doniczki można wsadzić całe korzenie z puszczającymi listkami. Szybko wyrośnie dorodna natka.
Czosnek
Z główki czosnku wybrać duże zewnętrzne ząbki. Posadzić bezpośrednio w doniczce z wilgotną ziemią, górną częścią do góry, przykrywając delikatnie ziemią. Kiedy zacznie się pojawiać szczypiorek zacząć nie za dużo podlewać i przycinać kwitnące kwiaty. Trzeba pamiętać, że czosnek nie lubi zbyt dużo wody. Główki nie wyrosną, ale smaczny, wartościowy czosnkowy szczypiorek.
Aromatyczne zioła przyprawowe
Łodyżki z liśćmi odciąć od nasady, usunąć z dolnej części łodyżki. Umieścić w naczyniu z wodą tak, by górne liście nie dotykały wody.
Po kilku dniach powinny zacząć wypuszczać korzonki. Wodę należy każdego dnia zmieniać. W osobnych naczynkach można ukorzeniać większość aromatycznych ziół używanych w kuchni. Miętę, bazylię, kozieradkę, melisę, szałwię, tymianek, rozmaryn. W razie potrzeby, posłużą jako lekarstwo. Po ukorzenieniu przesadzić do doniczki z ziemią.
Warto co pewien czas nawozić domowym „nawozem”. Może to być woda po gotowanych jajkach, rozkruszone skorupki, fusy kawy, herbaty liściastej. Bardzo dobre są resztki zaparzanych ziół. Bogate w minerały skrzyp, pokrzywa, mniszek wspaniale użyźniają ziemię.
Na domowym parapecie da się wyhodować wiele warzyw, różne rodzaje sałat i rośliny z innych stref klimatycznych jak imbir i trawa cytrynowa.