REKLAMA

Kąpiele lecznicze we własnej wannie – rodzaje i działanie

Kąpiele lecznicze są częścią jednej z najstarszych metod leczenia – wodolecznictwa. Terapeutyczne właściwości wody wykorzystywano w wielu kulturach już w czasach antycznych. W czasach nowożytnych rozpropagował tę metodę ksiądz Sebastian Kneipp, którą dziś stosuje się w uzdrowiskach leczniczych. Ale nie trzeba wyjeżdżać do uzdrowiska, żeby skorzystać z kąpieli leczniczych. Możemy korzystać z nich we własnej wannie.

Kąpiele lecznicze we własnej wannie - rodzaje i działanie

Kąpiele lecznicze rodzaje i działanie

Kąpiele całościowa po szyję

  • Kąpiel w temperaturze 35-37°C wskazana jest przy bezsenności, nerwicach, nadmiernym pobudzeniu. Czas trwania 15-25 minut. W trakcie kąpieli dolewamy gorącej wody by utrzymać temperaturę. Dłuższa kąpiel jest skuteczna przy kamicy nerkowej.
  • Kąpiel w temperaturze 38-42°C regeneruje, powoduje obfite pocenie. Wskazana przy infekcjach, przeziębieniach. Czas 3-10 minut, z ciepłym kompresem na głowę. Kąpiel stosować zawsze przed jedzenie, po skończeniu spłukać ciało chłodną wodą o temperaturze 5°C dzieci, 10°C dorośli. Bez wycierania owinąć się prześcieradłem i położyć do łóżka.

Kąpiel szczotkowa
Woda temperaturze 32-36°C do wysokości pępka. Czas trwania 10 minut. Na siedząco szczotkować części ciała zanurzone w wodzie, pozostałe polewać wodą z zanurzanej szczotki. Po kąpieli wygrzać w łóżku.
Daje dobre efekty przy osłabieniu, zimnych nogach, słabej przemianie materii, kamieniach żółciowych i nerkowych, chronicznym katarze.

Kąpiel nóg do kolan

  • 10-20 minutowa gorąca kąpiel (38-45°C) zapewnia spokojny sen, leczy nadciśnienie, astmę, bóle głowy, uszu, oskrzela. Dobrze jest dodać garść soli morskiej lub kamiennej w zależności od potrzeb – rodzaje soli i ich działanie TUTAJ
  • 30 minutowa letnia (30-35°C) działa uspokajająco. Dobry środek hartujący dla dzieci, warto, by codziennie przed snem myły nogi w takiej kąpieli, nie musi być pełne 30 minut.
  • 1-3 minutowa zimna (15-20°C) 1-3 minut. Doskonały środek przeciw obstrukcjom i zimnym stopom.

Kąpiele oczu
W letniej wodzie 29-32°C Zanurzać twarz kilkakrotnie zamykając i otwierając oczy. Powtarzać 6-10 razy. Wzmacnia wzrok, skuteczna przy bólach i zapaleniu oczu.

Kąpiel przemienna nóg do kolan
Zanurzać stopy i łydki naprzemiennie w gorącej wodzie 20-30 sekund i zimnej 3-10 sekund. Powtórzyć 5 razy, osuszyć nogi i założyć ciepłe skarpety. Pomaga przy migrenach, nerwicach, bezsenności. Można dodać garść soli morskiej lub innej wg potrzeb.

Kąpiel owsiana

Kąpiel z odwarem ze słomy owsianej
Słomę owsianą gotować pół godziny, odwar wlać do przygotowanej kąpieli ok 35°C. Czas: 5-20 minut. Kąpiel ogólnie wzmacnia, dobra przy chorobach skóry, układu nerwowego i reumatycznych. Doskonała dla dzieci.

Kąpiel z gorczycą
Do wody o temperaturze 38°C włożyć torebkę ze świeżo zmieloną gorczycą. Czas kąpieli: 10-15 minut. Zastosowanie przy infekcjach, przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli

Dreptanie w wodzie
W wannie napełnionej do łydek zimną wodą dreptać jak bocian, podnosząc nogi ponad wodę przez 1-3 minuty. Gdy odczujemy ból lub szczypanie, wychodzimy z wody, osuszamy nogi, zakładamy ciepłe skarpety i chodzimy krokiem marszowym po dywanie.
Zabieg zwiększa dotlenienie organizmu, zapobiega katarom, przeziębieniom, poprawia przemianę materii, likwiduje bezsenność i bóle głowy.

Polewanie naprzemienne
Polewamy różne części ciała najpierw maksymalnie gorącą wodą na ile wytrzymamy przez 8-10 sekund, potem maksymalnie zimną wodą przez 8-10 sekund. W sumie 3 razy gorącą i zimną. Zawsze od dłoni lub stóp w górę, potem w dół.

  • Polewanie kolan stosować przy hemoroidach, migrenie
  • Polewanie ud przy żylakach, zapaleniu korzonków nerwowych,
  • Przy paraliżach reumatycznych stosować polewanie ud i kolan.

Kąpiel przy infekcjach
Przygotować kąpiel o temperaturze 37°C, kiedy chory przywyknie do temperatury, dolewać gorącej wody do 40°C, a nawet wyżej. Czas trwania – aż do zaróżowienia ciała. Następnie owinąć ciało w prześcieradło kąpielowe, położyć się do łóżka, wypić gorący napar z lipy.
Znakomita kąpiel dla dzieci przy przeziębieniach, grypie, katarze, w początkowym stadium chorób zakaźnych.

Do kąpieli można dodawać olejki eteryczne – ich rodzaje i działanie TUTAJ 

Metody leczenia wodą przy różnych dolegliwościach TUTAJ

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: