Lejkowanie uszu czyli parowanie to naturalny zabieg służący leczeniu schorzeń uszu i zatok.
W połączeniu z delikatnym masażem punktów uciskowych w okolicy ucha i na jego małżowinie lejkowanie uszu skutecznie usuwa wiele dolegliwości, w tym:
- Fizjologiczne szumy w uszach
- Dzwonienia, brzęczenia
- Przytępienie słuchu po grypach, przeziębieniach, ropnych zapaleniach migdałków
- Dzięki zabiegowi ustępują bóle uszu, zatok obocznych nosa i głowy, będące wynikiem infekcji, przeziębień i grypy
Lejkowanie uszu parą jest jedynym sposobem ogrzewania wnętrza ucha ciepłem połączonym z inhalacją. Podczas zabiegu z naparu ziołowego uwalniają się lotne substancje leczące.
Terapia działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, tonizuje i odpręża cały system nerwowy. Zabiegi lejkowania wykonuje się w gabinetach terapeutów medycyny chińskiej i wschodniej. Zabieg jest prosty, można go wykonać samodzielnie w warunkach domowych.
Lejkowanie uszu instrukcja
Do zabiegu potrzebujemy: szklankę wrzątku, rumianek i plastikowy lejek.
Zalewamy łyżkę kwiatu rumianku szklanką wrzątku. Lejkiem przykrywamy parującą szklankę z naparem. Stawiamy naczynie na stole. Głowę pochylamy w ten sposób, aby zakończenie lejka można było zbliżyć do kanału usznego.
Para z olejkami eterycznymi dostająca się do ucha ogrzewa je. Poprawia ukrwienie, nawilża. Rozpuszcza czopy woszczynowe, usuwa stany zapalne i redukuje szumy uszne.
Zabieg powinien trwać około 5 minut. Pierwszy przynosi ulgę, czasem trzeba powtarzać kilka dni. Każdorazowo po zakończeniu trzeba zabezpieczyć ucho watką. Nie myć głowy i starać się nie wychodzić na zewnątrz kolejne 2 godziny. Najlepsza pora na zabieg to wieczór.
Uwaga: nie stosuje się w przypadku ropnych wycieków i krwawień z ucha.
Masaż małżowiny usznej
Uciskamy brzegi małżowiny usznej miejsce przy miejscu poczynając od góry, 2-3 krotnie powtarzając. Przed zabiegiem masowaną powierzchnię należy zwilżyć oliwą lub wazeliną.
Uzupełnieniem tego zabiegu jest masaż punktu akupunkturowego położonego na kości policzkowej.
W miejscu gdzie kość styka się z uchem (oznaczony czerwoną kropką na fotografii). Punkt można z łatwością wyczuć dotykiem. Jest najbardziej wrażliwy na ból w tej strefie. Masujemy punkt ruchem okrężnym od 1 do 2 minut.
Przy infekcjach i stanach zapalnych ucha pomagają okłady z podgrzanego siana przepis TU, lub z gorącej soli TU.