Lucerna siewna [Medicago sativa] jest rośliną pastewną z rodziny bobowatych wyglądem przypominającym koniczynę.
Angielska nazwa alfalfa pochodzi z arabskiego i oznacza „ojca całej żywności” ma to związek z jej nadzwyczajnym działaniem wzmacniającym i leczniczym. Lucernę znano i ceniono w starożytności. 500 lat przed Chrystusem Persowie karmili nią słynne na owe czasy konie rasy kapadockiej. W pierwszych wiekach nowej ery lucerna była już powszechnie uprawiana na półwyspie Apenińskim.
Rzymianie pisali w kronikach: Nawozi ziemię, tuczy chude bydło i jest dla chorego lekarstwem. Na morgu ziemi można wyżywić 4 konie przez cały rok.
Z Włoch roślina dostała się do Hiszpanii i Francji, znacznie później do krajów północy. Łagodny i suchy klimat południowych stref bardziej sprzyja jej wzrostowi ale doskonale daje sobie radę wszędzie tam, gdzie wytrzymuje koniczyna czerwona.
Lucerna bardzo głęboko zapuszcza swe korzenie, nawet 15 m w głąb. W górnych częściach są pojedyncze a przy końcu obficie rozgałęzione. Przeto pobiera z głębszych warstw gleby całe bogactwo składników odżywczych.
Lucerna siewna właściwości odżywcze
Naziemne części lucerny zawierają bogactwo witamin i soli mineralnych m.in. A,B,C,D,E,K potas, żelazo wapń, fosfor.
Frank Bouer, który prowadził badania nad lucerną zalecał ją osobom osłabionym i wycieńczonym. Szczególnie anemicznym,niedożywionym i schorowanym dzieciom. Często żartobliwie mawiał „co jest dobre dla prosiaczków jest i dobre dla dzieciaczków”. Odkrył w jej liściach 8 enzymów niezbędnych dla ludzkiego organizmu. Stwierdził, że w 100 gram lucerny zawiera 8000 j.m. witaminy A i od 20000 do 80000 j.m. witaminy K. Nazwał roślinę „wielkim uzdrowicielem”.
Lubił opowiadać historię rodziny, która przeżyła obóz koncentracyjny dzięki znalezionej małej kępce lucerny. Każdego dnia żuli dokładnie po gałązce rośliny. Każdego dnia czuli się silniejsi. Proponowali współwięźniom by robili to samo ale zostali wyśmiani. Po wyzwoleniu rodzina opuściła w niemal dobrej formie, podczas gdy ich przyjaciele albo zmarli albo wyszli w ciężkim stanie wycieńczenia i niedożywienia. Lucerna wiele osób uratowała od śmierci głodowej podczas oblężenia Leningradu.
Lucerna działanie lecznicze
- Znakomicie uzupełnia niedobory, odżywia, wzmacnia
- Wspomaga wchłanianie i przyswajanie węglowodanów, białka, wapnia, żelaza i pierwiastków śladowych.
- Pomaga w leczeniu wzdęć, wrzodów, ostrych i przewlekłych zaburzeń trawienia
- Leczy anemię, poprawia obraz krwi, zwiększa ilość hemoglobiny
- Zapobiega dużej utracie podczas krwotoków, obfitych miesiączek, poprawia krzepnięcie przy hemofilii
- Wspomaga leczenie kandydozy, wzmacnia działanie bakterii Acidophilus – prawidłowej mikroflory jelit
- Jest naturalnym środkiem przeczyszczającym, moczopędnym i obniżającym gorączkę
- Pomaga w leczeniu ostrego i przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego lub prostaty
- Dzięki dużej ilości chlorofilu ma działanie odtruwające i zapobiega nowotworom układu trawienia: nowotworom jelit, raka żołądka i przełyku
- Redukuje bóle reumatyczne, ataki astmy
- Usprawnia pracę układu nerwowego, ma działanie przeciwmiażdżycowe
- Oczyszcza krew i wątrobę, działa przeciwcukrzycowo
- Zapobiega powstawaniu wola tarczycy
- Wzmacnia system immunologiczny, spowalnia proces starzenia się
- Zwiększa siłę życiową, wydolność fizyczną, zapewnia lepszy sen
- Poprawia laktację, łagodzi objawy menopauzy i PMS
Lucerna działa szczególnie korzystnie na osoby w starszym wieku. Wzmacnia system immunologiczny, spowalnia proces starzenia się. Zwiększa siłę życiową, wydolność fizyczną, zapewnia lepszy sen. Swoje działanie rozwija powoli, lecz gruntownie. Z uwagi na fakt, że zawiera duże dawki witamin rozpuszczalnych w tłuszczach dłuższa kuracja może spowodować ich kumulację. Dlatego po 2-3 miesiącach należy zrobić przerwę. [1]
Zastosowanie lucerny
Lucerna jest popularnym składnikiem codziennej diety w wielu krajach Ameryki. Dodaję się do sosów, sałatek, kanapek, zup i słodkich deserów. Bardzo cenne są kiełki lucerny o łagodnym wyjątkowo delikatnym i łagodnym smaku. Idealne dla osób wycieńczonych, anemicznych, niedożywionych, schorowanych oraz kobiet w czasie przekwitania.
Z lucerny, kolendry, kopru włoskiego i kurkumy można zrobić domowym sposobem świetny naturalny suplement. Oczyści, odtruje i wzmocni cały organizm. Dostarczy niezbędnych witamin i mikroelementów. Przepis TUTAJ .
Albo naturalną multiwitaminę z liściem maliny, mniszkiem i lucerną TUTAJ. Znakomicie się sprawdzą w okresach przesileń jesiennych i wiosennych.